Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otestovali jsme nejkvalitnější obraz, jaký může domácí kino mít

Na trhu momentálně není po obrazové stránce lepší domácí kino, než Blu-ray od Panasonicu. Naše redakce jej měla možnost důkladně otestovat mezi prvními v Česku.

Domácí kino s Blu-ray přehrávačem Panasonic | foto: Václav Nývlt

Otestovali jsme sestavu domácího kina s Blu-ray přehrávačem Panasonic. Zjistili jsme, čím se liší od běžného domácího kina, jak si poradí s klasickými DVD a CD disky, s vypálenými CD a DVD médii, zda dokáže přehrát vypálený Blu-ray film ... a hlavně, jaký je vlastně nárůst kvality.

Testovaná sestava se skládá z plně digitálního AV receiveru SA-XR 700, Blu-ray přehrávače DMP-BD10, sestavy reprosoustav, subwooferu SB-TP1000E a plazmového televizoru Viera TH-42PV600E. K propojení posloužily především HDMI kabely, za zmínku stojí model RP-CDHG100E. Tato kompletní sestava přijde na 197 470 Kč s DPH.

Čím je to kino zvláštní?

Vyjma televizoru, který jsme k testu přizvali především pro kompletnost sestavy a možnost precizního porovnání kvality HD formátů, je zbytek kina nabízen jako Blu-ray sestava, i když jednotlivé komponenty se prodávají samostatně. Proč tomu tak je?

Všechny přístroje jsou totiž koncipovány tak, aby možnosti nových formátů náležitě využily.

AV receiver disponuje dvojicí HDMI vstupů a jedním výstupem. Díky tomu můžete sestavu propojit tak, že Blu-Ray přehrávač, případný další komponent s HDMI rozhraním a televizor připojíte přímo do AV receiveru. Ten se pak stará o správné přepojování obrazových i zvukových cest, podle toho, co chcete přehrávat a sledovat.

Příjemné je, že HDMI propojení receiveru funguje, i pokud je přístroj vypnutý. To oceníte ve chvíli, kdy si z přehrávače chcete pustit jen "pohádku před spaním" a nechcete zapínat celé kino. Elektronika HDMI řízení je neustále v provozu a spojení patřičného komponentu s obrazovkou tak receiver zařídí. Pokud je zapnutý, do televizoru pouští pouze obrazový signál a zvuk zpracovává sám, pokud je vypnutý, pošle do televizoru i zvuk. Chytré.

AV receiver je 7.1 konstrukce, osazen plně digitálními zesilovači. Díky nim poskytuje výkon až 100 W na kanál, nadstandardní je jeho frekvenční rozsah 4 Hz - 88 kHz.

Digitální zesilovač má menší tepelný ztrátový výkon, než jeho starší analogový bratr, a podstatně vyšší účinnost. Díky tomu nemusí obsahovat mohutné žebrované chladiče, což umožnilo dosáhnout nízkého profilu skříně.

U Blu-ray přehrávače se pod sklápěcím čelním panelem skrývá šuplík BD mechaniky i základní ovládací prvky. U AV receiveru jsou pod sklápěčkou čelní vstupy a výstupy a ovládací prvky pro nastavení přístroje.  


Analogový zesilovač obdobných parametrů by byl zhruba dvajnásobně vyšší a trojnásobně těžší. Přesto by měl mít receiver kolem sebe dostatek prostoru na chlazení.  

Také reprosoustavy jsou na nové formáty připraveny. Jejich supervýškové měniče dokáží dle informací výrobce reprodukovat frekvence až do 100 kHz.

Dodatek o podmínkách měření však tuto informaci poněkud vyvrací: 100 kHz při -16 dB může být ve výsledku teoreticky totéž, co 30 kHz při -2 dB. Nicméně je nutno podotknout, že reprodukce i velmi vysokých kmitočtů ve slyšitelném pásmu nečinila soustavám jakékoli potíže.

