Otestovali jsme 11 nejlevnějších mikrověží. Mají USB a přehrají i MP3

  1:10
Přehrají klasická hudební cédéčka i skladby v MP3. Poradí si s USB klíčenkami a některé přečtou i hudební data z SD karet. Ačkoli patří mezi nejlevnější, jedenáctka testovaných mikrosystémků nás až na výjimky překvapila solidními výkony.

Jedenáctka mikrosystémů připravena | foto: KUNY

Levné mikrosystémky byly vždy populární, ale často i trochu opovrhovanou kategorií. Za malý peníz sice přehrály CD, kazetu i rádio, avšak s více (nebo vlastně méně..) než kompromisní kvalitou, minimální výbavou a leckdy i poněkud aušusovou konstrukcí a designem. Po skončení tohoto testu však můžeme s klidem prohlásit, že pokrok zapracoval a mnoho z testovaných strojů si despekt opravdu nezaslouží.

Nejlevnější testovanci se dají pořídit za necelé dva tisíce, nejdražší za zhruba dvojnásobek, což je stále relativně snadno zaplatitelné. Hodí se především pro nepříliš náročný poslech hudby, i když je pravda, že vítězné modely předvedly nečekaně kvalitní a "dospělý" projev. A také bohatou výbavu.

 

Vítězové testu

Pro nedočkavé uvádíme hned na začátek vítěze našeho velkotestu. Jsou jimi tři mikrosystémy, na stupních vítězů v sestupném pořadí - od zlata po bronz.  

  • Sony CMT-BX5- Velmi povedený mikrosystém vyvážených kvalit. Výborný zvuk, příjemná a jednoduchá obsluha, skvělý dálkový ovladač, citlivý rozhlasový přijímač, zobrazení ID3 tagů na displeji .. tento přístroj nemá slabých stránek.
  • Sanyo MAJ-R100 - Nad ostatními vyniká schopností nahrávat ze všech hudebních zdrojů do formátu MP3 - a navíc ve výborné kvalitě. K tomu připočtěte výborný zvuk, krásný neokoukaný design a odečtěte jen průměrný rozhlasový přijímač .. a máte před sebou velmi zajímavou volbu.
  • JVC UX-G39 - Klasicky koncipovaný mikrosystém bez větších výstřelků nás zaujal výborným zvukem, přehledným ovládáním a především naprosto perfektními příjmovými schopnostmi tuneru. Perfektní volba na venkov s horšími příjmovými podmínkami.  

Všechny systémky si poradily s komprimovanou muzikou v MP3, některé i WMA. Pochopitelně jen bez DRM, čímž schopnost přehrávání WMA trochu postrádá na významu. Mimo hudebních obchodů, využívajících široké možnosti kontroly autorských práv, nevidíme žádný důvod pro kompresi vlastní muziky do tohoto formátu. Konkurenční MP3 totiž nabízí všestrannější kompatibilitu (přehrajete je prakticky všude) a také vyšší kvalitu zvuku při stejné velikosti hudebního souboru.

Empétrojky si pustíte jednak z CD disků, přičemž čtení vypálených CD-R a RW médií je již samozřejmostí, ale v drtivé většině případů i z USB paměti a v malinko menší většině i z SD karet. Běžný je i linkový vstup pro připojení iPodu nebo notebooku, stoprocentní je přítomnost sluchátkového výstupu.

Nechybí rozhlasové přijímače VKV (FM) a SV (AM) pásem, mimo Daewoo mají všechny digitálně laděné tunery a možnost uložení oblíbených stanic do předvoleb. Leč, kvality příjmu se opravdu liší, od mizerných po perfektní.  

V testu naleznete i dvě kazetové mechaniky. Patří k těm nejjednodušším, poradí si jen s pásky typu Normal (IEC1) a mazání obstarává permanentní magnet, proto není radno v nich kazety nechávat i mimo přehrávání.

Jednotlivé přístroje představíme v samostatných profilech, hodnocení je vždy vztaženo vzhledem k (nízké) pořizovací ceně. To, co je zde popsáno superlativy, by u třikrát dražších přístrojů bylo hodnoceno jako nedostatečné. Do testu jsme zvali přístroje i dalších výrobců, ale ne všichni stihli své zástupce dodat včas.

Daewoo RM-711AUCB

Drobný mikrosystémek stroze ostrých rysů překvapí velkým regulátorem hlasitosti a ladění tuneru. Toto na pohled zastaralé řešení nevyžaduje tápání po správném tlačítku a dobře se tak ovládá i starším lidem. Odvrácenou stranou je, že prostřednictvím dálkového ovladače hlasitost a ladění neuřídíte, chybí i možnost uložit oblíbené stanice do předvoleb.

Daewoo

 Daewoo  RM-711AUCB
 cena:  2 190 Kč
 přehrává:  CD, MC, SD, USB
 vstupy/výstupy:  linkový / sluchátkový
 výkon:  2x 2,5 W
 hodnocení: Solidní mikrosystém, který ničím příliš nevyniká, ale ani neztrácí. Negativně hodnotím archaické posuvné přepínače funkcí, analogové ladění tuneru a velmi krátké kabely k reprosoustavám.


