Pětice minidárků na poslední chvíli - drobnosti do počtu

  1:29
Také se ještě vydáváte na poslední chvíli na vánoční nákupy? Nebo si říkáte, že už máte dárků dost - ale možná by ještě stálo za to se podívat na nějaké ty hezké minidoplňky? Už nic drahého, jen pro doplnění vašeho santa clausovského košíku. Pojďte s námi na nákup mini-elektroniky za pět minut dvanáct.

Tak jako i v minulých letech, zkusili jsme si totéž a vyrazili po městě, co se ještě nechá zařídit a koupit JIT (Just In Time - aneb za pět minut dvanáct). A kupodivu, i přes většinou problematické namáhání hlavy, co pěkného, zajímavého darovat, něco se našlo. Takže tady máte pár tipů od nás na minidárky na poslední chvíli, na dárky, které se vejdou do 500 Kč a udělají radost nebo (aspoň :-)) uspokojí některé praktičtější potřeby.

1. Podložka pod myš - poněvadž i uživatel notebooku používá myš, krásná podložka na doma není vůbec od věci, cena je do pár desítek korun za ty běžné s obrázky (případně též příjemnou korkovou podložku). Anebo se můžete plácnout přes kapsu, a své drahé osobě koupit něco exkluzivnějšího, za což zaplatíte od 150 do 500 Kč: gelovou podložku, která je velice příjemná na opření dlaně ruky a při delší práci s PC vám či vaší drahé osobě ušetří bolesti zápěstí a přispívá k lepšímu pocitu a menší únavě. Zápěstí má kde spočinout a v měkkém, namísto "propadnutí" se na nepříjemně tvrdou desku stolu.

Při nákupu se vyplatí myslet na pár věcí: pokud vaše oblíbená osoba používá běžnou optickou myš (na 90 procent ano), je možné že na různobarevné podložce nebude pracovat. Pak musíte koupit jednobarevnou, a v tom případě doporučujeme spíše tu gelovou, která udělá daleko větší dojem - a nebo obě, tu druhou "obyčejnější" třeba na cestu, a alespoň v oblíbené barvě. U gelových podložek je dobré rozmyslet si nákup plastové či látkové podložky, látková je potažena látkou a má tendenci být o stupínek příjemnější (a exkluzivnějšího vzhledu), zatímco plastový potah se méně špiní a nesaje pot, takže bude vypadat stejně dobře i za rok, dva - a vypadá více futuristicky, v různých barvách (za to na ní nemíní spolupracovat některé optické myši - leský povrch odráží paprsek nestandardním způsobem).

2. (Mini) Myš - už jsme vám ji dříve doporučovali na cesty miniaturní malinkatou, nicméně "obyčejná" domácí je také potřeba a není od věci mít jednu malou, cestovní v aktovce, a jednu velkou, pohodlnější, domácí myš na stole. Výběr je tu široký, téměř stejně jako u podložky na myši. Z funkčního hlediska se nám nejvíce zamlouvá optická kabelová myš - nestojí tolik (150+ Kč), nemusí se čistit, je lehounká a pohodlně klouže po podložce. Lepší a dražší je bezdrátová optická (500+ Kč), ta ovšem stojí mnoho a nenabízí zase tolik výhod (potřebuje vysílač přes rozhraní USB, což jí přidává na velikosti - a spotřeba baterek ubírá na mobilitě, pokud nelze dobíjet například též přes rozhraní USB).

Hitem jsou dva druhy diametrálně odlišných myší: jedna je laserová, druhá podporuje bezdrátovou technologii Bluetooth - společná jim je především vysoká cena (od 700 Kč výše) a exkluzivita. Laser má umožnit ještě preciznější a spolehlivější provoz myší (především zvládá povrchy, které jsou pro optické myši naprosto nepoužitelné pro spolehlivou navigaci), ale zda je výrazně vyšší cena opravdu ospravedlnitelná skutečným přínosem, si lze zdůvodnit jen v případě práce na koleně či na jiném nevhodném povrchu. Již existují i bezdrátové laserové myši, jejich cena je opět o něco výše nežli u kabelové verze (1000+ Kč).