Blu-ray přehrávač a jeho dovednosti

Blu-ray přehrávač DMP-BD10 přehraje i filmová DVD a jejich vypálené kopie. Při přehrávání DVD se objevil zajímavý paradox. Zatímco veškerá vypálená média přehrál bez zaváhání, originální DVD disky (s jen mírnou amortizací – byly z půjčovny) přehrával s velkými obtížemi.

Dříve či později se obraz začal zasekávat, až se reprodukce zastavila úplně. Pokud jsem tento nefunkční disk zkusmo okopíroval na prázdné médium, přečetl ho přehrávač bezchybně až do konce.

Problémy nemá s hudebními CD a jejich vypálenými variantami, dovede přehrát i JPG obrázky a MP3 soubory. Ty jsou zobrazeny do stromové adresářové struktury, bohužel však neumí zobrazit ID3 tagy. DivX a další MPEG4 varianty nepřehraje.

Potěšující však byla schopnost zcela bezproblémově reprodukovat vypálené Blu-ray disky. A to jak v jednou vypálitelné BD-R, tak přepalovací BD-RE variantě. Šlo o média Verbatim vypálené na mechanice LG. K této problematice a kompatibilitě dalších přístrojů se brzy vrátíme.

Kalibrace sestavy a její přizpůsobení poslechovému prostoru

Multikanálová reprodukce je z akustického hlediska poměrně složitou záležitostí. Výsledný dojem závisí na mnoha faktorech – na rozměrech poslechového prostoru, jeho akustice, obsazení nábytkem, závěsy, podlahovými krytinami a v neposlední řadě na vzdálenosti a rozmístění reprosoustav.

Precizně nastavit takovouto sestavu není nic jednoduchého a proto je receiver vybaven funkcí automatické kalibrace pomocí mikrofonu. Mikrofon, který naleznete v příslušenství, umístíte do místa, kde bude sedět posluchač. Po spuštění kalibrace systém reprodukuje různé signály, zvuky a frekvence, sejme je mikrofonem a porovná tento získaný signál s původním. Z těchto rozdílů vypočítá optimální nastavení všech klíčových parametrů.

Vnitřek Blu-ray přehrávače Panasonic DMP-BD10: vlevo vidíte desku s napájecím zdrojem, uprostřed tištěný spoj se zpracováním obrazu a zvuku a digitální částí, vpravo nahoře čtecí Blu-ray mechaniku, vpravo dole výstupní analogové obvody. Na první dojem nepůsobí nijak výrazně odlišně než běžné DVD přehrávače. 

Toto jsou svaly přehrávače - procesor Sigma Designs SMP-8634. Jde o první Secure media čip s hardwarovým dekódováním kodeků H.264 a VC-1. Mimo toho umí i WMV9 a MPEG2, na starosti má i ochrany DRM a CA.

V přehrávači naleznete PC Blu-ray mechaniku s tradičním IDE rozhraním.    

Uvnitř AV receiveru SA-XR700: vlevo dekódování signálu, uprostřed obvod digitálních výkonových stupňů, v pravo napájecí sekce. Dole řídící a I/O elektronika.

Příprava testovacích BD-R a BD-RE disků probíhala na vypalovací mechanice LG GBW-H10N a počítači Fujitsu Siemens Scaleo E. Média Verbatim věnovala společnost Diskus.


Kalibrace receiveru je precizní, probíhá několik minut a její vliv je na výsledný projev zásadní - v tom dobrém slova smyslu.

Poměrně nestandardní je přítomnost pouze čtyř satelitních reprosoustav. Centrální, nebo-li dialogová reprosoustava je totiž fyzicky rozdělena do čelních soustav. Ta tak obsahuje 3 středové, jeden výškový a jeden supervýškový elektroakustický měnič a dva otvory bassreflexu. Na bočnici (nasměrované zhruba v úhlu 45 stupňů) jsou 2 širokopásmové reproduktory, sloužící jako centr.