Ergonomicky horší je to se zbytkem ovladačů, devět identických tlačítek pro ovládání CD mechaniky, přehrávání MP3 a výběr zvukových úprav, se snadno plete a musíte hledat, které stisknout. Kazetová mechanika je ovládána čistě mechanicky tlačítky schovanými dole pod sklápěčkou. Jejich chod je však tak tuhý, že často posunete s celým přístrojem. Mezi jednotlivými funkčními celky (rádio, magnetofon, CD/MP3, linkový vstup) přepínáte posuvným ovladačem. Tak nějak jako za starých časů. 

Jak naznačil předchozí výčet funkčních celků, Daewoo si poradí s hudebními CDDA, CD-R i CD-RW. Načítání CD-RW bylo dokonce svižnější než u CD-R, které někdy trvá trochu déle, než je běžné. Přehrál ale vše, včetně disků, které již nejsou úplně v kondici. Při přehrávání CD je mechanika trochu hlučnější a v reprosoustavách zní drobný brum. V jiných režimech než CD/MP3 tento nedostatek není.

Komprimované MP3 soubory přehraje samozřejmě z CD, na čelním panelu je také port pro připojení USB flash klíčenky a slot pro SD/MMC kartu. Soubory hraje v originálním pořadí, tak jak byly na původním CD, soubory vybírá i z vnořených adresářů, nic mimo čísla skladby nezobrazuje. Využít můžete režim náhodného výběru skladeb, opakování jedné skladby, nekonečné přehrávání, nebo ochutnávku začátků skladeb „intro“. Podle všeho by měl umět přehrávat i v programovaném pořadí, toho se mi však docílit nepodařilo.  Při pokusu o listování více skladbami však mikrosystém často zamrznul a hrál až po opětovném zapnutí.

     Daewoo     Daewoo 

Rozhlasový přijímač má slušnou citlivost, hraje relativně  čistě i slabší stanice. Nemá konektor pro připojení antény, spolehnout se tak musíte jen na kousek napevno vyvedeného drátu. AM anténa je integrovaná uvnitř přístroje. V případě šumu lze přepnout do režimu nuceného monofonního příjmu, čímž se čistota příjmu zlepší. Na displeji se zobrazuje jen aktuální frekvence, RDS bohužel nemá. A když už jsme u displeje – jeho světle modré podsvětlení nelze vypnout a při nočním poslechu nepříjemně osvětlí celou místnost.

Kazetová mechanika nejjednodušší, poradí si jen s kazetami typu I (IEC1) , nemá autoreverz a mazání starého záznamu při nahrávání obstarává permanentní magnet. Přehrávání jinde nahraných kazet je velmi slušné, vlastní záznam však poněkud roztřesený. Frekvenčně však povedený. Testovaný kus nahrával příliš hlasitě, u TDK D60 docházelo k drobnému zkreslení v dynamických špičkách.

Reprosoustavy skoro až legračně malých rozměrů jsou vyrobeny z 1 cm silných dřevotřískových desek, což se v této kategorii cení. Frekvenční pásmo mají rozdělené dva elektroakustické měniče, středobasový má papírovou membránu a měkký pěnový závěs, výškový je drobná kalota z tvrdého materiálu. Drobný bassreflex ústí na zadní stěně, čelní krycí mřížka je odnímatelná. Nepraktické jsou zbytečně krátké napevno vyvedené kabely – pokud budete chtít reprosoustavy umístit dál od sebe, musíte kabel prodloužit pomocí lustrsvorek a další vhodné dvojlinky.  

Zvukový projev je překvapivě příjemný a vyrovnaný. Vokál je plný a výrazný, hloubky jsou zastoupeny spíše nižšími středy, ale zní přesvědčivě. Nižší hloubky mají při vyšší hlasitosti tendenci dunět, za což mohou zcela nezatlumené ozvučnice reprosoustav. Výšek je trochu méně, zvuk tak působí zastřeně. Charakter zvuku upravíte čtveřicí egalizačních úprav. Celkově plošší projev však vzhledem k ceně můžeme hodnotit jako velmi dobrý.


Gogen MSC-102 SU

Poměrně rozměrný mikrosystém se konstrukčně podobá malému Sanyu, včetně nesmyslného umístění sluchátkového výstupu na zadní stěnu a linkového vstupu na čelním. Rozmístění ovladačů je přehledné, ovladač hlasitosti je klasický otočný regulátor … skoro se mi po nich při testování ostatních mikrosystémů začalo stýskat. Dálkový ovladač obsahuje i numerickou klávesnici a navzdory vysokému počtu stejných tlačítek je docela praktický.

Gogen

 Gogen  MSC-102 SU
 cena:  1 899 Kč
 přehrává:  CD, MC, SD, USB
 vstupy/výstupy:  linkový / sluchátkový
 výkon:  2x 2,5 W
 hodnocení: Slušný mikrosystém se solidní výbavou, digitálním ladění tuneru s třiceti paměťovými pozicemi a velmi nekvalitní kazetovou mechanikou. Reprosoustavy se trochu tvárí jako třípásmové, ale nejsou.


