Opravdový 3D displej? Váží přes 200 kilo a stojí 200 tisíc dolarů

  • 5
Společnost Matsushita představila svou technologii na zobrazení 3D obrazu. Zaujme nejen svými rozměry a cenou, ale také velikostí zobrazovací plochy. A vzhledem k tomu, že ani design nepatří k těm okoukaným, neměli byste si jej nechat uniknout.
Matsushita Electric Works je již druhou společností za posledního půl roku, která představila svoji technologii na zobrazení trojdimenzionálního obrazu bez použití speciálních brýlí či jiných pomůcek. O tom, že je systém od Matsushity podstatně jiný než ten od Sharpu, je možno se přesvědčit na první pohled. Zatímco produkt vzniklý pod taktovkou Sharpu je možno bez jakékoliv nadsázky nazvat displej, u CyberDomu – což je název výrobku od Matsushity – je použití tohoto názvu spíše eufemismem.

Svými tvary a rozměry totiž připomíná spíše oblíbenou sedačku ze šedesátých let, která byla nazývána vajíčko. Tvůrci produktu však však radši šli pro název do architektury, kde slovo dóm (druhá část ze CyberDome) znamená klenba, chrám, kopule či báň. Posuďte sami - rozměry tohoto zobrazovacího zařízení jsou 239 x 195 x 229, přičemž samotná zobrazovací plocha má průměr kolem 1,8 metru. Zanedbatelná není ani váha, která činí 260 kilogramů.

Vybavení CyberDomu

Celý systém se skládá ze tří počítačů. Jeden slouží jako hlavní řídící jednotka, jeden pro levou a druhý pro pravou část systému. Ty pomocí software pro zobrazení 3D na obrazovce připravují obraz pro levý a pravý projektor se světlostí 2 000 ANSI lumen. Ty vytvořený obraz přes deset polarizačních filtrů promítají odrazem přes rovné zrcadlo na vydutou obrazovku. Dá se předpokládat, že takto dimenzovaný systém nabídne mnohem reálnější simulaci 3D prostoru než zmíněná technologie od společnosti Sharp.

3D displej Cyberdome od společnosti Matsushita

Technologie CyberDomu umožňuje pozorovat obraz v úhlu 140 stupňů vertikálně a 90 stupňů horizontálně. Cena za celý systém pro 3D obraz činí téměř 210 000 amerických dolarů.

Kam s ním

Kdo může využít tento velice drahý systém pro zobrazování třídimenzionálního obrazu? Matsushita počítá s nasazením ve vládních složkách, výzkumných laboratořích, muzeích, knihovnách, architektonických kancelářích a také v zábavních centrech. V letošním roce je v plánu prodej přibližně 12 CyberDomů.

Zdroj: Matsushita, JCNNetwork

Související odkazy:

  • Převratná technologie - 3D obraz na LCD
  • Svět v křišťálové kouli: Prospecta 3D
  • Instant messaging a virtuální svět v 3D
  • Dolby Virtual Speaker – plnohodnotný 3D surround přes dva reproduktory