Z praktického hlediska pro uživatele notebooku s integrovaným rozhraním Bluetooth může být zajímavější myš s Bluetooth (je stejně jako notebook závislá jen na akumulátorech - žádná další obtěžující kabeláž nebo adaptéry) - pro notebooky bez Bluetooth vyjde jakákoliv jiná varianta (včetně bezdrátové s přívěškem-vysílačem na USB) levněji. Zřejmě existuje, ale nepodařilo se nám najít kombinaci Bluetooth a laser - tato varianta by byla již zřejmě opravdu příliš drahá.

3. Ergonomická klávesnice či normální multimediální - pokud vaše milá či milý píše všemi deseti, mohl by ocenit ergonomickou klávesnici, ale je dobré provést nenápadný průzkum (zda se mu u známých líbila, apod.). Microsoft má novou řadu těchto klávesnic, s typicky "prohnutým" designem a řadou vylepšení. Ale možná je lepší zůstat u obyčejnější klávesnice pro klasické použití, s multimediálními tlačítky pro ovládání hlasitosti a rychlé spouštění aplikací, také poměrně dostupné, a při stavu některých klávesnic jde o opravdu příjemnou změnu domácího či kancelářského pracoviště.

Hezké jsou miniaturní klávesničky, ty však nakonec nesou nevýhody jak stolních, tak i notebookových klávesnic - postrádají často numerickou klávesnici, jsou příliš malé pro větší prsty a rychlé psaní, jsou příliš lehké a po stole tak snadnou kloužou a nejsou stabilní, a oproti té zabudované v notebooku jsou přeci jen externí a zabírají více místa.

Hezké jsou opět některé klávesnice s technologií Bluetooth - platí zde ale stejné výhrady jako u myší s "Modrým zubem". U těchto klávesnic je však jedna výhoda navíc: že je lze použít jako luxusní rozhraní například nejen k notebookům, ale i k elektronickým diářům nebo chytrým mobilním telefonům s Bluetooth. Velice hezký dárek pak může být bezdrátový komplet klávesnice a myši (ale dokupte i řádnou zásobu baterek nebo rovnou akumulátorovou nabíječku!). Pro vlastníky notebooku je zajímavá i kombinace Dicota Freelance Pro - bezdrátová (ne-Bluetooth) myš a bezdrátová numerická klávesnice (pro ty, co často pracují na notebooku s čísly, to je opravdu výrazná pomoc!). Zde je však cena již vyšší (1500+ Kč).

4. Hadříky na displej či monitor - displeje se špiní rychlostí přímo závratnou, kolega, který vám něco "ukáže" prstem na monitoru, je také častým jevem. Potom hadříky na citlivé utření displeje jako když najde, koupit se dají v optice i v lépe vybavených super a hypermarketech a nepřijdou vás na moc. Navíc je lze použít od brýlí přes displeje a monitory až po čočky levnějších kamer (ne všechny, některé jsou napuštěny roztokem, který by mohl čočky poškodit - je vhodné si ověřit na seznamu doporučených použití). Modernější metodou jsou různé spreje, pak je ale třeba dávat pozor - liší se spreje na plastový obal notebooku či PC a na samotnou zobrazovací plochu displeje či monitoru.

5. Nová hezká kvalitní aktovka na notebook může být samozřejmým dárkem. Když si vystačíte se základem, pak stačí na brašnu i méně než 400 Kč. Pokud se však budeme držet všech dříve zmíněných vlastností, zjistíme, že musíme zvýšit hranici alespoň na 1000+ Kč (protože jinak to může dopadnout špatně aneb viz článek "Jak vypadá notebook po nechráněném pádu z 1,5 metru na beton?"). V našem testování se původně velmi zamlouvala například dámská Dicota Lady Success, ale po té, co se při běžném používání samovolně poškodila, tak máme k čistě dámským modelům nedůvěru (a to i bez pánského zlozvyku v přetěžování brašen).

U brašen sice může uživatel lehce překročit pomyslnou hranici dostupného a levného, ale i levnější lze koupit a neprohloupit. Speciální brašny na notebooky se mohou pochlubit lepším vyložením, které chrání notebook v případě pádu či nárazu, ale přinejmenším stejně podstatnou roli budou hrát kvalitní přezky, pás přes rameno a ukotvení (jakkoliv kvalitní vycpávky uvnitř aktovky neochrání obsah, pokud při kvapíku na schůzku přezka vypoví službu).