CD mechanika přečte vše (CD, CD-R/RW), jen jí někdy načítání déle trvá. Při přehrávání MP3 žádné potíže nenastaly a ačkoli displej nezobrazuje ID3 tagy, lze pohodlně listovat názvy alb. Skladby řadí, stejně jako ostatní, podle původního pořadí na CD, respektuje adresářovou strukturu. Využít můžete opakované reprodukce (skladba, album, vše), náhodného výběru a ukázkového přehrání prvních deseti vteřin desky Intro a programované pořadí. Pokud najednou vložíte SD kartu i USB paměť, přednost má vždy karta a na flashku se nedostanete.

Tuner ladí spíše průměrně. Silné stanice čisté a kvalitní, avšak slabší signály šumí. O příjem se stará tenoučký napevno vyvedený drátek, který z výroby dorazil zamotaný tak, že se mi ho při pokusu o rozmotání podařilo přetrhnout … test pokračoval až po jeho opětovném spojení. Oblíbené stanice je možné uložit do 30 pozic pro VKV a 10 pro SV.

     Gogen      Gogen

Kazetová mechanika je jednoduchá, bez žádných vymožeností, poradí si jen s pásky typu normal. Vlastní záznam je takřka nepoužitelný, je silně přebuzený a tím pádem zkreslený, v podstatě jen chraptí.


Reprodukce jinde nahraných kazet je trochu rozechvělá, ale v podstatě dobrá.

Reproboxy z tenkých dřevotřískových desek jsou dvoupásmové, s bassreflexem vyvedeným na čelní stěně. Středobasový i výškový reproduktor je kónický. Reprodukce je frekvenčně bohatá a živá, s výraznými vysokými kmitočty, slušnými hloubkami a trochu ploššími středy. Vokál tak zní sice výrazně, ale nepříliš prokresleně. Dovede hrát i poměrně nahlas, celkově lze zvuk hodnotit jako velmi, velmi dobrý.

Má sleep i timer, ten se mi však nastavit nepodařilo.

Gogen



Grundig UMS 4710 DEC

Technicistně vyhlížející mikrosystém holduje moderní modré barvě více než zbytek peletonu – poosvětlený je nejen displej, ale i okruží všech tlačítek a dokonce i logo na reprosoustavách. A opět, chybí možnost tuto „lampičku“ vypnout. Ve vypnutém stavu zobrazuje hodiny, které však nelze zužitkovat jako budík, usínací sleep však nechybí.

Grundig 7410

 Grundig  UMS 4710 DEC
 cena:  2 990 Kč
 přehrává:  CD, SD, USB (MP3 a WMA)
 vstupy/výstupy:  3x linkový / sluchátkový
 výkon:  celkem 65 W
 hodnocení:  Velmi dobrý mikrosystém, který však navzdory kazetovým dvířkám kazety nepřehrává.  Zajímavým výstřelkem jsou světelné pruhy na reprosoustavách.


Dalším překvapením je něco, u čeho váhám, zda jde o designerský vtípek, nebo vizuální podvod. Dvířka kazetové mechaniky totiž neskrývají mechaniku, ale USB port a slot pro SD karty.

Pokud však ujdete zklamání, že kazetu si zde opravdu nepřehrajete, je toto skrytí paměťových médií dobrý nápad – nikde nic neční, nekouká a nikde se do ničeho nepráší. Do vnitřního prostoru se vejde i velká klíčenka, při potřebě připojit nějaké rozměrnější médium je možné přehrávat i s otevřenými dvířky.

Přehrávání MP3 hudby potěší zobrazením ID3 tagů. Ne zrovna přehledným způsobem, ale přeci jen je to lepší než nic. Listovat lze skladbami i alby, přepínat mezi paměťovou kartou a USB, můžete tak mít současně zapojená obě média a mít obě k dispozici.

CD mechanika nepohrdne ani vypálenými CD-R/RW médii a je velmi tichá, takřka neslyšitelná. Přehrávací režimy zahrnují náhodný výběr skladby, Tuner má trochu nižší citlivost, slabší stanice jsou rušeny šumem. Režim nuceného monofonního provozu nemá. Uložit si můžete 15 oblíbených stanic v FM pásmu a 15 v AM … škoda, že to není spíše 25 a 5.

Ovládání je poměrně přehledné a přímočaré, nelíbil se mi ovladač hlasitosti, se kterým lze jen krokově „cukat“ do stran a tím po stupních řídit hlasitost – každou změnu však provází nepříjemné cvaknutí. Vše podstatné uřídíte i z dálkového ovladače, linkový vstup (dva nezávislé na cinch konektorech) lze bohužel řadit jen z DO.

Grundig 4710


Ozvučnice reprosoustav je vyrobena z dřevotřísky, bočnice jsou potažené lesklým plastem, který má za úkol imitovat klavírní lak. Dva elektroakustické měniče jsou skryty za nesnímatelnou mřížkou, přerušenou modře svítícím pruhem. Kablíky vyvedené na pevno (vždy dva páry – jedna dvojlinka pro osvětlení) mají rozumnou délku.

