Geneva Sound Lab XL poutací foto

Geneva Sound Lab XL poutací foto | foto: Jan Kužník, Václav Nývlt - Technet.cz

Otestovali jsme nejdražší, NEJVĚTŠÍ a nejtěžší reproduktor k iPodu

  • 62
Zaplatíte za něj stejně jako za lehce ojetý automobil. Velikostí připomíná menší ledničku a z obýváku vám hravě vytvoří hlučný rockový klub. Sound systém Geneva XL má zabudovaný FM tuner, přehrávač hudebních CD a zahraje hudbu z iPodu i jakéhokoliv jiného připojeného zvukového zdroje.

Do iPodu se mnoha lidem přesunula veškerá hudební sbírka, mají ji pečlivě setříděnou, doplněnou obrázky bookletů v coverflow, a tak není divu, že hledají způsoby, jak přehrávač využít i jako domácí hudební systém. Otestovali jsme nejdražší, největší, nejtěžší a pravděpodobně i nejhlasitější reproduktor stvořený pro poslech iPodu. Geneva Sound Lab XL.

Na muří nožce či čtyřech špuntech 

Již z úvodního obrázku je patrné, že model XL není žádný drobeček. Bytelná kvádrová skříň s oblými hranami váží 38 kilogramů. Čelní strana je kryta kovovou mřížkou s jedním kruhovým prolisem, díky čemuž na první pohled vypadá jako subwoofer. Zdání však klame - ukrývají se pod ní dva 8" basové elektroakustické měniče, dva 5,25" středové reproduktory a dvě 1" výškové kaloty.

geneva bara 2
Model XL má obvod skoro dva metry - není snadné ho obejmout.

O jejich pohon se stará šest 100W výkonových zesilovačů třídy D, tedy pracujících s digitálním signálem. Jejich výhodou je především vysoká účinnost a z toho pramenící nízké vyzařování tepla, a tedy i nízká spotřeba elektrické energie. Za jejich návrhem stojí společnost D2Audio.

Geneva vnitrek 1
Většina elektroniky je v genevě umístěna v jednom oboustranně osazeném modulu.

Na vrchu "bedny" je poklop, pod kterým se ukrývá patice pro připojení iPodu, základní ovladače a konektor pro připojení libovolného MP3 přehrávače.

Geneva iPod zapojen
Odklopený kryt s připojeným iPodem. Vidíte veškeré ovládací prvky a Jack 3,5 mm konektor pro MP3 přehrávač.

Za poklopem se nachází tajemná štěrbina, ze které se vyklube vstup do slot-in CD mechaniky. Otvor má samozřejmě ochranu proti vniknutí prachu, každopádně vřele doporučuji v době nečinnosti pokládat přes štěrbinu například dečku. 

Geneva vstup CD
CD disk do soundsystému prostě zastrčíte. Mechanika si poradí i s MP3 soubory na CD-R a RW discích.

Vše ostatní je na spodní straně: připojení do zásuvky, anténní RF konektor, stereofonní linkový zvukový vstup a multipinový konektor AIR pro "budoucí využití".

Geneva zespodu
Při umístění na vysokém stojanu zamrzí nemožnost schovat kabely do konstrukce podstavce. Volby krátkých nožiček se nemusíte bát, veškerá dodaná kabeláž (včetně anténní redukce) je úhlová a bez potíží se vejde.

Jak jsme naznačili v popisu předchozího obrázku, celý systém můžete "zaparkovat" na čtveřici malých gumových nožiček či na 20 cm vysoký stojan. V základním balení jsou jen krátké nožičky, vysoká "noha" spadá do dokoupitelného příslušenství. Díky své široké a hmotné základně a rovnoměrně vyvážené hmotnosti je Geneva XL i na vysokém stojanu bezpečně a stabilně usazena.

geneva bara 1
Ani na vysoké nožce není genevu snadné převrátit.

