Aktivní bezdrátové „AllPlay“ reprosoustavy Panasonic SC-ALL3 a SC-ALL8 (vlevo)

Aktivní bezdrátové „AllPlay“ reprosoustavy Panasonic SC-ALL3 a SC-ALL8 (vlevo) | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Hrají z tabletu i telefonu a navíc dobře. Bezdrátové repro od Panasonicu

  • 9
S okolním světem komunikují přes wi-fi, takže hrají lépe, než kdyby měly Bluetooth. Díky technologii AllPlay komunikují s Androidem i iOS. Hudbu umí dolovat i přímo ze serveru Spotify. Pořádnou domácí sestavu nenahradí, ale běžné posluchače mohou uspokojit.

V nepřeberném množství bezdrátových aktivních reprosoustav nás testované panasonicy zaujaly zejména způsobem přenosu. Nevyužívají populární, ale kvalitu velmi omezující Bluetooth, ani uzavřený AirPlay, který spolehlivě funguje jen s zařízeními společnosti Apple. Panasonic místo toho zvolil systém AllPlay od společnosti Qualcomm, který kombinuje výhody výše zmíněných: vysokou kvalitu přenášeného zvukového signálu a širokou kompatibilitu s různými telefony, tablety a počítači.

Reprosoustav si můžete koupit a nainstalovat, kolik chcete, například jednu, nebo do každé místnosti jednu. Každá funguje samostatně a o těch ostatních neví. Každá může hrát něco jiného (každá z jiného telefonu/tabletu), nebo je můžete družit do skupin, kdy pak hrají stejnou hudbu (z jednoho tabletu/telefonu). A navíc přesně synchronizovaně. Pokud tedy přebíháte z kuchyně do obýváku, může být reprodukce v obou místnostech shodná. Reprosoustavy tak vlastně nabízejí velmi jednoduché multiroomové ozvučení.

Displej nahradilo webové rozhraní

Po zapnutí bez přítomnosti známé wi-fi sítě vytvoří reprosoustavy vlastní wi-fi síť. K té se připojíte z chytrého telefonu, tabletu nebo počítače a přes webové rozhraní nastavíte jméno reprosoustavy (např. Obývák, Ložnice, Garáž) a přihlašovací heslo k vaší domácí wi-fi síti, přes kterou poté probíhají přenosy povelů i hudebního signálu. Zvládne i zabezpečené připojení „jedním tlačítkem“ WPS. Reprosoustavy lze k routeru připojit i přímo ethernetovým kabelem.

Obě reprosoustavy mají identické ovládání. Vyjma přepnutí na externí vstup uřídíte vše z mobilní aplikace. Na snímku je menší ALL3.

Reprosoustavy tak můžete umístit kamkoli, kam dosahuje wi-fi signál a z mobilního zařízení je můžete obsluhovat odkudkoli, kam dosáhne signál stejné sítě. Hlasitost můžete ovládat tlačítky na vrchní straně reprosoustavy, nebo z příslušné aplikace. Zapínat je nemusíte, to zvládnou samy, jakmile se k nim aplikace pokusí připojit. Vypnout je můžete ručně, nebo to se o to po zhruba desetiminutové nečinnosti postará časovač.

Menší ALL3 nelze umístit přímo na zeď, ale pomocí závitů na držák/stojan. Můžete jej i položit, jak vidíte na snímku, nebo postavit na levý bok, kde jsou připraveny i gumové podložky.

Díky konektorům vnořeným pod úroveň zadního krytu lze ALL8 pověsit na zeď, nicméně tím negativně ovlivníte reprodukci basů. Lepší je jej nechat stát dále od stěny.

Oba reproduktory lze postavit na stůl/skříňku/polici i zavěsit na zeď. SC-ALL8 přímo, SC-ALL3 pomocí redukce na závity v zadní straně. Zejména v prvním případě to však není nejlepší nápad, protože výrobce umístil vyústění bassreflexu na zadní stranu a „připlácnutím“ na zeď jeho funkci potlačíte. Vyjma počítačové sítě můžete zdroj zvuku připojit i analogovým kabelem do konektoru jack.

