Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 16. 11. 2014 16:39

Lidstvo poprvé přistává na kometě

Sonda Rosetta vysadí modul Philae na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

11:40
Na zem dorazil první snímek přímo z povrchu komety, který pořídila sonda Philae.
11:40
13.listopadu 2014 v 10:54, příspěvek archivován: 13.listopadu 2014 v 11:40

Welcome to a comet! First CIVA images confirm @Philae2014 is on surface of #67P! http://t.co/EYSlRFjQBb #CometLanding pic.twitter.com/3OOSKGEh9L

09:26
  • Složení snímků pořízených Rosettou a Philae ukazuje, kam vesmírná laboratoř...

    Složení snímků pořízených Rosettou a Philae ukazuje, kam vesmírná laboratoř přistála. U snímků vidíte velikost oblasti a název kamerky, kterou byl pořízen. / Autor: ESA/unmannedspaceflight.com/machi

09:25
  • Zvětšení oblasti, kam bylo naplánováno přistání sondy Philae. Nachází se v...

    Zvětšení oblasti, kam bylo naplánováno přistání sondy Philae. Nachází se v přední části komety. / Autor: ESA

07:15
Dobrý den, během noci se objevila nová a zatím neověřená informace, že Philae poskočila po povrchu komety ne dvakrát, ale hned třikrát. Je to důsledek toho, že sonda nevypustila kotvy, které by ji udržely na místě prvního dopadu. Doba mezi prvním a druhým „přistáním“ byla zhruba dvě hodiny a mezera mezi druhým a třetím posunem byla menší než 10 minut.
20:23
Rozloučení s dnešním přímým přenosem skutečně proběhlo výzvou k oslavnému přípitku! Jen krátce zrekapitulujme, a pak skončíme s přenosem i my: první pokus o přistání lidského přístroje na kometě proběhl v pořádku - dokonce je možné, že přistání proběhlo dvakrát, či lépe řečeno s menším „přískokem“. Modul Philae je tedy na povrchu komety a funguje, bohužel zřejmě nezafungoval zcela přesně systém pro jeho ukotvení a stabilizaci. Proč to tak je, není jasné, a ESA zatím nenabídla ani žádné spekulace. Prvních snímků z povrchu komety jsme se zatím nedočkali. Je možné, že to je kvůli výpadkům ve spojení, které modul těsně po přistání zažil (důvodem může být, že se roztočil po odrazu od komety, pokud tedy skutečně k odrazu došlo). Ale mnohem více budeme vědět zítra, zatím se pohybujeme v rovině spekulací. Děkujeme všem čtenářům za přízeň a čas, dnešní online tímto končíme. Další informace vám přineseme zítra v novém článku. Hezký večer a přidáváme se k ESA: dnešní výsledek stojí za přípitek!
20:21
To jsou v podstatě všechny informace, které se dnes zřejmě dozvíme, vědci z vedení mise mizí ze scény, na kterou se vrací šéf ESA Dordain. Ten upozorňuje, že nálada v týmu je dobrá, a i na tom je vidět, že šéfové mise evidentně nepovažují dnešek za neúspěch. Více se dozvíme zítra během tiskové konference, která je naplánována na 14:00.
20:13
Ke slovu se nyní dostává šéf celého projektu Philae Stefan Ulamec. Podle něj vedení ví následující: modul přistál a spojení s ním funguje. Potvrzuje také, že sonda nevystřelila své kotvy. Tým zvažuje, jestli za to může přistání do velmi měkkého materiálu nebo něco zcela jiného. V tuto chvíli není podle něj nic jistého. Ale zatím prý není jasné, co se přesně stalo, takže následující prohlášení je do značné míry spekulativní. Znovu opakuje, že spojení se opakovaně přerušuje, ale některé údaje naznačují - ale podle Ulamece je nutné brát tuto informaci s rezervou - že sonda se po přistání odrazila od povrchu, pomalu se roztočila (gyroskop, který ji stabilizoval během letu se po přistání vypnul), a pak dopadla znovu na povrch, aby tentokrát zůstala na svém místě. Modul tedy možná vlastně přistál dvakrát, vtipkoval Ulamec. V tuto chvíli je spojení znovu přerušeno, protože Rosetta je za obzorem, takže jde o očekávaný výsledek. Přerušení přišlo dříve, než vedení mise doufalo, ale to v rozeklaném terénu komety není nic nečekaného.
20:10
Konference začala o deset minut později, čekání snad už nebude dlouhé. Brífing prý nebude dlouhý, první slovo má šéf ESA Jean-Jacques Dordain. Shrnul to nejdůležitější: sonda přistála podle něj na správném místě (a správné kometě), máme s ní navázané spojení a interní zdroje energie jsou v pořádku. Více se máme dozvědět od dalších řečníků, ale Dordain varuje, že půjde jen o předběžné informace a podrobná analýza dat si vyžádá více času.
