Palestinská revoluce: anonymní P2P z uprchlického tábora

  • 18
Trápí vás otázka soukromí při používání P2P sítí? EarthStation 5 podle slov autorů nabízí absolutní anonymitu. Používá vlastní šifrovací klíč, data přenáší přes UDP a SSL. Uživatelé se také mohou schovat za vyhrazené veřejné proxy servery.

Zatímco se KaZaa snaží dosáhnout licenční dohody s hudebním průmyslem a ostatní P2P sítě lobbují v Kongresu, aby dokázaly, že jsou důležitou součástí technologického odvětví, na druhé straně světa se děje pravý opak. Systém EarthStation 5 otevřeně ignoruje autorská práva a nijak se netají tím, že v něm sviští pirátské soubory, dokonce ještě nabádá: Přijďte si k nám stáhnout Terminátora 3! Kde je možné takovou síť legálně provozovat? Odpověď může znít neuvěřitelně - v palestinském uprchlickém táboře.

Anonymních sítí přibývá, RIAA se zlobí

Uživatelé obvyklých P2P sítí čelí stále rostoucímu počtu obsílek, v nichž RIAA žádá vysvětlení, co dělají na harddiscích uživatelů hudební soubory podezřelých názvů. Proto můžeme v posledních týdnech sledovat znatelnou migraci od tradičních sítí k těm, které svým uživatelům nabízejí plnou anonymitu.

"Ano, již jsme setkali s P2P sítěmi, kde jsme nebyli schopni vystopovat jednotlivce, kteří porušovali zákon," čertí se Matt Oppenheim, senior viceprezident RIAA. "Je to prachsprostá komerce. Takové sítě stavějí na tom, že z nás uživatelé mají strach, a snaží se je pod rouškou anonymity přetáhnout na svou stranu."

Ostře sledovaný prostor

"Jsme v Palestině, v uprchlickém táboře v Jeninu," hlásí zakladatel projektu EarthStation 5 Rad Kabir. Společnost je skutečně zaregistrována na adrese Jenin Refugee Camp #23. "Nebojíme se žádného útoku od RIAA nebo MPAA, tady je svoboda," dodává. Jenin leží na západním břehu Jordánu v pásmu, které Izrael předal do rukou palestinské samosprávy. Ta sice má vlastní copyrightové zákony, ale chrání výhradně domácí produkci. Firma hostuje u izraelské společnosti SpeedNet, která však na dotazy serveru News.com nereagovala.

Rad založil společnost před dvěma lety se svým bratrem. Po nějakém čase se jim podařilo získat peníze od investorů z Izraele, Saudské Arabie a Ruska, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Částečně z nich zaplatili stěžejní programátory, kteří systém vyvinuli - opět se podíleli zejména Rusové. Přispěli ovšem lidé ze všech koutů světa. Software je k dispozici v pětatřiceti národních mutacích a podle Kabira si uživatelé celkem stáhli již přes 22 milionů kopií.

EarthStation 5

Mimo dosah špehů

EarthStation 5 nepoužívá k přenosu informací protokol TCP, ale UDP. Tím pádem je mnohem těžší vysledovat konkrétní počítač. Vedle toho aplikace používá zabezpečenou tranzitní vrstvu SSL a vlastní šifrovací algoritmus ES5. Společnost navíc provozuje proxy servery, přes něž doporučuje soubory stahovat. Oči případných špionů tak podle Kabira najdou jen server, dál už se nedostanou. K nastavení proxy nemusí uživatel dělat vůbec nic, stačí zaškrtnout jednu z mnoha položek v nastavení sítě.

Na vesmírné pouti

Člověk si po spuštění P2P aplikace připadá jak v jiném světě. Celý projekt je koncipován jako vesmírná sci-fi, kde EarthStation 5 je kosmická loď, celá síť je vesmír, jednotlivé uzly (nodes) se nazývají planety, které jsou seskupeny do hvězd, které společně tvoří galaxii. Stejně jako ve skutečném vesmíru, i zde se rodí (díky přibývajícím uživatelům) nové hvězdy i celé galaxie, po nichž vyhledávací engine neustále pátrá. Inu a pracovníci copyrightových organizací jsou zde agenti nepřátelského impéria.

Neobvyklý vzhled programu mě nejprve donutil vyhledat položku, kde se vypínají skiny, ale nakonec jsem nechal původní obleček. Rozhraní je stále trochu těžkopádné, některé lokalizované texty se nevešly do vymezených polí a nejsou tak zcela viditelné. Při procházení všech možností nastavení pomohou bublinové nápovědy. Kromě upoutávky na vlastní web jsem nenarazil na žádnou reklamu.

Vyhledávat lze skutečně vše, od videa a hudby přes obrázky až po software a nejrůznější dokumenty. Nalezené soubory lze stáhnout čtyřmi způsoby s různým stupněm zabezpečení. Ani ES5 se nevyhnula falešnému sdílení, proto existuje speciální četa důvěryhodných uživatelů, kteří tráví čas zkoumáním nabízeného materiálu a pravé soubory certifikují.

Vzhůru ke hvězdám... nebo ne?

EarthStation 5, na rozdíl třeba od sítě KaZaa, nezobrazuje počet aktuálně připojených uživatelů, ani objem dostupných dat. Stejně tak nelze ověřit ani množství stažených kopií - například na serveru Download.com "udělala" anglická verze aplikace jen 25 tisíc kousků. Mnoho odborníků je proto k raketovému startu sítě skeptických. Stejně tak se obávají osudu anonymních proxy, jež by při nárůstu přenosu v řádu gigabitů denně mohly obsluhu jednotlivých uživatelů notně zpomalit a jejich provoz by se vůbec značně prodražil. Uvidíme, jak bude síť růst, každopádně teď můžete zabrousit na EarthStation5.com a vyzkoušet ji na vlastní kůži.