Neprůstřelné origami: Lehký skládací štít ochrání policistu ze tří stran

  • 19
Současné policejní štíty jsou sice spolehlivé, ale těžké. Studenti na univerzitě v Utahu proto zkoušejí vyvinout skládací "balistické stanoviště", které poskytne policistům ochranu před nepřátelskou palbou. První testy dopadly úspěšně.

Origami a zbraně. Není to zrovna obvyklé spojení, což je jeden z důvodů, proč se studentům z americké mormonské univerzity Brighama Younga v Utahu podařilo zaujmout diváky nejen v USA. Jejich video, které jsme se souhlasem univerzity použili pro náš sestřih, ukazuje cestu od studentského nápadu přes matematický model a tvorbu prototypů až k ostré zkoušce na střelnici.

„Pracovali jsme s federálními agenty, abychom zjistili, co v akci potřebují. Oslovili jsme také lidi z jednotek zvláštního nasazení (SWAT), policisty a dalšími útvary. Dozvěděli jsme se, že současná řešení jsou často příliš těžká a špatně přenosná,“ říká Larry Howell, který na Brigham Young University učí strojírenství. „Chtěli jsme vyvinout něco kompaktního, přenosného, lehkého a přitom něco, co zajistí adekvátní ochranu.“

Skládací štít (ukázka)
Skládací štít (ukázka)
Skládací štít (ukázka)

Skládací štít v akci (ukázka)

Origami pro policisty?

Klíčem k přenosnosti a kompaktní formě se stala tzv. Yošimurova skládačka (Youshimura crease), která využívá čtyřúhelníkové dlaždice s opačným směrem skládání k vytvoření stabilní „harmoniky“. Studenti vyzkoušeli řadu různých tvarů, aby otestovali rychlost skládání a pohodlné přenášení i manipulaci.

Ukázka skládání a rozkládání štítu (zmenšená velikost)

Jako materiál pro testovaný prototyp použili kevlar ve dvanácti vrstvách, zatímco pevné jádro tvoří hliník. Celkově se tak hmotnost bariéry vyšplhala na 25 kilogramů. To samozřejmě není málo, nicméně je to pořád méně, než dnes používané policejní štíty.

Nasazení v reálných podmínkách je zatím daleko

Na střelnici postupně štít opakovaně zasáhly střely ráže 9 milimetrů, 9,1 milimetrů (.357 Magnum) a 10,9 milimetrů (.44 Magnum). Předběžné testování ukazuje, že štít dokázal střely spolehlivě zadržet. Před případným uvedením do policejní praxe ho však čeká ještě řada dalších zkoušek.

Jak se skládací kevlarový štít vyrovná s kulkou ráže 9 mm

Skládací štít (zatím nemá jméno) na rozdíl od běžného štítu stojí na místě samostatně a není potřeba jej držet. Poskytuje navíc ochranu nejen zepředu, ale i ze stran. Tisková zpráva univerzity tak mluví i o možném využití například pro ochranu civilistů, dětí nebo zraněných v bojových podmínkách.

Jenže právě skutečné bojové podmínky budou podle nás pro tuto skládačku mnohem obtížnější, než se z ukázkového videa zdá. Jeho relativně nízká hmotnost může vést ke snadnému převrhnutí vpřed vlivem větru. A přestože štít zjevně dokáže odolat jednotlivým kulkám vypáleným z ručních zbraní, cílená palba ze samopalu nebo útočné pušky by mohla vypadat úplně jinak.

Policejní štít (ilustrační foto)
Přenosné policejní štíty s průhledem
Lehké průhledné štíty se používají například na demonstracích.

Lehké průhledné štíty lze se používají například na demonstracích

V neposlední řadě nenabízí tato verze „origami štítu“ policistovi možnost, jak se v úkrytu zorientovat, zatímco nyní používané štíty obvykle disponují neprůstřelným průhledem a dalšími užitečnými vychytávkami, které usnadňují použití štítu v bojové situaci.

Přední strana policejního štítu s ovládáním elektrošoků, sirény a spreje
Zadní strana policejního štítu s ovládáním elektrošoků, sirény a spreje

Přední a zadní strana policejního štítu s ovládáním elektrošoků, sirény a spreje

Zatím je tedy příliš brzy na to mluvit o tom, že štít „zachrání životy“. Jde spíše o zajímavý koncept, který studentům umožnil vyzkoušet si práci na reálném projektu se vším všudy.