Paměti a procesory hned tak levnější nebudou

Doba, kdy jsme jenom sledovali, jak se ceny počítačových komponent řítí směrem dolů je již patrně na nějakou dobu pryč. Výrobci již v mnoha případech nemohou či nechtějí nabídnout další slevy a ani hodnota amerického dolaru příliš nepoklesne.
I když lze v aktuálním přehledu cen vysledovat prodejců dále snižovat ceny počítačových komodit, pohybují se slevy až na výjimky na úrovni několika procent. Heslem dnešních dnů je tak spíše stagnace, avšak lze nalézt několik ojedinělých zdražení, které překonaly i 10% hranici.

Paměti

V oblasti pamětí se nejvíce nejnovějším DDR II pamětem daří modelům, které patří k nejmodernějším na trhu. V podstatě je to jediný druh pamětí na trhu, u kterého jsme zaznamenali pouze pokles.

U SDR SDRAM tak veselá nálada nebyla, neboť zde jedna paměť zdražovala. Naštěstí se jednalo o zvýšení ceny o necelých 1,5 procenta, které postihlo 256MB model. Na druhou stranu mohou zajásat všichni, kdo se chystali koupit 512MB SDR SDRAM modul, jeho cena se nyní pohybuje o více než 10 procent níže oproti ceně v polovině dubna.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

U DDR SDRAM pamětí se největší výkyv ceny projevil bohužel směrem nahoru. O více než 12% dražší je totiž nyní 512MB paměť s taktem 266MHz. Naopak největší pokles ze sledovaných modulů jsme zaznamenali v případě 1GB DDR SDRAM model s frekvencí 400MHz, která je dostupná o více než 5 % levněji.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

Nejlépe si však vedly již jednou zmíněné DDR II SDRAM paměti druhé generace. Mají sice stále co dohánět, aby se alespoň přiblížily aktuálním cenám starších příbuzných, ale tento rozdíl týden od týdne zmenšuje. Právě v této oblasti totiž všechny paměťové moduly až na výjimky zlevňovaly o více než 10 procent.

Procesory

Intel a AMD svádí další boj na poli procesorů pro stolní počítače. Zatímco 64bitovou bitvu co do rychlosti nasazení vyhrála firma AMD, u dvoujádrových systémů byl rychlejší Intel. Konkurent však již má svou odpověď připravenou.

AMD

Firma AMD na začátku května zlevňovala některé ze svých modelů, ale zdá se, že se to zatím příliš neodrazilo v cenících českých firem. Přesto se dá očekávat, že například Athlon 64 4000+ zlevní prodejci ještě v tomto měsíci o cca 25 procent nebo Sempron 2600+ o zhruba 10 procent.

Tento týden firma uvedla nový model řady Sempron s označením 3300+, jeho cena je pro velkoodběratele stanovena v přepočtu na něco méně než 3 200 Kč.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

Jinak se modelům této řady zatím příliš nedaří, neboť ve většině případů jejich cena stagnuje. Jedinou zajímavější změnou tak byl tříprocentní pokles ceny u Sempronu 2500+.

Velice podobná situace nastala i v případě starších Athlonů XP. Zde se největší sleva dostala až k hranici čtyř procent. Zaznamenali jsme ji u modelu 2800+.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Většinu zájemců o koupi výkonného procesoru AMD však stejně zajímají až nové Athlony 64. Ti však budou velice zklamáni, neboť v této oblasti došlo k hodně nepříjemnému zdražení. Až na Athlony 64 2800+ a 3000+ se slevou kolem 1,5 % se u ostatní sledované modely mohou pochlubit pouze cenou navýšenou o nejméně 7 procent. Nejvíce si v toto ohledu povyskočil Athlon 64 3700+, který zdražil od poloviny dubna téměř 18 procent.

Intel

Pokud jsme u Sempronů konstatovali, že jejich cena stagnuje, pak se v případě Celeronů jedná o snad až o zamrznutí. Největší pohyb ceny se totiž u tohoto modelu procesoru pohyboval na úrovni 1 procenta.

Graf vývoje cen procesorů Athlon 64 a Pentium 4

Až na jednu výjimku se totéž bohužel dá říci i o vývoji cen Pentií 4. Tou světlou výjimkou je 2400MHz model, který je u českých prodejců k dostání o zhruba 2,5 levněji něž před třemi týdny.