Zadní reprobedny jsou užší, mají totiž jen dva středové a jeden výškový měnič. Ozvučnice jsou elegantní, hliníkové a velmi vysoké a štíhlé. A těžké. Zadní reprosoustavy se připojují jedním kabelem (single-wire), přední dvěma – nejde však o bi-wiring, protože jeden kabel slouží čelnímu kanálu, druhý vždy centru. Oba kabely k centru se v půlce délky spojí a vedou do jedné zdířky receiveru.

Aktivní subwoofer má jen jeden vstup (line in - jeden cinch), možnost přepínání fáze, a omezení nejvyššího kmitočtu (low pass filter) od 50 do 200 Hz. V případě testovaných reprosoustav se osvědčilo nastavení filtru na vyšší úroveň, klidně na 200 Hz. Pochopitelně nechybí nastavení hlasitosti. 

Zajímavosti receiveru

Testovaný receiver umí mnoho dalších fajnovostí. Například při stereofonním (dvoukanálovém) poslechu dokáže použít zesilovače pro ostatní reprosoustavy pro napájení předních - jeden přední kanál pak současně obstarává trojice výkonových zesilovačů. Což má pozitivní vliv na kvalitu zvuku.

Při vícekanálovém provozu lze použít i režim, kdy jsou přední a zadní reprosoustavy napájeny dvojicí zesilovačů. Při plném 7.1 funguje zesilovač tradičním způsobem - jeden zesilovač na jednu reprosoustavu.

Další vychytávkou je funkce "TV Delay", která dokáže zpozdit zvuk. To použijete v případě, kdy se obraz zpožďuje za zvukem, což v některých přístrojích při pokročilejším zpracování může nastat (v testované sestavě to nikdy nenastalo). Jde o jednodušši obdobu "studiové" funkce Lip Sync.  

Mezi nevýhody však musíme jednoznačně započítat absenci jakéhokoli zvukového výstupu. Pro nahrávání tak nepřipojíte ani kazetový magnetofon, ani minidisk, ani jakýkoli jiný rekordér. Pro většinu uživatel to však asi nebude zásadní problém.

Úžasný obraz, aneb kam se hrabe realita ...

Pro větší zajímavost jsem k obrazovému testu přizval konkurenční Blu-ray přehrávač Samsung BD-P1000. 

Obraz, který oba přehrávače poskytují, je perfektní. Skoro bych řekl - dokonalý. Nelze ho srovnávat prakticky s ničím, s čím jsme se v domácích podmínkách zatím mohli setkat. Naprostá ostrost, do nejmenší nuance prokreslené detaily, zcela věrné barvy. Při detailních záběrech vidíte vše jako pod mikroskopem, každý jemný odstín, každý nanometr. Při pohledu na pleť osoby v záběru by dermatolog mohl ihned vznést verdikt.

Obraz samozřejmě nelze přímo srovnávat s ani těmi nejdokonalejšími high-endovými DVD přehrávači. HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů u Blu-ray versus 720 x 576 PAL běžného DVD nenechává pochybnosti. Zároveň, i digitální satelitní vysílání v HD nedosahuje datového toku 30 - 40 Mbit/s, což je u Blu-ray běžné.

Z diváckého i filmařského hlediska bude novinkou dokonalé zpracování obrazu v celé jeho ploše. Jestliže máte na DVD disku celkový záběr na symfonický orchestr, před kterým stojí zpěvák, tak ten je vykreslen velmi dobře, ale to, co je za ním, mírně splývá. A ani si toho zpravidla nevšimnete.

U Blu-ray disku nikoli. I u toho posledního hráče v třetí řadě na kraji vidíte každičký pohyb, detail, začechrání vlasů. Nevnímáte tak obraz ploše, ale v celé jeho hloubce a komplexnosti.

Sestava v celé své kráse a mohutnosti.

 

Detail centrální reprosoustavy v čelních sloupech.

Zadní reprosoustava je ještě štíhlejší než přední.

Ovládací panel subwooferu.