Grundig dovede hrát i poměrně hodně nahlas a potěší důstojným dospělým zvukem. Vokál je plný a slušně prokreslený, nejvyšší výšky chybí, ty nižší jsou zahrány příjemně a výrazně. Hloubky nezaostávají, i když o nějakém výrazném basu nemůže být řeč. Sečteno a podtrženo – velmi dobrý mikrosystém.


Grundig Cirflexx

Nápaditý, zajímavý, netradiční, avantgardní, příšerně ošklivý … nějak se nemohu rozhodnout, které adjektivum lépe vyjadřuje design Cirflexxu. Dominantním prvkem je rozhodně CD mechanika, ze které disk částečně (mezi dvojicí chráničů z čirého plastu) vyčnívá ven mimo systém. Je sice do jisté míry fascinující sledovat rotující disk, nicméně vystavovat vypálený kotouč slunečnímu světlu nepovažuji za optimální řešení. Ale proti gustu …

Grundig 5400

 Grundig Cirflexx  UMS 5400
 cena:  2 911 Kč
 přehrává:  CD, SD, USB (MP3)
 vstupy/výstupy:  linkový / sluchátkový
 výkon:  celkem 120 W
 hodnocení:

Vzhledově velmi nekonvenční mikrosystém, s efektním podsvícením displeje. Svými výkony se řadí k průměru peletonu.


Na čelním panelu naleznete i základní ovládací prvky, včetně otočného krokového ovladače hlasitosti, se kterým se sice dobře pracuje, ale jeho viklavý pohyb mne přiváděl k dotazu, za jak dlouho mi s rupnutím zůstane v ruce. Samotné ovládání je však přímočaré a příjemné, což nelze říci o netradičně asymetricky rozmístěnými tlačítky na dálkovém ovladači – bez pohledu většinu funkcí nenajdete.

Rozměrný displej, vzhledem ke zbytku systému nepochopitelně hranatého tvaru, je výrazný, přehledný a poskytuje spoustu informací. Podsvětlit ho můžete osmi různými barvami (včetně sytě červené, modré, zelené …), bohužel světlo nelze zcela vypnout.

Grundig 5400 Grundig 5400

Mechanika ochotně přehraje vše, s plným CD MP3 souborů s vysokým stratem pracovala svižně. Nezobrazuje ID3 tagy, ale názvy souborů, případně adresáře, což pro základní orientaci stačí. Bez potíží je i přehrávání z USB paměti a SD karty, jejichž vstupy naleznete na vrchní straně. Jsou pod sklápěčkou, navíc vybavené vlastními zašupovacími dvířky, tak by měly odolávat vůči vstupu prachu. Nechybí opakování (skladba, album, vše), náhodný výběr, intro a programované pořadí.

Tuner ladí slušně, slabší stanice jsou ale rušeny šumem. Zvuk silných stanic je velmi dobrý. RDS zobrazí název stanice, žánr stanice i radiotext. Na zadním panelu jsou přítomny běžné anténní konektory, příjem lze tedy zlepšit vhodnou anténou.

Grundig 5400 Grundig 5400

Reprosoustavy jsou dřevotřískové, dvoupásmové, každý reproduktor zakryt vlastní nesnímatelnou kovovou krytkou, bassreflex je vyveden na zadní straně. Zvuk systému je velmi dobrý, živý a díky dvoupásmové konstrukci bohatý na výšky. Hloubky jsou trochu nesmělé a trochu zaléhají v nedostatečně zatlumených ozvučnicích. Vokál je výrazný, prokreslení patří k průměru. Zvuk na sluchátka je perfektní, ničím nerušený.

Užitnou hodnotu zvyšuje časované vypnutí „sleep“, probuzení po krátkém šlofíku „nap“ v rozsahu 10 – 90 minut a klasický budík. Ve vypnutém stavu displej zobrazuje hodiny a den v týdnu.


JVC UX-G39

Klasicky koncipovaný mikrosystém bez zbytečných módních výstřelků a bohužel také bez slotu na SD kartu. Vystačit si tak musíte jen s USB portem. Naproti tomu však nabízí nejen linkový vstup, ale také výstup pro připojení digitálního přehrávače s možností záznamu.

JVC
- na snímku nedopatřením chybí drobný přehledný dálkový ovladač -

 JVC  UX-G39
 cena:  3 490 Kč
 přehrává:  CD, USB (MP3, WMA)
 vstupy / výstup:   linkový / sluchátkový, linkový
 výkon:  2x 20 W
 hodnocení:  Výborně hrající mikrosytém se skvělým rozhlasovým přijímačem. Vyhovoval nám i klasickou jednoduchou koncepcí.


Pochválit musím skvěle vyřešenou obsluhu a rozmístění ovládacích prvků na přístroji. Vedle otočného ovladače hlasitosti jsou umístěna rozměrná tlačítka pro spuštění přehrávání CD, USB paměti, tuneru a volbu linkového vstupu. Ostatní ovladače jsou drobnější a rozmístěny tak, že je lze nalézt i po paměti. Pokročilejší funkce uřídíte jen z dálkového ovladače, což však může být, v případě jeho ztráty či zničení, poněkud nepříjemné.

CD mechanika si poradí i s vypalovanými CD-R a CD-RW disky a její provoz je velmi tichý. Z přehrávacích režimů nabízí jen opakování skladby, alba a celého disku či obsahu paměti.  Příjemná je možnost umlčení reprodukce tlačítkem „muting“, s pozvolným nástupem i ukončením „fade“.

