Legendární matematická cvičebnice Sbírka úloh z matematiky pro základní školu

Legendární matematická cvičebnice Sbírka úloh z matematiky pro základní školu od Františka Bělouna | foto: prometheus-nakl.cz

Pamatujete na Bělouna? Tvůrce legendární cvičebnice by oslavil 100 let

  • 297
Kdo spočítal Bělouna, přijímačky z matematiky vždycky udělal. Legendární sbírka úloh z matematiky slavila největší úspěchy v osmdesátých i devadesátých letech minulého století. Její autor František Běloun se narodil 13. dubna 1912.

František Běloun 1912–1991

Maturoval v roce 1931. Učil na školách ve Zbraslavi, Davli, Mníšku a Radotíně. V roce 1960 dosáhl aprobace pro matematiku a deskriptivní geometrii na středních školách. Působil od roku 1954 jako metodik na Ústavu pro další vzdělávání učitelů, pozdějším Krajském pedagogickém ústavu v Praze a věnoval se otázkám metodiky vyučování matematiky. Penzionován byl v roce 1976.

František Běloun je autorem mnoha didaktických statí, učebnic, sbírek příkladů a tabulek. Pracoval v redakčních radách časopisů Matematika ve škole, Pokroky matematiky, fyziky a astronomie. V letech 1965–1969 byl hlavním sekretářem Jednoty československých matematiků a fyziků.

Zdroj: Wikipedia.org

František Běloun byl učitelem matematiky a deskriptivní geometrie. Naprostá většina dnešních třicátníků s vyšším vzděláním má stále v živé paměti nekonečné hodiny strávené nad výpočty příkladů ze Sbírky úloh matematiky pro základní školy s velkým nápisem Běloun.

Už jen přítomnost knihy na stole vyvolávala v mnohých lehkou nervozitu až nechuť. Nevyřešené slovní úlohy se dořešovaly na pracovištích, kde bezradní rodiče sháněli rady od spolupracovníků. Učebnice (sbírka), které se neřeklo jinak než Běloun, byla a stále je legendou. Bez nadsázky lze říci, že kdo ji poctivě spočítal, neměl problém se dostat na jakoukoliv střední školu, kde byla u přijímacích zkoušek matematika nutná.

"Je to velmi dobrá sbírka, která dokonale shrnovala učivo základních škol," říká dlouholetá učitelka matematiky Jana Ondráčková. Sama úspěšně připravila řady studentů pro nejrůznější matematické olympiády na základní škole Na Planině. Běloun byl nedílnou součástí příprav žáků na střední školy.

Dnes je však situace jiná. "Nebála bych se říci, že pro velkou část žáků je dnes Běloun příliš náročný. Obecně klesl počet hodin matematiky na základních školách a podle mého názoru se snížily i nároky na žáky," vysvětluje Ondráčková. Týká se to i tříd s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědeckých předmětů.

František Běloun

Důvodem, proč už dnes Bělouna nenajdeme na každé katedře, je i změna způsobu výuky. Každá škola má své vlastní zkoušky a požadavky. "Některé školy raději zadávají při testech větší množství jednodušších příkladů a hodnotí jenom výsledek. Nikoliv postup. Jinde stále přetrvává starý způsob, při kterém je zadáno pouze několik těžších příkladů a součástí hodnocení je i postup výpočtu," dodává Ondráčková.