Personal Firewall: Přibouchněte dveře hackerům

  • 1
Pokud se často a dlouho pohybujete na internetu, měli byste věnovat více pozornosti zabezpečení vašeho počítače. V opačném případě by se totiž mohlo stát, že přijdete o svá nejdůležitější a nejdůvěrnější data...

Firewall typicky představuje software sloužící k oddělení jedné sítě od druhé, a to z důvodu zajištění bezpečnosti. Nejčastěji se používá k oddělení internetu od lokální počítačové sítě, aby nikdo bez příslušných práv přístupu nemohl získat přístup k jednotlivým počítačům k datovým zdrojům. Jedním z produktů této kategorie je Norton Personal Firewall 2002.

InstalacePersonal
Distribuční balení programu Norton Personal Firewall 2002 obsahuje instalační CD-ROM a detailně zpracovanou uživatelskou příručku v anglickém jazyce. Po ukončení instalace a restartu systému se automaticky spustí tzv. „Security Assistant“ – průvodce, který uživatele provede základním nastavením zabezpečení. Norton Personal Firewall 2002 je automaticky podle přednastavených parametrů nakonfigurován tak, aby poskytoval počítači dostatečnou ochranu. Uživatel však může toto nastavení již během instalace změnit dle vlastního uvážení a vlastních potřeb. Zde je také možné nastavit, zda bude nutné aplikaci spouštět ručně či zda se automaticky spustí při startu operačního systému. V rámci nastavení je uživateli nabídnuta i služba Symantec Security Check, která je schopna prostřednictvím internetu prověřit bezpečnost daného počítače. Tento softwarový produkt pracuje na platformě operačního systému Windows, konkrétně ve verzi Windows 98/98SE/ME, Windows NT 4.0 (SP 6a nebo vyšší), Windows 2000 Professional Workstation, Windows XP Professional a Windows XP Home. Pro provoz této aplikace výrobce doporučuje počítač s procesorem Pentium pracujícím na frekvenci 300 MHz, alespoň 64 MB RAM a přibližně 20 MB volného místa na pevném disku.

Jak to pracuje
Personal
Pokud je Norton Personal Firewall 2002 správně nastaven již v průběhu instalace, pracuje na pozadí a uživatel by o této aplikaci v podstatě neměl ani vědět. Výjimkou by měla být situace, kdy uživatel nainstaluje nový software komunikující prostřednictvím internetu, návštěva webové stránky která se pokusí nainstalovat cookies či útok hackera na chráněný počítač. Při rekonfiguraci aplikace lze opět využít službu Security Assistant – průvodce, který uživatele provede základním nastavením zabezpečení tak, aby byly pokryty všechny oblasti zabezpečení. Tuto variantu lze doporučit především těm uživatelům, kteří se v oblasti internetové bezpečnosti příliš neorientují. Zkušení uživatelé mohou plně využít všech možností konfigurace, které produkt nabízí – a nakonfigurovat jej přesně dle svých potřeb. Uživatelské rozhraní konfigurace aplikace je sice poměrně jednoduché a přehledné, ale nastavit optimální úroveň zabezpečení zase tak jednoduché není. Pro komplexní zabezpečení je totiž potřeba správně nastavit zabezpečení v rámci jednotlivých oblastí – tj. zabránit přenosu důvěrných informací, pokud server, se kterým uživatelův počítač komunikuje, nepodporuje bezpečnou šifrovanou komunikaci, určit, které aplikace mohou a které nemohou komunikovat se vzdálenými internetovými servery, což lze buď přímým přidáním aplikace do seznamu povolených aplikací, nebo Norton Personal Firewall 2002 může vyhledat tyto aplikace na disku sám. Posledním krokem je vytvoření seznamu povolených a zakázaných počítačů, se kterými může či nemůže uživatelův počítač komunikovat.

Norton Personal Firewall 2002 lze samozřejmě v případě problémů s přístupem k ověřenému zdroji jednoduše a rychle vypnout, a to prostřednictvím jediného kliknutí myší. Identickou operací je možné zabezpečení během okamžiku opět aktivovat. Kromě vlastních „výkonných funkcí“ zabezpečujících ochranu počítače jsou uživateli k dispozici poměrně přehledné a rozsáhlé statistiky událostí. Ty mohou v rámci analýzy bezpečnosti stávajícího internetového připojení odhalit slabá místa zabezpečení či pomoci identifikovat původ událostí ohrožujících bezpečnost systému.

Závěr
Norton Personal Firewall 2002 je jednou z přijatelných variant, jak zabezpečit počítač před hackery či nebezpečným programovým kódem. Cena tohoto produktu na českém trhu se pohybuje ve výši kolem 1900 Kč, a to včetně DPH. Pro domácího uživatele však existuje poněkud přijatelnější alternativa - Tiny Personal Firewall 2.0 vyvinutý českou společností Tiny Software, který je pro soukromé použití k dispozici zdarma.

Hodnocení

Podíl zachyceného nežádoucího obsahu: 40 bodů ze 40 možných.
V rámci zvolené konfigurace aplikace zachytila všechny simulované útoky podezřelé činnosti.
Uživatelské rozhraní: 20 bodů z 30 možných.
Aplikace má místy poněkud nepřehledné uživatelské rozhraní.

Instalace: 10 bodů z 20 možných.
Poměrně rychlá a bezproblémová instalace, kterou však místy zdržovala průběžná konfigurace produktu.

Cena: 5 bodů z 10 možných.
Cena se pohybuje v přijatelné výši, ale existuje srovnatelný produkt, který je pro soukromé využití k dispozici zdarma.