Pětiboj Wi-Fi zařízení od tří výrobců

  • 12
Připravili jsme pro vás test dvou PCMCIA karet a tří USB klientů, podporujících bezdrátový standard Wi-Fi. Zařízení od společností Hewlett-Packard, BlueTake a OvisLink se liší spíše svým designem než vlastnostmi. Jak si ovšem poradila s dosahem?
O bezdrátových sítích bylo popsáno mnoho papíru a věnuje se jim ať již intenzivně či občas množství webů. I v naší sekci věnované sítím jste se mohli seznámit jak se základními informacemi, tak s některými analýzami.

Námi testované přístroje byly postaveny na standardu všeobecně známém jako Wi-Fi (technické označení IEEE 802.11b), který podle specifikací umožňuje přenos dat rychlostí až 11 megabitů za sekundu. Ačkoliv se na trh již dostávají rychlejší modely bezdrátových sítí, Wi-Fi zažívá patrně své nejlepší období. Je to dáno velice příznivými cenami a především stále větším portfóliem produktů, které tuto technologii podporují.

Co jsme testovali

V redakci se nám sešlo celkem pět Wi-Fi produktů, které pocházely od tří společností. Tyto modely by měly bez větších problémů zvládnout nasazení jak v kancelářském prostředí, tak v domácnosti. V testu se tak utkaly dvě PCMCIA karty a tři USB adaptéry. Jejich specifikace a názvy naleznete v následující tabulce.

 

Výrobek Výrobce Výkon WEP šifrování anténa
PCMCIA Air Live Ovislink N/A 64/128bitové interní
PCMCIA BW001 BlueTake 15 dBm 128bitové

interní

USB Air Live OvisLink N/A 64/128bitové externí
USB BW009 BlueTake 18 dBm 128bitové externí
USB WL215 Hewlett-Packard 15 dBm 128bitové interní

Balení a design

Ani jeden z modelů nebyl zabalen v nějak výrazně originálním balení, a tak jsme mohli již podle velikosti krabic odhadnout, jak veliký bude výrobek, který je uvnitř. Každý Wi-Fi klient byl vybaven CD s ovladači a ovládacím softwarem, u USB adaptérů je dále k dispozici USB kabel. Co se designu týká, na celé čáře to u nás vyhrál USB model společnosti BlueTake. Ten měl navíc zajímavé barevné provedení a také minimální rozměry, jimž se nemohl rovnat žádný z konkurentů. Model od HP připravuje patrně společnost Orinoco, neboť měl takřka stejný design a softwarové vybavení.

Wi-Fi USB a PCMCIA klient Air Live od OvisLink Wi-Fi USB klient Air Live
Software

Ovládací software rozšiřuje standardní nabídku, která je k nalezení v ovládacích panelech Windows, o několik prvků. Tím nejdůležitějším je „scanovací“ systém, který prohledává okolí za účelem nalezení bezdrátové sítě či samotného prvku, se kterým lze komunikovat. Z tohoto pohledu nám připadal užitečnější systém od společností BlueTake a OvisLink, který zobrazuje nejen sílu signálu, ale i jeho kvalitu. Ani jeden z nich však neumožňuje získat jiné než aktuální údaje, takže uživatel nemá možnost si se základní programovou výbavou prohlédnout graf vývoje kvality signálu. Samozřejmostí je informace o přenesených a ztracených paketech, kterou nám byly schopny zprostředkovat všechny dodávané programy .

Přístupový bod

K našemu testu jsme využili služeb miniaturního acces pointu společnosti BlueTake s označením BW318. Tento přístupový bod je velice jednoduše konfigurovatelný prostřednictvím webového rozhraní. Podporuje 64- i 128bitové šifrování a má v otevřeném prostoru dosah až 300 metrů.

Wi-Fi Acces Point společnosti BlueTake 

Testy

U jednotlivých modelů jsme testovali, jak si poradí s nárůstem vzdálenosti a přibývajícími překážkami. Testovali jsme všechny modely ve vzdálenosti 1 m, 10 m a 20 m od acces pointu. Při vzdálenosti 10 metrů stály v cestě signálu tři příčky, na dvaceti metrech jich bylo již 9. Výsledky v bodové škále od 1 do 10 můžete porovnat níže. Na hodnocení měla vliv především propustnost a také kvalita signálu a případné výpadky.

výrobek

1 m

10 m

20 m

PCMCIA Air Live

9

5

1

PCMCIA BW001

9

4

1

USB Air Live

10

7

5

USB BW009

10

7

4

USB WL215

10

7

4

Wi-Fi USB a PCMCIA klient  BlueTake Wi-Fi USB klient  Blutake

Co lze z výsledků vyčíst

Jak jsme předpokládali, za to, že PCMCIA karta tvoří s notebookem jednolitý celek, se platí menším dosahem. Překvapilo nás, jak rapidně s narůstající vzdáleností klesá schopnost kvalitního přenosu. Na druhou stranu nás potěšilo, že místnosti ohrazené běžnými příčkami dokáží propustit dostatek signálu tak, že mohou být bezdrátově zasíťovány i kanceláře ve vzdálenosti přes 15 metrů od vysílače.

Wi-Fi USB klient od HP 

Kdo vyhrál?

Vzhledem k tomu, že jednotlivé přístroje vykazují relativně podobné výsledky, bude se potenciální zákazník asi spíše orientovat podle ceny či designu.

Co to stojí

Zařízení Air Live společnosti OvisLink zapůčila společnost 100Mega Distribution, která za USB klienta požaduje 2 244 korun včetně DPH a za Wi-Fi PCMCIA kartu Air Live uživatel zaplatí 1 950 Kč i s DPH.

Modely od společnosti BlueTake nám zapůjčila společnost ProControl. Malý acces point BW 318 stojí 5 709 korun, kapesní USB klient je k mání za 2 623 korun a za PCMCIA Wi-Fi kartu BW001 potenciální zákazník zaplatí necelých 2 550. Všechny tyto ceny jsou uváděny včetně DPH.

USB klient od společnosti HP je oceněn na 4 158 korun včetně DPH.