Online hudba: Čekání na giganty

Mnohým z nás se po Napsteru stýská. Možná již za několik dní si budeme moci vyzkoušet krásnější, rychlejší, dokonalejší a hlavně legální "Napster". Ten bude mít jen jednu malou nevýhodu, nebude zadarmo.
Screenshot MusicNetu

Podle posledních signálů by na pole hudby distribuované po internetu měla již velmi brzy vstoupit dvě sdružení, která se budou snažit zapsat do dějin hudby co nejlíbivějším písmem. O spuštění služeb označovanými názvy MusicNet a Pressplay se sice již nějakou dobu hovoří, ale nebude jistě na škodu, pokud si obě sdružení představíme.

Slušnost velí dát přednost staršímu, a tak začněme MusicNetem, který má rodný list o několik hodin starší než jeho rival Pressplay. Mluvit o rodném listě není asi zrovna na místě, jelikož jediné, co jsme se letošního druhého dubna dozvěděli, byla jména rodičů. Za MusicNetem stojí mediální giganti AOL Time Warner a Bertelsmann AG, poskytovatel multimediálního obsahu společnost Real Networks a třetí největší nahrávací společnost na světě EMI Recorded Music. V červnu MusicNetu posílil populární Napster.

Konkurenční Pressplay (zpočátku známý pod jménem Duet) je společným podnikem firem Sony Music Entertainment a Universal Music Group. Prvním partnerem, tehdy ještě Duetu, se stal portál Yahoo!. V květnu nadnárodní konglomerát Vivendi Universal, vlastník Universal Music Group, oznámil ochotou odkoupit server MP3.com (v srpnu se tak skutečně stalo). Nebylo tedy velkým překvapení, když 22. června bylo oznámeno, že chod Pressplaye bude zajišťovat právě MP3.com. Významným partnerem tohoto projektu je též společnost Microsoft.

Jak vidno z krátkého představení, nestojí proti sobě žádní slaboši. Asi málokdo by si dnes troufl tvrdit, že ten či onen má výrazně navrch. Bezesporu nás čeká běh na dlouhou trať. Stránky sítě AOL Time Warner navštíví měsíčně více než 70 miliónů uživatelů. Yahoo! i MSN jsou na tom s návštěvností podobně. Poměrně velký rozdíl je ale v délce návštěv jednotlivých uživatelů. Zatímco na Yahoo! nebo MSN nepobydou uživatelé v průběhu měsíce víc než 2,5 hodiny, tak v síti AOL stráví přes 8 hodin.

Významnou roli nepochybně hraje i fakt, že Pressplay má podoru Microsoftu, zatímco MusicNet spoléhá na RealNetworks. Microsoft a RealNetworks se v lásce příliš nemají. Jak známo, někteří uživatelé mají tu drzost nahradit Windows Media Player právě Real Playerem. O nástupci formátu mp3 také není zdaleka rozhodnuto, proto jsou nepochybně v Microsoft i RealNetworks ochotni bojovat do posledního zkomprimovaného bitu a poskytnout svým partnerům to, co jim na očích uvidí.

Filozofickou, ale pravděpodobně rozhodující otázkou bude, zda si uživatelé oblíbí víc vyhledávání a poslouchání a uchovávání skladeb ve stylu Napsteru nebo serveru MP3.com. V této chvíli víme, že MusicNet uvolnil preview verzi, která se Napsteru nápadně podobá. Skladby je možno ukládat na disk nebo rovnou přehrávat. Pokud přestane být uživatel aktivní (rozuměj přestane platit), tak soubory nebude možno přehrát. Soubory stažené z MusicNetu také nelze vypálit ani přesunout na MP3 přehrávač nebo jiný počítač. O rozhraní Pressplaye se zatím neví takřka nic. Připravovaná finanční politika obou společností zůstává i nadále tajemstvím.

Zbývá si ještě odpovědět na otázku, jakéže písně budou vlastně oba systémy nabízet. Hodně naznačuje zpráva z minulého týdne, kdy jeden z partnerů MusicNetu, EMI, oznámil, že bude poskytovat svoje písně také Pressplayi. Je ale velmi pravděpodobné, že někteří interpreti budou k nalezení pouze v jednom ze systémů. Jisté je to, že některé hudební formace si legálně nestáhnete vůbec, již dnes se to ví například o Beatles. Dohoda s vlastníky autorských práv je jedním z důvodů, který má velký podíl na oddalování startu služby. Nicméně dohodu lze očekávat podle agentury Reuters v následujících dnech. Hovoří se o tom, že dohoda by měla vlastníkům autorských práv sdružených v Národní asociaci hudebních vydavatelů (NMPA) přinést 1 milión dolarů jako zálohu za využívání jejich děl online v následujících dvou letech.

Zatímco ve Spojených státech bude online hudba hned od počátku velkým byznysem, u nás si budeme muset chvilku počkat, než se dočkáme své alternativy MusicNetu nebo Pressplaye. Doménu Pressplay.cz si zaregistrovala Vivendi Universal, ale relevantní obsah byste zde hledali marně. Doména Musicnet.cz je zaregistrována již od roku 1998, ale dle obsahu se zdá, že její vlastník -jakýsi pan Milan Dědek- na ni jaksi pozapomněl.