Zamřížovaný displej a nezkrocený iPod

Ačkoli je k systému možné prostřednictvím linkových vstupů připojit v podstatě jakékoli zvukové zařízení - kapesní přehrávač, zvukovou kartu počítače, DVD přehrávač, mixážní pult - je primárně předurčen hlavně ke kapesním přehrávačům iPod. Díky sedmeru redukcí lze pod poklop zapojit iPod Video, iPod Nano, iPod Photo ..., a dokonce iPod Touch a iPhone.

S iPhonem 3G byly trochu problémy (sveřepě hlásil "připojeno nekompatibilní zařízení"), ale pomocí návodu na webu výrobce lze obě zařízení ke spolupráci přinutit.

Geneva top redukce
Sedmero (počítáte správně, na obrázku jich je pouze šest - jedna se během focení zapomněla v krabici s příslušenstvím, takže prosím buďte shovívaví a představte si, že tam je také) redukcí, díky kterým různé verze iPodů k portu sednou jako ulité.

Jiné problémy s připojením iPodů jsme nezaznamenali, přehrávač je během pobytu na portu samozřejmě napájen ze sítě a dobíjí se. Velkou vadou na kráse celého zařízení je, že jeho prostřednictvím iPod ovládnete jen zčásti.

Můžete spustit a zastavit reprodukci, obousměrně přeskakovat mezi skladbami ... a to je vše. Pro pohyb menu a výběr hudby a přehrávacích režimů musíte uchopit přehrávač a vše navolit jeho rozhraním. V předklonu před skoro 80 centimetrů vysokým reproboxem to není úplně příjemný způsob. Přitom bych ani netrval na tom, aby měla geneva grafický displej s menu, jen by stačilo, kdyby předávala iPodu všechny příkazy z dálkového ovladače.

Displej je totiž skryt pod mřížkou, je však perfektně čitelný jak ve dne, tak v noci. Má jen pět segmentů, takže zobrazuje pouze název aktuálního zdroje zvuku, naladěnou rozhlasovou frekvenci a úroveň basů, výšek a hlasitosti.

Geneva display
Displej rudě září pod mřížkou.

K posledně jmenované veličině máme kritickou připomínku - regulace hlasitosti je velmi pomalá. I když po chvíli dojde ke zrychlení, prvních pět sekund reaguje geneva na tento povel opravdu pomalu, a pokud potřebujete reprodukci rychle ztišit, nepovede se vám to (okamžité ztišení Mute přístroj nemá).

Korekce basů a výšek je možná ve dvanácti krocích, tedy od -6 do +6. Ačkoli zpravidla doporučujeme sestavy nechávat v neutrálním "0, 0", zde se nám osvědčilo zdůraznění výšek o +1 až +2 stupně. Dle prostoru, kde bude reprosoustava umístěna, charakteru reprodukované hudby a posluchačských preferencí zřejmě zvolíte i jiné nastavení (například útlum basů při instalaci v rohu místnosti).

Hlavním obslužným nástrojem je dálkový ovladač, se kterým se díky velkým gumovým hmatníkům tlačítek docela dobře pracuje, ale jednotná velikost a unylé rozmístění tlačítek znesnadňují obsluhu po hmatu, tedy naslepo ve tmě.

Geneva DO
Chcete vědět, k čemu slouží šestice tlačítek tajemně označená písmeny P R E S E T? To se dozvíte hned po mezititulku ...

Co chytneš v éteru

Rozhlasový přijímač pracuje pouze v pásmu velmi krátkých vln (tradiční označení VKV může být pro seriálové diváky matoucí), v příslušenství naleznete pokojovou anténu typu "kus drátu zakončený očkem". Vzhledem ke spíše průměrné citlivosti i selektivitě ho však doporučuji připojit k domovnímu anténnímu rozvodu klasickým 75ohmovým koaxiálním kabelem.

Tuner nás potěšil překvapivě dobrým zvukem. Při představě, čím vším si musel signál rozhlasu projít (především limitéry), se nám té solidní dynamice, živosti a relativně vyrovnanému frekvenčnímu spektru skoro ani nechtělo věřit. 