Bezstarostný provoz a slušný zvuk

Panasonic nabízí bezplatnou aplikaci Panasonic Music Stream, která je dostupná pro Android a iOS. Popravdě bychom si uměli představit pohodlnější a přehlednější aplikaci. A také stabilnější. Během testování nám několikrát „spadla“, což však může být změněno jednou aktualizací.

Aplikace pro streaming z tabletu nepatří mezi nejkomfortnější, ale používat se dá.

Pokud chcete přehrávat na jedné reprosoustavě, můžete ji směle nahradit aplikací jinou, například Bubble UPnP. Pro multiroomové funkce je však aplikace výrobce nezbytná. Z počítače můžete streamovat všemi aplikacemi, které umožňují výstup přepnout na vzdálený „renderer“, funguje samozřejmě funkce „Play To“ z Windows 7 a 8. Všechny zvuky reprodukované počítačem dokáže do reproduktoru odeslat aplikace „Stream What You Hear“, kvůli několikasekundovému zpoždění ji však nevyužijete při přehrávání filmu nebo hlasové komunikaci, ale jen pro hudbu.

Ale zpátky k tabletu nebo telefonu. Pokud máte předplacenou hudební službu Spotify, můžete její zvukový výstup přesměrovat na testované reproduktory. Aplikace se tak vlastně stane jen jakýmsi „dálkovým ovladačem“, protože data ze serveru míří přímo na reproduktor. Zbytečně se tak nevytěžuje síť a především, šetří akumulátor tabletu či telefonu.

Menší ALL3 se hodí například do kuchyně nebo ložnice. Má dva výškové a dva středobasové reproduktory. Podle výrobce je jejich společný výkon 40 W, je monofonní. Hmotnost 2,5 kg.

Malý repráček ALL3 dokáže hrát velmi nahlas, jen po něm nesmíte chtít ostřejší rock. Při běžném „popíku“, folku nebo jazzu dokáže pro kulisní poslech ozvučit obývák menších rozměrů. Reprodukce je výrazná, živá a příjemně plná. Zatímco hlas Lorde zní překvapivě plně a mohutně, vokál Bruce Springsteena zněl trochu ostřeji, než máme rádi, zejména při vyšších hlasitostech. Vokál mluveného slova zní perfektně srozumitelně. Pokud mu naložíte složitější rock, při vyšších hlasitostech chybí energie na basech, zejména kopák postupně měkne a mizí, při ještě vyšších hlasitostech se slijí kytary. Při běžném kulisním poslechu odvede dobrou práci.

Vetší model SC-ALL8 je třípásmový. Obsahuje pět reproduktorů: dva výškové, dva středové a jeden basový. Výrobce udává výkon 2x20 W pro středy a výšky a 40W pro basák. Pevná a nedrnčící plastová konstrukce váží 4,2 kg.

Větší reprosoustava ALL8 nabízí o poznání šťavnatější poslech, zejména kvůli výraznějším basům. Pochválit musíme, že se nesnaží lézt jinam, než mají. Zvuk se drží pohromadě i při vyšších hlasitostech, v panelákovém bytě se snadno dostanete na sousedsky ohleduplné maximum. Plná reprodukce těší i zde. Lépe si poradí i s rockem, i při vyšších hlasitostech si scéna udržuje relativní přehlednost a kopák zní jako kopák. Hlas Bruce Springsteena nemá stopu agresivního podání, které jsme kritizovali u menšího modelu. Mohl by být čistší a výraznější na výškách. Ale celkově hraje slušně.

Závěr

Asi nejlepší vlastností testovaných reprosoustav je spolehlivost. Po celou dobu testu jsme neřešili, proč něco nehraje nebo funguje jinak, než má. A to není u bezdrátových technologií úplně samozřejmé. Prostě jsme „klikli“ a hrálo to. Limitem je samozřejmě to, že nehraje vše, co se pustí na zařízení, ale jen prostřednictvím kompatibilních aplikací. A se zpožděním.