Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 16. 11. 2014 16:39

Lidstvo poprvé přistává na kometě

Sonda Rosetta vysadí modul Philae na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

11:41
14.listopadu 2014 v 10:55, příspěvek archivován: 14.listopadu 2014 v 11:41

Last night MUPUS hammered the penetrator into the ground. APXS also got to work! My team is currently checking how they did #CometLanding

10:56
Dobrý den, nová zpráva z řídícího střediska upozorňuje, že sonda Philae má nyní méně energie v bateriích, než se včera předpokládalo. Vydrží prý už jen na pár hodit. Vědci se tedy patrně budou muset odhodlat k riskantnímu kroku, který spočívá v posunutí sondy blíže světlu. Ještě před tím ale vyzkouší vrták, který má odebrat vzorky komety k analýze. To ale může sondu nyní stojící na dvou nožkách ze tří destabilizovat.
17:24

A ještě jeden příspěvek, než se dnes definitivně rozloučíme. ESA zveřejnila panorama komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko v plném rozlišení.

  • Oficiální „panoramatický“ snímek z místa přistání vesmírné laboratoře Philae na...

    Oficiální „panoramatický“ snímek z místa přistání vesmírné laboratoře Philae na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko / Autor: ESA

16:25
Zdá se, že dnešní přísun nových informací o přistání na kometě skončil spolu s tiskovou konferencí A tak se i my prozatím odmlčíme a přihlásíme se vám zase zítra nebo pokud se objeví důležitá novinka. Zatím děkujeme za pozornost.
16:20
  • Jen pro srovnání velikostí, abychom věděli, co vědci hledají. Tečka v červeném...

    Jen pro srovnání velikostí, abychom věděli, co vědci hledají. Tečka v červeném kruhu je přistávající Philae, vpravo nahoře pak vykukuje kus komety. Snímek je pořízen kamerou OSIRIS na palubě Rosetty ve středu v 15:19:22. / Autor: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

15:56
13.listopadu 2014 v 14:59, příspěvek archivován: 13.listopadu 2014 v 15:57

.@Philae2014 you’re in a shadow? How am I supposed to spot you there?! Our teams working hard to find you :)

15:47
Původně se plánovalo, že sluneční kolektory budou čerpat energii šest až sedm hodin denně. Současná poloha však pravděpodobně vystaví sondu slunečnímu svitu na pouhou hodinu a půl.
15:37
Vědci připustili i možnost, že překonfigurují podpěry tak, aby se modul mohl odrazit a přenést na jiné místo, Tomu však musí předcházet dostatečná teoretická příprava a hlavně přesé zaměření místa, kde Philae skončila a také její polohy. Naštěstí komunikace probíhá bez problémů. takže získání potřebných dat je jen otázkou času. Toho však nemusí být dost, aby baterie vydržely.
14:36

Současná pozice Philae je na okraji kráteru.

  • Pravděpodobná poloha modulu Philae se nachází někde na okraji kráteru v modře...

    Pravděpodobná poloha modulu Philae se nachází někde na okraji kráteru v modře vyznačené oblasti. Červený čtvereček ukazuje plánované místo přistání, odkud se však sonda odrazila. Stefan Ulamec, který měl na starosti přistávací manévr, ukazuje pravděpodobnou cestu Philae při prvním odskoku. / Autor: ESA

14:28

Než bude zveřejněn na stránkách ESA, podívejte se na upravený panoramatický snímek z tiskové konference.

  • Panoramatický snímek s vloženým obrázkem Philae pro lepší orientaci, jak byl...

    Panoramatický snímek s vloženým obrázkem Philae pro lepší orientaci, jak byl prezentován na tiskové konferenci. Vyplývá z něj, že jedna z podpěr/nožiček modulu nestojí na pevném povrchu. / Autor: ESA

14:15
První panoramatický snímek z povrchu komety bude složen ze šesti samostatných obrázků. ESA jej zveřejní „v brzké době“.
13:54
Rosetta udržuje oběžnou dráhu, která je optimalizována pro komunikaci s Philae. K tomu bude muset provádět manévry, aby se v této poloze udržela. Jeden již proběhl a další bude naplánován dnes.
13:33
Nově zveřejněné informace ukazují, že Rosetta ztratila kontakt se sondou včera zhruba kolem osmé hodiny večerní. Znovu se jí ho podařilo obnovit až po sedmé hodině ve čtvrtek ráno, konkrétně v 7:01. Spojení ale bylo nestabilní. Jak se Rosetta dostala výše, spojení bylo bezproblémové a Philae mohla začít odesílat údaje, jako je třeba základní telemetrie a vědecká data z povrchu. V 10:58 bylo spojení znovu ztraceno. Podle předpokladů bude mít v současné situaci Philae s Rosettou dvě komunikační okna denně. Následující začne v 20:27 a skončí 47 minut po půlnoci.
13:13
Do zjištění přesné polohy vesmírné laboratoře Philae se zapojuje i Rosetta. Jak pro BBC uvedl Holger Sierks, který má na starosti její kamery, snaží se nyní vyfotit robota na povrchu komety. Z výšky několika desítek kilometrů však bude sonda vidět, jen jako velice malý objekt, pokud vůbec. I tak pomůže vědcům v dalších plánech.
13:02
Místo, kde nyní sonda skončila patrně není tak vhodné, jako to vybrané. Navíce se podle zveřejněného snímku zdá, že Philae může být nakloněná. Původní prostor pro přistání byl pečlivě vybrán tak, aby na něj dopadalo dostatečné množství slunečního záření a bylo z něj možné snadno komunikovat s Rosettou.
12:52
Proč se sonda prvním odskoku dostala tak stovky metrů od původního a plánovaného místa dopadu? Přispělo k tomu samotné otáčení komety, která se kolem své osy otočí za zhruba 12 hodin. Za dvě hodiny, co byla Philae nad jejím povrchem, se tak stihla otočit o jednu šestinu.
12:32
ESA zveřejnila infografiku (vložili jsme ji do článku) k přistání Philae na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Vyplývá z ní, že sonda opravdu třikrát poskočila, přičemž mezi prvním a druhým dosednutím uplynuly zhruba dvě hodiny. Nyní je již téměř jisté, že se sonda na svém současném místě udrží. Problém ale může být s použitím vrtáku.
12:31
K přistání na kometě Evropské kosmické agentuře gratuluje i Britská královská pošta.
12:31
13.listopadu 2014 v 12:09, příspěvek archivován: 13.listopadu 2014 v 12:31

Apparently the Royal Mail will be putting this postmark on all of today's post, congratulating @ESA_Rosetta - nice! pic.twitter.com/jTZ1IAPYFH

11:54
13.listopadu 2014 v 11:43, příspěvek archivován: 13.listopadu 2014 v 11:54

Update on @ESA_Rosetta - our spacecraft communicating w/ @Philae2014 on surface #cometlanding http://t.co/fbw8JUni62 pic.twitter.com/c0TiBknxs0