Grabuj.cz

Grabuj.cz | foto: screenshot Technet.cz

Vyzkoušeli jsme český on-line videorekordér Grabuj.cz

  • 54
Webová služba Grabuj.cz umí nahrát vysílání českých televizních stanic, které lze naladit v DVB-T. V televizním programu označíte pořady, které chcete nahrát, a vzniklé videosoubory pak stáhnete do počítače. Šikovný bezplatný videorekordér má několik much, které vás naučíme překonat.

Nahrávání televizních pořadů od dob analogového vysílání a VHS videorekordérů značně ztratilo na popularitě. Mohou za to snadno dostupné filmy a seriály na sdílecích sítích (torrent, Ulož.to apod.) i přístupy do TV archivů (iVysílání, Voyo atd.).

Pokud si však občas z televize chcete něco jednoduše nahrát, pohodlným způsobem může být webová služba Grabuj.cz. Po registraci získáte vyhrazený 20GB serverový prostor, do kterého se vybrané pořady nahrají.

Zobrazení TV programu. Kliknutím na červený puntík nastavíte záznam pořadu, kliknutím na křížek toto vybrání můžete zrušit.

Pořady k nahrání vybíráte kliknutím na červený puntík v televizním programu, zpravidla dostupném až na 14 dnů dopředu. Příjemná je možnost jeho prohledání. Na klíčové slovo "kriminálka" tak v programu vyjedou jen kriminální seriály Kriminálka Miami, Las Vegas, Anděl a další.

Výsledek vyhledání výrazu "kriminálka" v TV programu

Vybrané pořady se zařadí do seznamu připravených pořadů, po odvysílání a zpracování (zpravidla během 30 - 90 minut) se ikona "zrušit nahrávání" změní na "stáhnout" a "smazat" a pořad je připraven.

Seznam nahraných a pro nahrávaní vybraných pořadů

Již stažený pořad je dobré ze serveru smazat, aby se do vašeho 20GB prostoru vešly i další pořady. Jakmile kvótu vyčerpáte, v programu nelze pořady vybrat.

"Pro každého uživatele se vždy vytvoří samostatná nahrávka pořadu, díky čemuž služba splňuje legislativní požadavky a je legální. Pokud si tedy pořad nahraje 30 lidí, existuje na serverech ve třiceti exemplářích. Zároveň musí uživatel při registraci potvrdit, že je plátcem koncesionářských poplatků," vysvětlil jeden z autorů služby a spolupracovník Mobil.iDNES.cz Luděk Vokáč.

Na výběr je několik kvalitativních režimů záznamu: buď zachycení streamu 1:1 bez jakékoli komprese (MPEG 2 original), nebo komprese do MPEG 4 v plné, poloviční, nebo čtvrtinové kvalitě. Možný je i nucený přepočet do 4:3 nebo 16:9, což ovšem v praxi moc nevyužijete.

Nastavení kvality. V "MPEG2 original" má celovečerní film kolem 3 GB, MPEG 4 1/2 se hodí například pro přehrávání v tabletech nebo chytrých telefonech.

Záznam začne ve stanovený čas a je ukončen s přesahem tak, aby i při zpožděném vysílání nechyběl konec. Zpravidla tak na začátku souboru vidíte konec předchozího programu a reklamy, na konci reklamy a začátek dalšího pořadu. Reklamy uprostřed pořadů pochopitelně vystřiženy nejsou.

Tip: jednoduché oříznutí videa a vystřižení reklam

Pokud se na vzniklé soubory koukáte na počítači, tak nejsou "balastní" části záznamu velkou nepříjemností. Snadno je během několika sekund přeskočíte myší. O trochu zdlouhavější to však bude na multimediálním přehrávači u televizoru a často téměř neřešitelné při DLNA streamování.

Naštěstí existuje docela jednoduché řešení, například v podobě programu Avidemux, který je navíc ke stažení zdarma.

Stažený videosoubor v programu otevřete a pomocí náhledového okna naleznete začátek a konec reklamního bloku, který pak můžete označit a vystřihnout. Ve druhém kroku naleznete začátek a konec filmu a necháte ostřihnout vše okolo.

Jednoduché rozhraní programu Avidemux. Jakmile si zvyknete na piktogramy ikonek, je práce rychlá a intuitivní.

Výsledek můžete vyexportovat několika způsoby - bez jakéhokoli překódování (a tedy ztráty kvality) uložit v původním formátu, nebo nechat video i zvuk přepočítat do úspornější podoby.

U první varianty je celá úprava otázkou několika minut, v případě konverze a komprese se (v závislosti na výkonu počítače) můžete dostat i na několik hodin.