19:46
V krátké přestávce dovolte ještě jednu malou odbočku do minulosti Rosetty. Když se v listopadu 2007 sonda po průletu kolem Marsu vracela k Zemi, objevili ji astronomové na snímcích teleskopu pátrajícího po blízkozemních asteroidech. Samozřejmě jen jako malou tečku, na které její pozemský původ nebyl nijak vidět. Rychlý výpočet ukázal, že "neznámý objekt" považovaný za asteroid o průměru zhruba 20 metrů (sonda je světlejší než průměrný asteroid a na takovou vzdálenost se velikost odhaduje právě podle množství odraženého světla) se nebezpečně přiblíží k Zemi na vzdálenost necelých šesti tisíc kilometrů. Protože šlo o velmi blízký průlet, nabízela se otázka, zda „asteroid“ označený provizorně jako 2007 VN84 nemůže zasáhnout Zemi. Až po zveřejnění tohoto předběžného varování si omylu kolegy všiml někdo, kdo si na Rosettu pamatoval.
19:46
Oznámení se odkládá na osmou hodinu našeho času. ESA podle reportéra BBC na místě doporučuje, abyste si k prohlídce nových údajů z komety přinesli skleničku vína. Snad to nebude na žal, ale protože je co slavit...
19:36
Každou chvíli by měla začít (vlastně už měla v 19:30) tisková konference, na které by podle informací novinářů z místa mohly být představeny první fotografie z povrchu komety. Tak budeme doufat.
19:18
Sonda Rosetta bude ve vhodném postavení pro komunikaci s modulem ještě několik hodin. Pak ho ztratí z dohledu a spojení se přeruší, aby se obnovilo později dnes večer. Podle šéfa mise Phillae Stefana Ulameca (v rozhovoru pro SpaceFlightNow) dochází také ale k opakovaným ztrátám spojení s modulem už nyní, důvod je nejasný. Modul může například ležet ve svahu orientovaném tak, že při rotaci komety ztrácí „výhled“ na mateřskou sondu.
19:08
V řídícím středisku panuje velmi čilá aktivita. Na místě jsou samozřejmě všichni vedoucí týmu Philae a tým se evidentně radí ohledně dalšího postupu. Informací asi nebudou vědci tolik, kolik by chtěli, po 28kilobitové lince se především snímky, které by situaci mohli osvětlit, nahrávají relativně pomalu. Ale nespěchejme, i kdyby se tým na nějakém postupu dohodl, příprava instrukcí pro Philae a jejich upload a kontrola budou nějakou dobu trvat. Stejně jako v případě přistání není přímé řízení ze Země na takovouto vzdálenost nejlepším řešením.
19:05
Jinak se zdá ovšem Philae být ve skvělém stavu. Jak jsme psali, v takovém případě ho čekají necelé tři dny vědeckého programu na primární baterii. Pokud bude správně fungovat i solární panely a záložní baterie, které se z nich mají dobíjet, mohla by být životnost modulu mnohem větší, možná až do března 2015. Pak už zůstane na povrchu komety jenom jako „turistická atrakce“. Což je mimochodem osud, který by mohl potkat i samotnou Rosettu: vedení mise zvažuje, že by ji na samém konci mise navedlo také na povrch komety, kde by tak oba přístroje zůstaly na... nu, nejspíše na velmi dlouhou dobu.
19:01
Kolem situace modulu na planetě není stále zcela jasno. I když telemetrie přesvědčivě ukázala, že došlo k odpálení jistících háků, evidentně šlo o chybu. Modul je tedy v tuto chvíli na kometě, ale není jasné, jak pevně drží na svém místě. To může být komplikace především pro některé vědecké experimenty, především již několikrát zmiňované vrtání, které podle původního plánu mělo připadnout zítra. I kdyby se nepodařilo harpuny znovu odpálit, o což se tým podle všech informací nyní snaží, nemusí se jednat ovšem o vážnou situaci. Z dalších snímků by mohlo být jasně, zda se modul nezabořil tak hluboko do materiálu komety, že je v podstatě zajištěný. Nechejme se překvapit.
19:00
Předchozí fotografie byla vyfocena z výšky tří kilometrů.
18:48
Dorazila první fotografie pořízená modulem Philae před přistáním na kometu. Pořízena byla kamerou ROLIS, která se dívá z modulu dolu. Vznikla ve 14:38:41 UT z výšky tři kilometry nad povrchem. Rozlišení snímku je 3 metry na pixel.
18:43
12.listopadu 2014 v 18:46, příspěvek archivován: 12.listopadu 2014 v 18:48

The first image taken by Philae's descent camera on the way to #CometLanding! pic.twitter.com/ANqzI5jUdy

18:42
Modul Philae se z povrchu komety ohlásil i česky.