Oblíbené stanice můžete uložit do šesti předvoleb, čímž se dostáváme k té inzerované (mini)záhadě. Na dálkovém ovladači jsou totiž předvolby uloženy na tlačítkách s písmenným označením, vtipně tvořících slovo PRESET, tedy předvolba. Vybrané stanice lze uložit dlouhým stiskem příslušné klávesy, krátkým stiskem je z paměti vyvoláte. Automatické ukládání nemá, na to je těch paměťových míst přeci jenom málo.

geneva bara 3
"No tak už to kluci konečně pusťte, ať vím, jak to hraje."

Tancuj, tancuj, vykrůcaj

Geneva XL má, stručně řečeno, XL zvuk. Během testování se u nás v redakci vystřídala zhruba polovina obyvatel Anděl Media Centra, kteří hledali, "co to tady sakra tak hlasitě ...", protože při výkonech blížících se maximu ozvučil reprosystém s trochou nadsázky půl baráku. To je jen drobné varování obyvatel panelových domů. Poté co soundsystém spatřili, se reakce zpravidla omezily na wow, případně adekvátní synonyma.

Standardně nejlepších výsledků dosahuje geneva při použití patice pro iPod a při přehrávání audio CD. Při připojení iPodu přes linkový vstup na horní straně přístroje (1x 3,5 mm jack) byl výsledek poněkud tišší, což bylo způsobeno slabší úrovní sluchátkového výstupu přehrávače. Pokud jsme využili linkový vstup na spodní hraně (2x cinch) a jako zdroj použili kvalitní DVD přehrávač, výsledek byl velmi dobrý.

Hlavním charakterem je nezkreslená reprodukce i při vysokých hlasitostech, zároveň velmi slušná kresba i při nízkých. Bez potíží si poradí s novými syrovými AC/DC, elektronickou Madonnou i jazzovou Lyambiko. Nízké kmitočty, tedy basy, byly reprodukovány důrazně, ale s trochu tvrdším (tužším) výrazem. Dovedli bychom si je představit měkčí (plastičtější). Střední pásmo je dobře prokresleno, s výrazným vokálem a občasnou tendencí zdůrazňování sykavek. Výšek je objemově trochu méně, zdůraznění o +2 stupně však pomohlo. Vykresleny jsou přesně a čistě.

Počítat však musíte s tím, že systém nekompromisně odhalí šílenosti, které s hudbou dokážou při grabování provést některé MP3 kodeky - například v programu iTunes (neplatí pro verzi pro MacOS, kde můžete využít kvalitnější externí encoder). Pokud si však do iPodu nahrajete zvukově kvalitní, řádně připravené skladby (například podle našeho návodu zde), budete spokojeni.

Navzdory monofonně působící konstrukci je reprodukovaný zvuk stereofonní. Geneva má elektronicky vypočítanou (DSP procesory od společnosti EmbracingSound) všesměrovou charakteristiku, což znamená, že zvuk vnímáte stereofonně, i když stojíte mimo optimální poslechové pole. 

Obvody genevy zvládají i virtuální prostorový zvuk, který, pokud je v nahrávce dostatek zvukových informací, vykreslí velmi věrné zvukové pole před posluchačem. Prostor je tak zvukem zcela vyplněn, vjem je naprosto homogenní, jemnost a lokalizace jednotlivých zvuků (například kročeje či bouchnutí dveřmi na demonstračním disku) je doslova impresivní. 

Pozitivní je, že u hudby vzniká prostorový efekt jen minimálně a k syntetické deformaci zvuku, jak je u mnoha virtuálních systémů pravidlem, v podstatě nedochází.

Geneva top zavreno
Zazvonil zvonec, recenze je konec.

Tedy, ještě ne úplně. Zatím jsme se nezmínili o ceně. Ta je 68 800 Kč včetně DPH. Balík, který se určitě nevejde pod stromeček (pokud tedy nezdobíte stoletou vejmutovku), můžete objednat u distributora ZDE.

