Panasonic Lumix GH3

Panasonic Lumix GH3 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Foťák, nebo kamera? Panasonic GH3 má uspokojit fotografy i filmaře

  • 18
Kolín nad Rýnem (od zpravodaje Technet.cz) - Využití digitální zrcadlovky jako videokamery bylo na Photokině k vidění na každém kroku. Panasonic svoji novou Micro 4/3 "bezzrcadlovku" pro náročnější použití přímo předurčuje.

Na kolínském výstavišti bylo letos podezřele málo videokamer. Jak v expozicích, tak v rukou novinářů a televizních štábů je často nahradily podivuhodné kreace - digitální zrcadlovka upnutá v rámu s bederní nebo ramenní opěrkou a doplněna profi mikrofonem a světlem.

Zrcadlovky totiž díky moderním čipům dokáží často ve výtečné kvalitě natáčet v plném HD rozlišení a při správné volbě objektivu si kvalitou obrazu nezadají s "dospělou kamerou". Díky flexibilitě použití bývá tato alternativní volba výhodná i z hlediska pořizovacích nákladů.

Panasonic GH3: profi videokamera ve foto-těle

Nová Micro 4/3 "bezzrcadlovka" od Panasonicu je na časté použití v režimu video přímo koncipována. Profesionálnější využití umožní vstup pro externí mikrofon a výstup na sluchátka pro monitoring natáčeného zvuku. A poprvé do tohoto kompaktnějšího rozměru přináší i kompresi All-I, což oceníte při následné editaci ve střižně.

Panasonic Lumix GH3

U All-Intra jsou totiž všechny snímky klíčové, tedy, nakládá se s nimi jako se samostatnými obrázky a jsou uloženy celé. To je důležité především pro střih a editaci s efekty, kdy máte k dispozici kompletní obrazová data. Mimo profesionálních zařízení se totiž většinou video komprimuje pomocí "IBP", kdy za každým klíčovým snímkem následuje sekvence dopočítávaných (predikovaných) snímků. V těch je, velmi zjednodušeně řečeno, uložen pouze rozdíl od klíčového snímku a výsledný obraz se renderuje z jejich kombinace.

V režimu All-I je uloženo vše. Nevýhodou může být vysoký datový tok a tedy nároky na kapacitu paměťové karty. V nejvyšším režimu nahrává GH3 s datovým tokem 72 Mbit/s, což je zhruba 500 MB za minutu. Na běžnou 32 GB SDHC kartu tak nahrajete 16 minut videa, na obří 256 GB Lexar byste nahráli lehce přes dvě hodiny. Pokud tuto kvalitu nepotřebujete, v menu přepnete na běžnou IBP kompresi.

Panasonic Lumix GH3
Panasonic Lumix GH3

Volitelný batterypack nejen zdvojnásobí výdrž na baterie, ale přidá druhou spoušť a základní ovládací prvky, což se hodí pro focení portrétů (na výšku).

Čtyřjádrový procesor a "Full Area" ostřící systém

O snímání obrazu se stará MOS snímač s rozlišením 16,05 MPix, pracovat může při maximální citlivosti ISO 12 800. Součástí čipu je filtr, který má zamezit vzniku moire. Závěrka je čistě elektronická, nehrozí tedy rozostření vlivem otřesu způsobeném mechanickou závěrkou.

Rychlou práci s obrazovými daty zajišťuje čtyřjádrový procesor Venus Engine. Aparát dokáže pořídit 6 snímků za sekundu v plném rozlišení, a pokud vám stačí 4 MPix fotky, udělá jich až 20 za sekundu.

Aparátu nechybí automatické HDR, ostření podle detekovaného obličeje a AF tracking, kdy je zaostřený pohybující se objekt sledován a doostřován. "Ostrý" bod na snímku můžete zvolit dotykem na příslušné místo dotykového displeje. Pro jemné nastavení můžete obraz v živém náhledu zvětšit. Dotykovému OLED displeji s rozlišením 614 000 obrazových bodů sekunduje elektronický hledáček - v něm obraz tvoří OLED zobrazovač s velice jemným rozlišením 1,7 Mpix. Jejich přepínání řídí senzor.

Panasonic Lumix GH3

Aparát je vybaven Wi-Fi pro dálkové ovládání z chytrého telefonu a automatické zálohování fotek do počítače. Díky DLNA můžete fotky i videa bezdrátově přehrávat na televizoru.

Cena samotného těla je 32 000 Kč, v setu GH3A s objektivem 14 - 140 mm ho pořídíte za 45 000 Kč, v setu GH3H se sklem 12-35 mm za něj zaplatíte 55 000 Kč. Vše včetně DPH.