Přehrávání MP3 potěší zobrazováním ID3 tagů (název skladby, album, interpret), což velmi usnadňuje orientaci na paměťovém médiu. Listování mezi alby i skladbami je svižné. Přehrávač si poradí i s WMA soubory, bohužel si, jako většina podobných zařízení, neporadí s DRM. V internetových hudebních obchodech zakoupenou muziku si tedy nepřehrajete.

Rozhlasový přijímač ladí opravdu bezvadně, i slabší stanice hraje zcela čistě bez šumu. Navíc, zvuk tuneru patří k nejlepším v testu. Nechybí RDS – název stanice, TA/NEWS a INFO. Do pamětí můžete uložit až 30 stanic v pásmu VKV a 15 v SV, obsadit je musíte ručně. Na zadním panelu je navíc klasický 75 Ohm koaxiální konektor pro anténu, takže kdyby dodávaný kousek drátu nestačil, lze příjem zlepšit vhodnou anténou s lepším ziskem. AM anténa je klasická externí.

Dodávané reprosoustavy mají ozvučnici z jeden centimetr silných dřevotřískových desek, bassreflex ústí na čelní stěně pod nesnímatelnou čelní síťkou. Navzdory předpokladu jsou soustavy pouze jednopásmové – celé spektrum reprodukuje jeden širokopásmový elektroakustický měnič.

JVC má ve výrobě širokopásmových reproduktorů bohaté zkušenosti a projevilo se to i na zvuku tohoto systémku. Reprodukce potěší slušnými hloubkami, v případě potreby dokáží soustavy zahrát i hlubší bas. Střední pásmo je plné a prokreslené, vokál dostatečně výrazný. Výšky jsou příjemné a bohaté, je vhodné jim trochu pomoci korekcí.

JVC


K dispozici máte klasické nastavení basy/výšky a posilovače AHB PRO a Sound Turbo. Sluchátkový výstup hraje skvěle, v tichu jen ruší drobný ševel pronikající ze servosystému optického bloku mechaniky, který je však během přehrávání neslyšitelný.  


Orava MS-704

Opravdu mikro mikrosystém. Je tak malinký, že lituji, že není vybaven vstupem pro 12V napájení, aby byl použitelný i v karavanu nebo v kempu. Škoda, bylo by to velké plus. Koncepčně trochu připomíná staré luxusní systémy JVC, provedení je však poplatné nízké ceně.

Orava

 Orava  MS-704
 cena:  1950 Kč
 přehrává:  CD, SD, USB (MP3)
 vstupy/výstupy:  - / sluchátkový
 výkon:  2 x 10 W
 hodnocení: Prťavý a levný mikrosystém, který poslouží především jako hudební kulisa.


Rozmístění ovladačů na čelním panelu i dálkovém ovladači je poměrně nepřehledné, pokaždé jsem chvíli tápal při hledání správného tlačítka. Ke cti DO budiž fakt, že regulace hlasitosti a přeskakování skladeb bezpečně naleznete i poslepu.

CD mechanika patří mezi tišší (mimo úvodního hlučeného přejezdu optického bloku), přečte vše, co je třeba, problémy nebyly ani s MP3 soubory s vysokým bitratem. Listovat můžete alby a skladbami, ID3 tagy nezobrazuje, ale při listování alby zobrazuje názvy adresářů. Displej i logika ovládání je shodná s mikrosystémem Gogen, evidentně pochází ze stejné líhně. Shodné nabízí i přehrávací režimy. Připojit můžete USB klíčenku i paměťovou kartu, při současném zapojení hraje jen karta.

Tuner ladí průměrně, většina stanic kolorována mírným šumem. RDS nezobrazuje. K dispozici je 30 pamětí pro oblíbené VKV stanice a 10 pro SV stanice. Vzhledem k miniaturnosti reprosoustav je zvukový projev slušný, avšak je poměrně plochý, lehounce nakřápnutý s neprokresleným vokálem. Pozitivně překvapí mohutností a šířkou reprodukovaného frekvenčního spektra. Hledáte-li především něco opravdu levného a miniaturního, pak vás zvukem nezklame, ale rozhodně ani nenadchne.

Zcela klasicky nabízí sleep a budík, sluchátkový výstup, ale obejít se musíte bez linkového vstupu.

Orava



Sanyo MAJ-R100

Svým provedením jakoby ani nepatřil do tohoto testu, podobných kvalit dosahuje jen trochu konzervativnější Sony. Perfektní zpracování, jednoduchý, elegantní, nápaditý a neokoukaný design, decentní, ale informačně sdílný displej a zajímavé funkce. Tou nejzajímavější je možnost nahrávat ze všech zdrojů (CD, rádio, linkový vstup) na SD kartu nebo USB paměť. Do svého MP3 přehrávače si tak můžete nahrát rozhlasový pořad, zkopírovat kazetu s výukou angličtiny, nebo nahrát CD, aniž byste se dotkli počítače. Při záznamu vznikají MP3 soubory s datovým tokem 96, 128 či 160 kbit/s, podle vašeho nastavení. Při kopírování z CD se pro každou skladbu vytvoří zvláštní soubor, v případě jiných zdrojů vznikne soubor jen jeden. Zvuková kvalita je poplatná použitým datovým tokům, ale neváhám ji označit jako překvapivě dobrou. Žádné výraznější zkreslení nevzniká.