Notebookové brašny se pohybují podle kvality a značky (nemusí nutně znamenat totéž) od několika set do desetitisíců (kůže, kov, speciální úprava, atp.), záleží především na vkusu vlastníka a požadovaném stupni ochrany notebooku. Něco jiného je brašna na občasné přenášení starého notebooku, který slouží jako psací stroj, či transportní ochrana nezbytně nutného pracovního nástroje, který musí absolvovat a přežít cestu v přecpaném úložném prostoru letadla. Z notebookových značek brašen a aktovek všeho druhu viz například Dicota, Samsonite či Targus (abecedně). Ale nemusíte se omezovat pouze striktně na notebookové brašny (a značky), i jiní výrobci se již přizpůsobili a i mezi běžnými aktovkami a brašnami naleznete nesporně příjemné alternativy, ve kterých se notebook bude nosit neméně pohodlně.

Velmi si nás získala nová série Samsonite Laptop Pillow - speciální vnitřní pěnová výplň se v běžném nošení i při zátěžovějších testech velmi osvědčila. Díky pěně jsou tyto brašny velmi lehké, navíc pěna dobře propouští horko, takže notebook se nekoupe "ve vlastním potu" i po vypnutí, případně když se samovolně probudí ze stand-by režimu (též se nám přihodilo - doporučujeme v každém případě raději hibernaci). Zajímavým efektem použité pěny je formování podle tvaru notebooku - a přizpůsobí se i vícero různým typům po sobě (zajímala by nás výdrž tohoto efektu, ale zřejmě nebudete každodenně střídat notebook za nový. Žel, za kvalitu a invenci se platí a tak nejlevnější brašna přijde na 1300+ Kč - přesto, i u nejlevnějšího notebooku je to méně než 10 procent hodnoty a to je už docela dostupná pojistka dlouhé životnosti notebooku.

Závěrem - co by ještě přicházelo v úvahu

Spektrum příslušenství je velice široké, když se rozhodneme rozšířit záběr (a zvýšit cenu) - pak záleží pouze na preferencích a tužbách obdarovávaného: bezdrátové sluchátko Bluetooth pro použití s telefonem nebo na Internetovou telefonii přes Skype (1000+ Kč), čtečka paměťových karet pro ušetření si zdlouhavého stahování fotografií z digitálního fotoaparátu (300+ Kč), miniaturní MP3 přehrávač použitelný současně jako náhrada paměťové klíčenky (1000+ Kč), velkokapacitní paměťová klíčenka (1000+ Kč), mobilní DVD přepisovačka v tenkém designu (2800+ Kč), mobilní nenapájený hub pro snažší připojení vícero zařízení USB k notebooku - třeba i s osvíceným konektorem pro lepší orientaci ve tmě (300+ Kč) nebo třeba modrá noční lampička připojovaná přes USB (300+ Kč). Od věci nemusí být ani různé sady příslušenství pro vlastníky notebooků, sestávající zpravidla ze samonavíjecího telefonního kabelu, kompaktní myši, prodlužovacích USB kabelů, síťového Ethernet kabelu a dalších drobností podle invence toho kterého dodavatele (600+ Kč) - podobnou sadu lze nakonec sestavit i "na koleně" a zabalit do některé z praktických tašek pro příslušenství (a vnést do tohoto technického dárku i trochu vlastního citu).

Zde již necháváme prostor pro vaše nápady - při procházení Hypernovami, Globusy a podobnými výplody konzumu nás napadla například ještě některá z populárnějších her z minulého roku, které se dají koupit do 500 - 600 Kč. Nebo návštěva Levných Knih a jejich zásoby CéDéček a některých encyklopedií nebo her je též poměrně inspirativní...

Případně z druhého konce, pokud máte v kapse opravdu hodně peněz, žádný vlastník stolního PC či notebooku se určitě nebude zlobit, když mu koupíte některý z těch krásných širokoúhlých 20ti a vícepalcových LCD displejů... (Vzhledem k cenám - od 10.000 Kč výše - však zatím nadále doporučujeme počkat až na ty příští Vánoce.)

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...