Technics se vrací jako high-end.

Technics se vrací jako high-end. | foto: Technics

Legenda Technics se vrací, ale asi ne k vám domů. Stojí hříšné peníze

  • 36
Berlín (od zpravodajů Technet.cz) - Panasonic oživuje značku Technics a do konce roku vtrhne na evropský trh i do Česka. Značka uvede audiopřehrávač, reprosoustavy, zesilovače a CD přehrávač.

V roce 2010 ukončil Panasonic výrobu legendárního a nejen mezi DJi velmi populárního gramofonu Technics SL-1200. Značka tak prakticky zanikla. O čtyři roky později, 3. září 2014 v Berlíně na veletrhu IFA ohlašuje v Japonsku populární jazzová pianistka a zároveň ředitelka Technicsu Mičiko Ogawa znovuzrození této značky.

Není to ovšem návrat tam, kam by nejen čeští hudební fanoušci očekávali. Technics se zapsal do povědomí uživatelů především výborným poměrem cena/výkon. Kvalita přesahovala střední třídu a cena zůstávala stále na takové úrovni, že šlo o masově dostupnou značku. Teď se však vrací jako ryze high-endová záležitost.

Nejlevnější (cenově nehigh-endový) komponent nové sestavy - CD přehrávač SL-C700 stojí tisíc eur (zhruba 27 700 korun). Reprosoustava SB-R1 vyjde na 40 tisíc eur, tedy zhruba 1,1 milionu korun. Základní reprosoustava C700 vyjde na čtyři tisíce eur (kolem110 tisíc korun). Přesné ceny pro tuzemský trh zatím neznáme, ale byli jsme zástupci firmy ujištěni, že Technics se skutečně chystá i k nám.

Celá prémiová sestava může ještě zahrnovat síťový přehrávač Network Audio Player ST-C700, který samozřejmě zvládne přehrávání FLACů ze síťového disku, a zesilovač SE-R1 (Stereo Integrated Amplifier).

Základní (entry level) sestava Technics C700.

Co zvláštního Technics za nemalé peníze zákazníkovi nabídne? Teoreticky toho není málo, ale nakonec stejně rozhodne rozmazlené ucho audiofilovo. Za vývojem nových komponent stojí i stávající ředitelka značky Mičiko Ogawa. Proč je to důležité? Je hudebnicí a zároveň techničkou. Lze tedy předpokládat, že má ucho pro to správné vyladění zvuku sestavy. Technicky dokonalý zvuk totiž nemusí lidskému uchu znít nejpříjemněji. Například právě proto se stále vyrábí elektronkové zesilovače. Ogawa mimo jiné stojí za vývojem legendárních plochých reprosoustav AFP-1000 z roku 1988, které při představeních používala Vídeňská státní opera.

Zesilovač SE R1

a jeho přípojné body.

Reprosoustavy SB-R1 a zesilovač SE-R1 spolu komunikují. Zesilovač vysílá testovací signál, který zpětně „odposlouchává“, vyhodnocuje a následně odstraňuje všechny externí šumy, které do nahrávky vnikly. Technics používá v zesilovači kvalitní rychlé gallium-nitridové tranzistory a chlubí se téměř nezkresleným průběh signálu. Zda tomu tak skutečně je, to nelze na jeden poslech posoudit. A i když ukázky z Diany Krall zněly v poslechové místnosti opravdu dobře, pro objektivní zhodnocení by bylo potřeba přímé srovnání s vyšší sestavou a stejnou skladbou.

Panasonic se oživením značky Technics nejen snaží ukázat světu, že ze spotřební elektroniky se ještě úplně stáhnout nechystá, ale pokouší se také naskočit na nyní módní vlnu hi-res audia. Tu reprezentují i audiofilní přehrávače od Iriveru, Sony a Cowonu.