Sanyo

 Sanyo  MAJ-R100
 cena:  2 990 Kč
 přehrává:  CD, SD, USB (MP3, WMA)
 vstupy/výstupy  linkový / sluchátka
 výkon:  2 x 10 W
 hodnocení:  Krásný, výkonný a dobře hrající mikrosystém s unikátní možností přímého záznamu do MP3.


K provedení nelze nic moc vytknout, nejčastěji používaná tlačítka jsou na vrchním panelu, a ačkoli je ovladač hlasitosti ovladatelný jen jedním prstem, v horizontální poloze to není problém. Navíc je multifunkční, používá se i k nastavení jiných parametrů. Více kritiky mám k dálkovému ovladači, ten je poměrně přeplácaný tlačítky a není zrovna ukázkou přehlednosti. Na druhou stranu – nabízí i numerickou klávesnici pro přímý přístup ke skladbě či předvolbě rozhlasového přijímače.

Negativně musím hodnotit aktivní chlazení systému ventilátorem, protože neustálý, byť mírný hukot je nepříjemný – a je to největší vada přístroje. Nemohu také pochopit, proč je linkový vstup na čelním panelu a sluchátkový výstup na zadním, opačné umístění považuji za šikovnější.

CD mechanika s tichým chodem přečte vše včetně vypálených médií CD-R a RW. Bohužel, při přehrávání CD s MP3 soubory kódovaných s variabilním bitrate 192 – 320 kbit/s byla občas (maximálně jednou za skladbu) reprodukce přerušena velmi nepříjemným pazvukem. U nižších datových toků, či při hraní z flashové paměti jsem toto nezaznamenal. Při přehrávání zobrazuje ID3 tagy, češtinu také neumí. V nabídce přehrávacích režimů nechybí opakování jedné skladby, jednoho adresáře (alba) a celé paměti.

Tuner ladí průměrně, slabší stanice kolorovány šumem, častěji je nutné volit nucený monofonní režim. Tomu rozhodně nepomáhá absence konektoru pro externí anténu, o příjem se stará výhradně kus drátu, napevno vyvedeného z přístroje. RDS zobrazuje jen název stanice, u slabších příjmů je někdy nedostupné. Uložit si můžete 20 stanic v pásmu VKV a 20 v SV, opět bych uvítal rozdělení ve prospěch počtu VKV předvoleb.

Reprosoustavy jsou jednopásmové, pod širokospektrým reproduktorem ústí bassreflexový nátrubek poměrně monstrózních rozměrů. Skříň je z dřevotřísky, čelní stěna z tuhého plastu.

Sanyo


Systém dokáže hrát i poměrně nahlas, bez výraznějšího zkreslení, avšak se narůstajícím duněním a zaléháním ozvučnice. To je jeden z mála kazů jinak velmi povedené reprodukce – v oblasti nižších středů dochází ke zbytečnému zdůraznění (rezonancí v ozvučnici). Jinak je zvuk živý, barevný, s výrazným a dobře propracovaným vokálem a solidními výškami. Moc hezky se poslouchá. Rozhodně jeden z nejlepších zvuků v testu. Sluchátkový výstup je kvalitní, při přehrávání z CD mechaniky je ve změnách režimů rušen drobnými, ale nepříjemnými pazvuky.  


Sanyo DC-UB1470

Maličký mikrosystém standardní konstrukce s kazetovou mechanikou. Potěší decentním displejem s velkými segmenty, poměrně přehledným ovládáním a dálkovým ovladačem s numerickou klávesnicí. Jeho ergonomie jinak nepatří mezi nejlepší.

Sanyo small

 Sanyo  DC-UB1470
 cena:  2 490 Kč
 přehrává:  CD, SD, USB (MP3)
 vstupy / výstupy:  linkový / sluchátkový
 výkon:  2 x 10 W
 hodnocení: Moc dobře hrající mikrosystém s velmi povedenou kazetovou mechanikou. Dojem trochu kazí jen průměrný tuner.


Jako obvykle kritice neujde zapuštěný ovladač hlasitosti, který lze zkrotit jen jedním prstem a není to zrovna pohodlné. Druhý bod nespokojenosti je stejný jako u dražšího modelu Sanyo – nechápu, proč je na čelní straně linkový vstup a sluchátkový výstup se krčí na zadní straně.

CD mechanika je velmi tichá, svižná a přečte vše včetně CD-RW disků. Při přehrávání MP3 můžete listovat alby a skladbami, displej příjemně překvapí zobrazením ID3 tagů. Přehrávací režim nabídne opakování (skladba, album, vše) a náhodný výběr, programové přehrávání neumí. MP3 soubory můžete přehrávat i z USB paměti a SD karet.

