Pátrání po Ondřeji Švejdovi

Pátrání po Ondřeji Švejdovi

Lovci kešek pátrali po pohřešovaném kamarádovi, zmobilizovali internet

  • 32
Po Ondřeji Švejdovi z Prahy pátrala policie, ale také desítky dobrovolníků, kteří mají s hledáním nemalé zkušenosti. Ke koordinaci pátrání využívají nástroje okamžité spolupráce, zapojit se může každý.

Pátrání v Praze

Po Ondřeji Švejdovi pátrala i Policie ČR (více zde)

Aktualizace (18:45): Pátrání bohužel nemělo šťastný konec. Policie našla Ondřeje Š. mrtvého uvnitř pilíře viaduktu v pražské Libni. Více informací v tomto článku.

Čeští specialisté na hledání malých krabiček (tzv. cache neboli kešek) podle GPS řešili zcela neobvyklý problém. A narozdíl od kešek nešlo o hru k ukrácení dlouhé chvíle a poznání okolí.

Jeden z aktivních členů geocachingové komunity, Ondřej Švejda (32 let)byl pohřešován. O víkendu se nevrátil domů, v pondělí nepřišel do práce, mobilní telefon je podle informací operátora vypnutý, vybitý nebo rozbitý. Jeho poslední známá poloha byla ze soboty večer (Praha 8 - Libeň, podle Google Latitude). Od pondělí po něm pátrá Policie ČR.

Informace na stránce www.jelca.cz

Zdroj: Policie ČR

Internetové nástroje pomáhají s organizací pátrání

Na případu byla jedinečná především reakce komunity, kteří sdílejí Ondřejův koníček - geocaching, tedy hledání malých schránek (kešek) na základě jejich GPS souřadnic. Během krátké doby se desítky lidí zapojily do rozsáhlé pátrací akce, při které využily on-line prostředky spolupráce.

Vše odstartovalo on-line fórum na Geocaching.cz, kde bratr pohřešovaného poprvé zveřejnil prosbu o hledání: "Ahoj, od včerejšího odpoledne hledáme bráchu. Mobil je nedostupný, nepřišel ani domů, ani do práce. Nevíte o něm někdo něco. Kam chtěl jít lovit, kdo ho viděl naposledy, adt." ¨

Spolupráce on-line pomocí sdíleného dokumentu v reálném čase (v době psaní dokument prohlíželo 50 lidí a aktivně upravovalo asi šest)

Aktivní komunita na Geocaching.cz se brzy postarala o zjištění celé řady údajů - s kým Ondřej naposledy mluvil, jaké vybavení by potřeboval, kde nakupoval, dokonce jakou hudbu poslouchal. Příspěvků se za poslední den sešlo více než pět stovek, proto vznikl souhrnný volně přístupný dokument na Dokumenty Google, který přehledně shrnuje dosud zjištěné informace a pomáhá koordinovat hledání.

Koordinace v reálném čase

Kromě toho dobrovolníci vylepovali plakáty a šířili zprávy po sociálních sítích, blozích, mikroblogovacích sítích apod. Vzhledem k tomu, že pohřešovaný Ondřej Švejda byl evidentně fanouškem do informačních technologií, také jeho přátelé jsou v této oblasti nadprůměrně gramotní a během krátkého času zjistili neobvyklé množství informací. Například ve spolupráci s gc.com i to, jaké kešky si Švejda naposledy prohlížel. Dobrovolníci například prohlíželi fotky z hudebních festivalů v okolí, zda jej na některé z nich nenajdou.

Pátrání po Ondřeji Švejdovi

V terénu dobrovolníci vylepovali plakáty a prohledávali oblasti, kde by pohřešovaný mohl být. Pátrání koordinovali pomocí vlastní kolaborativní mapy (Google Maps), kde téměř v reálném čase vyznačovali již prohledaná místa nebo místa, kde byly vylepeny plakáty.