Palivové články, možní nástupci baterií, mají zpoždění. Nastoupí až v roce 2005

  • 7
O palivových článcích se hovoří čím dál tím častěji. Počítá se nimi jako s alternativním zdrojem energie pro elektromotory v automobilech, ale svou cestu si mají najít i k malým přenosným zařízením. Cesta ale není jednoduchá.
Malé palivové články, tedy jakési miniaturní elektrárny, jsou schopny udržet v chodu různá přenosná zařízení až několikanásobně delší dobu, než po jakou to zvládnou současné akumulátory a baterie. Přestože je tato technologie známá řadu desítek let, stále se nepodařilo dostat do sériové výroby ani jedno PDA, notebook nebo podobné zařízení, které by tohoto napájení bylo schopno využít. Problém je však na straně palivových článků, které ve své většině nevyhovují svými rozměry. To je také důvod, proč jsme zatím mohli tyto zdroje energie vidět spíše tam, kde na rozměrech a váze záleží o něco méně.

Co brání rozvoji palivových článků?

V současné době lze objevit možná až překvapivé množství různých návrhů vnějšího i vnitřního designu článků pro přenosná zařízení, ve všech možných fázích rozpracovanosti. Problémem však je, že se žádný z nich nedostal tak daleko, aby na jeho základě mohla být rozběhnuta výroba. Většině chybí jedna či více z minimálně čtyř důležitých vlastností. Mezi ně lze řadit požadavek na přiměřeně nízké náklady při výrobě, které se příznivě odrazí v ceně palivového článku. Další důležité vlastnosti se týkají dostatečně vysokého výkonu a dlouhé výdrže. Další kámen úrazu spočívá v tom, že všechny předchozí vlastnosti musejí být zabaleny v malém, tenkém a lehkém obalu.

Skloubit všechny tyto a mnohé další vlastnosti do jednoho celku je úkol téměř nadlidský. Přesto se však již objevily firmy, které představily funkční prototypy palivových článků, což bylo například v případě společnosti Nec demonstrováno na přenosném počítači Tablet PC.

Jedním z dalších průkopníků, kteří chtějí tento systém napájení co nejdříve přivést do reálného života, je společnost Toshiba. Ta již na několika fórech veřejnosti představila prototyp PDA, které je palivovým článkem napájeno. Na letošním veletrhu CeBIT v německém Hannoveru si mohli uživatelé prohlédnout, jak by takový palivový článek pro přenosné počítače mohl vypadat. Ze zde prezentovaného prototypu totiž hodlá Toshiba vycházet při konstrukci článku, který hodlá později nabízet komerčně.

Roční zpoždění

Firma podle původních plánů hodlala začít s dodávkami těchto energetických zdrojů již v první polovině příštího roku. Avšak při nedávné prezentaci oznámila, že se tento termín posune minimálně o jeden rok. Důvodem je nutnost překonání některých nedostatků. Palivový článek od Toshiby má výkon 1 Wh s výdrží zhruba 20 hodin na jeden 25mililitrový zásobník s palivem. Tím je vysoce koncentrovaný methanol.

Hlavní problém, který nyní Toshiba řeší, spočívá ve skutečnosti, že pro dostatečný výkon článku je potřeba smíchat methanol s poměrně velkým objemem vody. To se nepříznivě projevuje na rozměrech a váze zařízení. Ve svých plánech firma počítá s tím, že než vypustí tento produkt na trh, tak sníží objem potřebné vody na desetinu při zachování výkonu.

Další vývoj

Podle odhadů společnosti Allied Business Intelligence (ABI) se první komerčně nabízené palivové články pro mobilní zařízení objeví na trhu až na sklonku roku 2004. V roce 2011 se pak má objem prodeje dostat až na 200 miliónů jednotek.