On-line úschovna dat na internetu? Proč ne!

  • 2
Potřebujete rychle a levně přenést větší objem dat mezi vzdálenými počítači a máte přístup k internetu? Pak není nic snadnějšího než využít některé z bezplatných služeb nabízejících diskový prostor na internetu…

Potřebujete rychle a levně přenést větší objem dat mezi vzdálenými počítači a máte přístup k internetu? Pak není nic snadnějšího než využít některé z bezplatných služeb nabízejících diskový prostor na internetu. Podívejme se na dvě pravděpodobně nejznámější služby tohoto typu na českém internetu…

Princip těchto služeb je jednoduchý a ve své podstatě identický. Uživatel má možnost prostřednictvím webového rozhraní uložit na internetový server větší či menší objem dat, která je možno dříve či později stáhnout, a to z libovolného počítače připojeného k internetu. Skutečně zdarma jsou však tyto služby jen v případě, že jak odesílatel, tak i příjemce souboru přistupuje k internetu prostřednictvím pevného připojení. Ti, co soubory odesílají či přijímají prostřednictvím vytáčeného připojení, za přenos dat zaplatí – byť ne přímo poskytovateli této služby, ale Českému Telecomu.

WWW.USCHOVNA.CZ
Pod zcela příznačnou a vypovídající internetovou adresou naleznete jednoduše ovladatelnou službu s naprosto triviálním uživatelským rozhraním. Ve skutečnosti tento server nabízí jen dvě základní služby – příjem a výdej zásilek. UschovnaA jak to vlastně funguje? Při vkládání zásilky uživatel zadá své jméno, adresu elektronické pošty a také jméno, elektronickou adresu příjemce a případný vzkaz pro příjemce. Po odeslání těchto údajů uživatel může vložit až šest jednotlivých souborů o celkové velikosti maximálně 10 MB. Poté, co jsou soubory uloženy na server, odešle systém na elektronickou adresu příjemce zprávu obsahující jméno a elektronickou adresu odesílatele zásilky, přímé odkazy na jednotlivé soubory a také číslo zásilky. Toto číslo je nutné, pokud chce příjemce odebrat zásilku prostřednictvím webového rozhraní. Vlastní odebrání zásilky je též jednoduché, stačí buď kliknout na přímý odkaz, nebo zadat číslo zásilky v rámci operace Výdej na webové stránce služby. Soubory lze po jejich vyzvednutí smazat nebo ponechat na serveru. Uložené soubory musí být vyzvednuty nejpozději do čtrnácti dní po jejich uložení.

USCHOVNA.YO.CZ
Narozdíl od předchozího serveru vyžaduje tento server po uživateli registraci, při které je nutné zvolit si uživatelské jméno, heslo a zadat své jméno a vlastní adresu elektronické pošty. UschovnaPo registraci je již možné přihlášení k vlastní službě. Uživatele přivítá relativně jednoduché uživatelské rozhraní, kde jsou k dispozici tři virtuální disky o celkové kapacitě 25 MB. Jistým omezením je skutečnost, že jednotlivé ukládané soubory mohou mít maximální velikost 2 MB. Výhodou je, že jednotlivé virtuální disky je možné sdílet s jinými konkrétními uživateli tohoto systému, a to přiřazením uživatelského jména a nastavením práv pro příslušný disk. Doba, po kterou mohou být data na serveru uložena, není omezena. Jako doplňkovou službu nabízí provozovatel tohoto serveru možnost „vypálení“ dat z jednotlivých virtuálních disků na CD-R.

Serverů, které nabízejí podobné služby, je samozřejmě v České republice více, ale nejsou tak známé a populární. Zajímavou skutečností je, že část zahraničních serverů tohoto typu přechází ke komercionalizaci a zároveň i ke zkvalitnění a rozšíření služeb tohoto typu. Jejich služby jsou však spíše orientovány na firemní klientelu a jejich využívání běžným českým uživatelem vzhledem k cenám za poskytované služby prakticky nepřichází v úvahu.


Témata: software, virtuální