Tuner ladí bohužel pouze průměrně, i u jen trochu slabších stanic se šumu neubráníte. Nic moc výsledek. Uložit můžete 20 stanic v pásmu VKV a 10 v SV, jako vždy, ladíte pouze ručně. Nechybí sleep na až 90 minut a timer s možností volby budícího zdroje hudby (tuner, CD, USB, karta).

Sanyo small          Sanyo small

Kazetová mechanika je jednoduchá, poradí si jen s pásky normal (IEC1), autorevers samozřejmě nenajdete. Pokročilejší funkcí je restart přehrávání od počátku skladby při zahájení nahrávání a zapauzování přehrávání CD  při zastavení přehrávání. Škoda jen, že při spuštění záznamu nepočká na průchod zaváděcího pásku, musíte ho odtočit ručně. Záznam je v rámci možností perfektní, jen s mírným šumem, ale frekvenčně bohatý a výrazný.

Reprosoustavy jsou dřevotřískové, jednopásmové, s bassreflexem vyvedeným na čelní stěně. Velkým překvapením byla vzdušná živá reprodukce, která v této nižší skupině opravdu není obvyklá. Pomocí ekvalizace (pět průběhů a bass boost) lze docílit i reprodukce hloubek, ačkoli je to pak na úkor čitelnosti hlasu. Každopádně, vzhledem k ceně – velmi dobrý výsledek.


Sencor SMC806

Mikrosystémku takřka krychlových proporcí dominuje velký a na informace sdílný displej. Po vypnutí přístroje zobrazuje hodiny. Ačkoli funkce sleep (až 90 minut) a budík (nastavitelný časový rozsah, zvuk CD nebo Tuner) předurčují Sencor i jako společníka do ložnice, displeji intenzivně září jeho modré podsvětlení, což je velmi rušivé a především nevypnutelné.

Sencor small

 Sencor  SMC806
 cena:  1 990 Kč
 přehrává:  CD, SD, USB (MP3)
 vstupy / výstupy:  3x linkový / sluchátkový
 výkon:  2 x 5 W
 hodnocení:  Nadstandardní výbava vstupy umožní současné připojení více zdrojů zvuku. Celkově však jde o slabší průměr.


Vzhled přístroje je střídmý, avšak všechna tlačítka jsou stejně velká a jejich rozmístění nenapovídá o jejich funkčnosti: čtení popisků je minimálně z počátku nezbytné. Nenadchnul mne ovladač hlasitosti, který lze ovládat pouze jedním prstem a nelze ho jinak uchopit. Dálkový ovladač je na tom lépe, základní funkce snadno naleznete i po hmatu.

Tichá CD mechanika s motorově otevíraným víkem si poradí s CDDA, CD-R i CD-RW a CD s MP3 soubory. Na čelním panelu naleznete i USB konektor a slot pro CD/MMC kartu, přehrávání fungovalo výborně. Řazení podle originálního pořadí, alba abecedně, vyhledá je i ve vnořených adresářích. Opakované přehrávání funguje pro jednu skladbu, aktuální album a celý obsah paměti. Nechybí náhodný výběr „random“ a programované přehrávání. Program se mi úspěšně zprovoznit nepodařilo. Displej zobrazuje číslo alba, číslo skladby a odehraný čas. ID3 tagy bohužel nezná. Při výběru alba dokáže zobrazit počátek názvu adresáře. 

Tuner ladí poměrně dobře, lehký monotónní šum na pozadí je však přítomný u většiny stanic. K dispozici máte 30 paměťových pozic pro VKV a 10 pro SV, naladit je musíte ručně. Zvuk naladěných stanic je však poněkud plochý, respektive plošší než obvykle. FM anténa je vyvedena napevno, AM je integrována do přístroje.

Velmi příjemným řešením je jeden linkový vstup na zadní stěně (cinch) a dva na čelní (jack 3,5 mm). Snadněji tak připojíte MP3 přehrávač nebo telefon.

Reprosoustavy jsou z tenkých dřevotřískových desek a na poklep dost intenzivně znějí – to se při hraní projevuje duněním. Ozvučnice je uzavřená, tedy bez bassreflexu. Basový reproduktor má plastovou membránu a pěnový závěs, výškový kónický je překryt něčím, co má působit jako difuzor, ale co funguje spíše jako záslepka. Sice efektní, ale zbytečné a zvuku nepřínosné.

Zvukový projev je na první poslech frekvenčně atraktivně bohatý, avšak prázdný – zvuk nemá hloubku, vokál vnitřek, hraje spíše po povrchu. Výšky jsou nesmělejší, projev mírně zastřený. Maximální hlasitost je vyšší než u Daewoo, ale reprosoustavy  pak zkreslují.

Sencor small



Sencor SMC 802

Mikrosystém se z testu vymyká už možnostmi instalace – můžete ho pověsit na zeď jako celek, nebo ho rozdělit a reprosoustavy pověsit zvlášť. Potřebné úchyty na zeď jsou v příslušenství. Jako celek ho však lze i nasadit na dodávaný stojánek a kamkoli postavit. Nezvyklý je i design čelního panelu, který se po stisku tlačítka motoricky odklopí a odkryje se prostor CD mechaniky. Rotující disk je z poloviny vidět, na rozdíl od Grundig Cirflexx ale slunce svítí jen na potiskovou stanu disku. Základní ovládací prvky jsou poměrně nepřehledně rozmístěny kolem drobného decentně modře svítícího displeje, další jsou na vrchní straně. Dálkovým ovladačem uřídíte jen nejnutnější, ale je obsloužitelný i poslepu.