Na případné úvahy, zda obraz může být ještě lepší a zda jsme nedosáhli technického maxima (určitě nikoli, vždy je kam stoupat) se musíme podívat i z druhé strany. Obraz, který testovaná sestava produkovala, (a to je Blu-ray ještě v plenkách) totiž nebyl realistický, on byl hyperrealistický. Takovouto míru detailů, barev a podrobností v běžném světě ani nevnímáme. Dokonale nasvícená a nasnímaná tvář, optimalizovaná špičkovou elektronikou v produkčním studiu, poskytne na kvalitní obrazovce nepoměrně více obrazových podrobností, než když se na ni koukáte v běžném světle vlastním okem.

Oceníte to nejen při detailních záběrech, ale i celkových pohledech a švenkách kamery - například u záběrů přírody.

... někdy je to však ke škodě, a to nejen u porna

A ne vždy je tato dokonalost ku prospěchu věci. Pokud zpěvák pěje z plna hrdla a vy vidíte každý detail jeho dutiny ústní, každý chuťový pohárek na jazyku, prvních pár centimetrů hltanu a mandle, vše obalené lesknoucími se slinami a hlenem ... tak nějak přestanete mít chuť na další hudební produkci.

Pokud chceme vznést verdikt, který přehrávač, Panasonic DMP-BD10 nebo Samsung BD-P1000 má lepší obraz, musíme přidat bodík Panasonicu. Oproti Samsungu má ještě o něco čistší obraz, hladší linie a bezprostřednější prostorové vyjádření. Rozdíl není příliš výrazný, ale při souběžné reprodukci dvou stejných záznamů a rychlém přepínání je patrný. Nutno podotknout, že Samsung je zhruba o 10 tisíc levnější.

Obraz DMP-BD10 jsem k televizi připojil i analogově, pomocí komponentního YUV rozhraní. To je nekvalitnější možnost, jak analogově přehrávač k televizi připojit – mimo jiné totiž umožňuje přenést HD signál. Pokud byste přehrávač připojili SCARTem s RGB, víc jak klasický PAL nedostanete.

Obraz analogového propojení je také výborný, ale oproti HDMI má jasně nižší ostrost … a jemný šum. Pocit z křišťálově čistého a brilantně ostrého obrazu tak částečně zmizí.  

Kvalita zvukového projevu

Ačkoli Blu-ray disky nabídnou i nové formáty prostorového zvuku (DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Ressolution Audio  a Dolby Digital Plus) zatím jsou k dispozici nahrávky především v klasickém Dolby Digital a DTS (případně jejich rozšířených ES a EX variantách). Faktem je, že kvalitativní možnosti těchto formátů jsou pro filmové užití více než dostatečné. A tak není třeba plakat. Faktem je, že ačkoli to přístroje výslovně neuvádí, bez potíží přehrály i DTS-HD a DD Plus.  

Při posuzování zvuku se musíme zaměřit na dva stavy – zvuk při poslechu filmů a zvuk při poslechu hudby.

Zvuk kina je při sledování filmů naprosto perfektní. Dokáže vyvinout jak monumentálně působivé hudební plochy – typické pro soundtracky válečných filmů, tak dynamické akční vřavy. Střely ze samopalu jsou reprodukovány s neskutečnou dynamikou a razancí, k čemuž přispívá jednak digitální zesilovač, jednak trochu ostřejší projev reprosoustav. A hlavně silný a razantní subwoofer.

K němu mám jen jednu výhradu – navzdory značnému výkonu a rigidní ozvučnici notuje trochu monotóně – rozmanitost a plasticita mu poněkud chybí. Reprosoustavy však jednotlivé ruchy kreslí výrazně a razantně, díky super-výškovým měničům tak dokáží výrazně zahrát i frekvenčně velmi vysoko. Což je například skvělé při cvaknutí nabíjené pistole, cinknutí přezky na opasku nebo řinkotu tříštícího se skla.

Jak to vypadá na Blu-ray disku 

Hlavní menu disku SWAT

I další menu se zobrazuje na stejné stránce s pohyblivým pozadím - nemusí se tedy přepnout na další stránku jako u DVD. Zde výběr kapitol.