 Testovací referenční sestava:  kompletní přehled
 set reprosoustav pro domácí kino  Elac série 240
 

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd. 
www.panter-praha.cz

 multikanálový AV zesilovač  Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největší dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikován THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace. 
www.basys.cz
 plazmový televizor  Panasonic TH-42PZ700
 

Plazmový televizor s 42" Full HD panelem se vyznačuje dokonalým podáním černé barvy a jemnou gradací (4096 stupňů) a bohatostí (68 miliard) barev. Spolu s dostatkem přípojných míst, kombinací analogového i digitálního tuneru je ideální pro redakční testy ve vysokém i standardním rozlišení.
 www.panasonic.cz

 LCD televizor  Samsung LE40F71B
  Zástupce cenově dostupné třídy LCD televizorů má 40" Full HD panel s odezvou 8ms a dynamický kontrast 6000:1. Používáme ho pro testy zdrojů signálu s vysokým i standardním rozlišením, často je k němu prostřednictvím HDMI připojen počítač.
 www.samsung.cz
 herní konzole / Blu-ray přehrávač  Sony PlayStation 3
 

Herní konzole s gigantickým grafickým a výpočetním výkonem devítijádrového procesoru IBM Cell slouží také jako výborný Blu-ray přehrávač s podporou multimediálního obsahu BD-Live. Žádná interaktivní funkce nových Blu-ray titulů nám tak nezůstane skryta.
 www.sony.cz

 Blu-ray přehrávač  Panasonic BMP- BD30
  Moderní Blu-ray přehrávač střední třídy používáme jako zdroj HD (až 1080p) i SD signálu pro testování televizorů a recenzujeme na něm nové BD tituly. Prostřednictvím HDMI 1.3 přehrává i moderní zvukové formáty Dolby True HD, Dolby Digital Plus, DTS HD, DTS HD Master Audio a 7.1-channel PCM.
 reprosoustavy (2.0 sestava)  Xavian XN-185II
 

Mezi milovníky špičkového zvuku vysoce ceněné reprosoustavy konstruktéra Roberto Barletty. Dvoupásmová bassreflexová ozvučnice je osazena elektroakustickými měniči Scan-Speak a vyniká čistým, analytickým a zároveň muzikálním přenosem v celém frekvenčním spektru. Snadno s nimi poznáme přednosti i nedostatky nahrávek, přehrávačů i zesilovačů.
www.xavian.cz

 sluchátka  Beyerdynamic DT-880
 

Polootevřená circumaurální sluchátka patřící ke kvalitativní špičce. Velice neutrální přednes nechá vyniknout zvukovému charakteru nahrávky i reprodukčního zařízení, frekvenční rozsah 5 - 35 000 Hz ocením u hudebních formátů s vysokým rozlišením.
www.horakelektro.cz

 Blu-ray vypalovací mechanika (USB)  LG BE-06
 

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením Blu-ray i HD DVD disků a vypalováním Blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25 GB i dvouvrstvé 50 GB jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových Blu-ray disků. 
www.lge.cz 

 zvuková karta (eXpress Card)  Creative X-Fi Extreme Audio
 

Externí zvuková karta pro notebooky s X-Fi procesorem. Funkce X-Fi Crystaliter obnovuje detaily a hudební informace ztracené při kompresi, pomocí adaptéru lze získat i prostorový 7.1 zvuk - karta umí dekódovat Dolby Digital EX a DTS. Je výborná například na testy aktivních počítačových reprosestav, reprodukujeme s ní prostorový zvuk Blu-ray titulů. 
www.creative.cz

 paměťové karty  Kingston
  Redakce má k dispozici flotilu paměťových karet Kingston - SD karty s kapacitami 2, 8 a 32 GB (Class 2, Class 4, Class 6), CF kartu s kapacitou 32 GB, MicroSD kartu s kapacitou 8 GB a USB stick DataTraveler Blackbox 8 GB s šifrováním obsahu. Používáme je především při testech fotoaparátů, videokamer a multimediálních přehrávačů.
 LCD televizor  Gogen 42F83TFT

42" zástupce levných LCD televizorů s Full HD panelem doplňuje naši sestavu zobrazovačů.
www.gogen.cz


,