Sencor on the wall

 Sencor  SMC 802
 cena:  1 890 Kč
 přehrává:  CD (MP3)
 vstupy / výstupy:  linkový / sluchátka
 výkon:  2 x 5 W
 hodnocení: Zajímavý především nestandardními možnostmi montáže na zeď. Škoda, že mu chybí USB a SD vstup. Zvuk je jen průměrný. 


Mechanika přehraje i všechny druhy vypalovacích CD disků, nemá potíže s žádnými MP3 soubory. ID3 tagy nezobrazuje, skladbami a alby listujete vzestupným i sestupným krokováním. Skladby můžete poslouchat v náhodném výběru, s opakováním jedné skladby, alba či celé paměti, můžete si i naprogramovat pořadí skladeb. USB paměť ani paměťovou kartu nepřipojíte. Na zadním panelu je linkový vstup a také sluchátka.

Rozhlasový přijímač citlivostí zrovna nevyniká, slabší většina stanic je rušena šumem. RDS nemá. Pro uložení oblíbených stanic je k dispozici pouze 10 pozic v FM a 10 v AM pásmu. Anténa je neoddělitelná.

Sencor on the wall     Sencor on the wall

Reprosoustavy jsou plastové, jednopásmové, bassreflexový nátrubek je zamaskován tak, aby vypadal jako výškový reproduktor. Zvuk je ostřejší a při vyšších hlasitostech nepříjemnější. Plastové skříně se trochu rozeznívají, což způsobuje pocit plochosti reprodukce. Jinak je zvuk živý, s dostatkem výšek. Středy jsou plošší, hloubky decentní.


Sony CMT-BX5

Do testu nám dorazil ještě jako předprodukční vzorek s tím, že některé případné nedostatky budou u finální verze odstraněny. Po testu však musíme říci, že jich není mnoho a tak lze předpokládat, že se od finální verze nijak výrazněji lišit nebude.

Sony

 Sony  CMT-BX5
 cena:  3 990 Kč
 přehrává:  CD, USB (MP3, ATRAC)
 vstupy / výstupy:  linkový / sluchátkový
 výkon:  2 x 20 W
 hodnocení: Po všech stránkách výborný přístroj, kterému chybí jen vstup SD karet.


Vzhledově velmi jednoduchý mikrosystém má nízký profil a o to větší hloubku skříně, vypadá proto, jako kdyby utekl z nějaké komponentní sestavy – působí tak dražším dojmem. Většina ovládacích prvků je na vrchní straně, rozmístění tlačítek je poměrně zapamatovatelné a především se liší velikostí a tvarem. To platí i pro dálkový ovladač, který je ergonomicky nejlepší v testu.

Do USB portu můžete připojit i starší přenosné přehrávače Sony, u kterých si poradí se zvukovým formátem ATRAC. Samozřejmě funguje i s běžnou flash pamětí. Slot pro paměťovou kartu chybí.

CD mechanika si poradí se vším, co se od ní očekává. V případě MP3 souborů potěší plné zobrazení ID3 tagů, kde bohužel obligátně nevládne češtinou. Listovat můžete adresáři a skladbami, reakce jsou rychlé, žádné potíže jsem nezaznamenal. Přehrávat lze jeden adresář, nebo celý obsah paměti (či disku), opakovat lze jedna skladba, adresář či veškerý obsah. Podobně lze ohraničit i prostor pro náhodný výběr skladeb.

Rozhlasový přijímač je perfektní, i ze slabých signálů vykouzlí čistý příjem s dobrým zvukem. Hvězdu  testu v této disciplíně, JVC, však nepřekonal. K dispozici je 20 předvoleb pro FM a 10 pro AM rozsah, naladit je musíte ručně. Názvy stanic zobrazuje z RDS signálu. Trochu nešikovná je nutnost přepínat mezi režimem postupného ladění a krokování předvoleb, raději vidím obě varianty využitelné současně.

Dřevotřískové reprosoustavy jsou jednopásmové s bassreflexem vyvedeným na přední stěně. Čelní mřížku nelze sundat. Zvukově patří BX-5 ke špičce testu, frekvenčně je zvuk bohatý od hloubek po výšky, je dostatečně hutný a prokreslený. Nemá tak výrazný vokál jako Sanyo, ale vynahrazuje to lépe saturovanými basy. Sluchátkový výstup hraje výborně, zcela bez šumu a jiných rušivých elementů.

Sony


Zapomenout nesmím na funkce sleep a timer, u které ho si zvolíte čas vypnutí, zapnutí a hudební zdroj (tuner, CD, USB).

Závěrečná douška

Nabídka koncepcí a funkcí je konečně bohatá i v nejlevnější třídě. Pokud si vyberete jednoho z vítězů, získáte poměrně kvalitní reprodukční zařízení s bohatou výbavou za velmi mírnou cenu.

mikrosystémy

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 13 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 24 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...