Na disku samozřejmě nechybí ani bonusy. Díky vysoké kapacitě disku (25 či 50 GB) jich může být velké množství.

Menu si můžete zobrazit kdykoli během přehrávání filmu bez jeho přerušení. To je novinka oproti DVD formátu.


Pro úplnost dodávám, že zvukové hodnocení platí jak pro Blu-ray disky, tak pro klasická DVD s DD a DTS. Poslech akčních filmů jako SWAT či Kurýr 2 je tak opravdovou lahůdkou.

Díky tomu, že centr je rozdělen mezi hlavní reprosoustavy, je reprodukce hlasu trochu jiná, než je běžné. Více než ze středu báze mezi reprosoustavami vychází z celého jejich prostoru … ale je natolik výrazná a konkrétní, že nám to během sledování filmů nikdy nevadilo.

Hudební projev je již více kompromisní. Ostřejší projev se zvýrazněnými okraji pásma a především zvýraznění jednotlivých detailů reprodukce. Pokud sestavu pustíte běžnému posluchači, nejspíše se okamžitě „posadí na zadek“ - v reprodukci jsou obrovské spousty výrazných detailů a zvukových podrobností, delším poslechem však zjistíte, že ve finále dominují nad celkovým hudebním podáním.

Hudba tak není homogenní, ale dominují její jednotlivé složky. Při hlasité reprodukci někdy dochází k agresivnějšímu podání vokálu. Náročný posluchač vážné hudby, jazzu a tvrdého rocku jistě najde mnoho vhodnějších reprosoustav pro poslech, posluchači populární hudby a filmů však budou velmi spokojeni.

AV receiver jsem zkusmo připojil i k referenčním reprosoustavám Xavian XN-182II. Zde se jasně projevily jeho limity - nehrál o mnoho lépe, než s původními reprosoustavami. Upgrade na lepší tedy u něho nemá smysl, potenciál Xavianů naprosto nevyužil. (pro případné šťouraly: je mi jasné, že XN-185II nejsou vhodným partnerem pro AV receiver za 20 tisíc, ale právě proto s nimi lze odhalit všechny jeho možnosti).

Sečteno a podtrženo

Nové HD formáty jsou na poli domácí zábavy obrovským skokem vřed. Nabízí totiž obraz, který jsme zatím mimo studio běžně vidět nemohli. Domácí kino Panasonic je toho jasným důkazem. 

Na další aspekty HD formátů a především na srovnání Blu-ray s HD-DVD se podíváme velmi brzy.

Základní technické parametry

 Blu-ray přehrávač  Panasonic DMP-BD100
 video převodník  297 MHz / 14 bit
 audio převodník  192 kHz / 24 bit
 přehrává disky a formáty  BD, BD-R, BD-RE, DVD, DVD-A, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-R, CD-RW, JPG, MP3
 výstupy  HDMI AV, SCART, 7.1 ch audio, 2x 2ch audio, 2x digitální audio (1x coax, 1x optika), 1x komponentní, S-Video, kompozitní video
 hmotnost  4,7 kg

 AV receiver  Panasonic SA-XR700
 výstupní výkon  7 x 100 W (6 ohm)
 frekvenční rozsah  4 Hz - 88 kHz
 dekodéry  DD-EX, DTS-ES, NEO:6
 vstupy a výstupy

konektory vzadu:
2x HDMI in, 1x HDMI out, 4x digital in (2x opt, 2x coax), 3x S-Video in, 1x S-Video out, 4x kompozitní video in, 1x kompozitní video out, 4x stereo audio analog in, 1x 5.1 analog in, subwoofer out, 2x komponentní video in, 1x komponentní video out. Reproterminály 7 x repro + 2 surround back

konektory pod sklápěčkou:
1x S-Video in, 1x video in, stereo audio in, konektor kalibračního mikrofonu, sluchátkový výstup jack 6,3 mm

 hmotnost  5,3 kg


  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...