Patentové spory mohou prodražit LCD displeje

  • 3
Americké firmy Guardian Industries a Honeywell International, která působí i v České republice, podaly žalobu na několik světových výrobců LCD televizorů. Obě tvrdí, že mají nárok na patentové poplatky za technologii tekutých krystalů, kterou k výrobě tohoto druhu televizorů výrobci používají.

Guardian Industries vyrábí průmyslové sklo, avšak Honeywell se pohybuje převážně v jiných odvětvích, a zaměřuje se hlavně na strojírenský průmysl. Nicméně i Honeywell tvrdí, že bylo porušeno jeho duševní vlastnictví k výrobě monitorů z tekutých krystalů,uvedla agentura Reuters.

Technologie LCD se v současné době využívá při výrobě široké škály produktů, počínaje televizory a monitory, přes notebooky po displeje k mobilním telefonům. Tato zařízení se vyrábějí hlavně na Tchaj-wanu a v Jižní Koreji, kde sídlí nejvíce výrobců z tohoto oboru.

Výroba LCD televizorů v současné době nabírá obrátky a nové typy televizorů postupně nahrazují klasické přístroje s katodovou trubicí. Žaloby amerických podniků se zaměřují přímo na odvětví LCD, dělají si ale nároky vůči firmám, které komponenty LCD jen používají ve finální fázi výrobního procesu.

Šéf výzkumné společnosti DisplaySearch Jin Kim tvrdí, že se odvětví zatím žalobám vyhýbalo, protože výroba LCD doposud nebyla příliš lukrativní. To se ale změnilo a v současné době se na trhu LCD každoročně otočí asi 40 miliard dolarů.

"Když vyrostete a celé odvětví je najednou populární, vždycky se objeví právníci nebo firmy, kteří chtějí najít způsob, jak by i oni mohli být součástí toho všeho," sdělil Jin. Jeho společnost sleduje trendy v tomto odvětví.

Společnost Guardian je jedním z největších světových výrobců průmyslového skla a zaměřuje se hlavně na automobilový průmysl. V žalobě si ale činí nárok na čtyři patenty, které se vztahují k designu a výrobě LCD displejů. Její patenty podle soudních spisů zahrnují technologii, která ovlivňuje zobrazovací zónu a součásti vysokého kontrastu.

Guardian v lednu zažaloval 14 významných výrobců, mezi nimi i výrobce počítačů Dell Computer, Gateway anebo Acer. Obviněné jsou rovněž tchajwanské firmy BenQ, Lite-On Technology, AU Optronics, Chunghwa Picture Tubes a Quanta Display. Z výrobních pásů těchto podniků pochází naprostá většina počítačových monitorů, které se ve světě prodávají.

Právní zástupci obviněných firem podle agentury Reuters zatím na výpad amerických výrobců nereagovali. Nicméně právní oddělení společnosti Dell již soudu předložilo dokumenty, v nichž obvinění odmítá. Dell již požádal soud, aby rozhodl v jeho prospěch. Pokud jde o společnost Honeywell, ta se domáhá podobných nároků a už na konci loňského roku varovala, že se zaměří na 34 firem.

Honeywell již podal žalobu například na společnost Nokia, teď má ale v hledáčku i firmy Apple Computer, Sony Ericsson nebo Fujitsu. Právní zástupce Honeywellu tvrdí, že podnik technologii LCD původně vyvinul pro letecký a raketový průmyslu, později však zaznamenal, že se využívá ve výrobcích spotřební elektroniky.

Americká společnost Honeywell zaměstnává v Brně přes 750 lidí a v příštím roce plánuje další nábory pracovníků. Společnost má v jihomoravské metropoli závod divize ACS, která se zabývá výrobou zabezpečovací a regulační techniky pro budovy a domácnosti, a také globální vývojové centrum.