Moderní softwarové přehrávače si poradí i s vysokým rozlišením

Moderní softwarové přehrávače si poradí i s vysokým rozlišením

Pětka nejlepších multimediálních přehrávačů

  • 152
Přehrávač filmů a hudby patří k základní výbavě každého počítače. Rozhodně byste se neměli spokojit s neohrabaným Windows Media Playerem.
Vsaďte raději na KMPlayer, jedničku tohoto přehledu, nebo třeba šikovný Media Player Classic. Nezklame vás ani „přenosný“ VLC Player s integrovanými kodeky. Za nejlepší multimediální přehrávače samozřejmě nemusíte zaplatit ani korunu.

Hodnocení programů

Multimediální přehrávače jsme hodnotili ve čtyřech kategoriích. Prvním hlediskem je samozřejmě podpora přehrávání různých formátů obrazu a zvuku, která by však měla být ve všech přehrávačích bezproblémová. Podpora multimediálních formátů se totiž řídí jak kodeky obsaženými přímo v přehrávači, tak i kodeky instalovanými v počítači, třeba pomocí některého z instalačních balíčků. Funkce pro přehrávání by měly zahrnovat nejen základní navigaci v přehrávaném souboru, ale rovněž například také rychlý posun vpřed a vzad, přeskakování kapitol, práci s titulky, playlisty atd. Hodnocení ovládání programů zohledňuje vzhled a ergonomii uživatelského rozhraní, rozmístění ovládacích prvků a dostupnost důležitých funkcí. Zvýhodněny jsou také programy přeložené do češtiny. Další body v hodnocení jsme udělovali za doplňkové funkce pro přehrávání videa a hudby.

Všechny přehrávače jsme oznámkovali ve všech kategoriích známkami 1 až 5, jako ve škole. Výsledné pořadí určuje průměrná známka.

KMPlayer

Za jednoduchým, avšak velmi přehledným rozhraním multimediálního přehrávače KMPlayer se skrývají obrovské možnosti nastavení přehrávání videa i zvuku. Se standardní sadou kodeků a filtrů, kterou obsahuje instalace KMPlayeru, přehrajete všechny běžné formáty filmů, včetně DVD.

V nastavení přehrávače si pak můžete určit, jaké kodeky budete používat – zdali interní nebo externí. Přehrávat můžete i nekompletní a poškozené filmy nebo filmy, které právě stahujete z internetu. Při přehrávání filmů můžete využít skutečně bohaté možnosti nastavení obrazu (velikost, poměr stran, výřez atd.), použití efektů nebo úpravu barev, jasu či kontrastu.

Uživatelská nastavení je možné ukládat jako různé předvolby pro opakované použití, bez dalšího nastavování. Uživatelské rozhraní je v češtině a nechybí ani možnost změny jeho vzhledu pomocí skinů. Jedinou výhradu máme k chybějícím tlačítkům pro zrychlené přehrávání ve výchozím skinu uživatelského rozhraní (lze použít klávesové zkratky nebo funkci najít v menu pro přehrávání).  

Podpora formátů: 1
Funkce pro přehrávání: 1
Ovládání: 1
Doplňkové funkce: 1-

Výsledná známka: 1,13

KMPlayer 2.9.4.1434 stahujte ze Slunečnice zde. (11,9 MB, freeware)

KMPlayer 

Media Player Classic Home Cinema

Klasika mezi multimediálními přehrávači svým konzervativním designem uživatele asi neuchvátí, přesto se jedná o výborně použitelný program. Přehrávač obsahuje základní kodekovou výbavu pro přehrávání běžných typů videa i hudby.

S dalšími kodeky a filtry Media Player Classic bez problému spolupracuje, takže s jeho pomocí přehrajete v podstatě jakékoliv video, včetně filmů na DVD a Blu-ray discích. Ovládání přehrávače je perfektní, klasickou sadu ovládacích prvků doplňují nabídky na ovládání přehrávání videa a DVD, volbu titulků, zvukové stopy a poměru stran nebo výřezu videa, použití efektů a filtrů a mnoho dalších funkcí.

Užitečné může být také ukládání jednotlivých snímků z videa nebo zvoleného počtu miniaturních náhledů z filmu v jediném obrázku. Media Player Classic má uživatelské rozhraní přeložené i do češtiny, stačí jen přepnout použitý jazyk v nastavení.  

Podpora formátů: 1-
Funkce pro přehrávání: 1
Ovládání: 1-
Doplňkové funkce: 1

Výsledná známka: 1,25

Media Player Classic Home Cinema 1.2.908.0 stahujte ze Slunečnice zde. (6,8 MB, freeware)

Media Player Classic Home Cinema

VLC Player

Multimediální přehrávač VLC Player se pyšní především svojí přenositelností. Díky kodekům a filtrům, obsaženým v instalaci přehrávače, jej můžete snadno nahrát na USB klíčenku nebo třeba paměťovou kartu a používat i bez instalace na dalších počítačích.

I bez instalace dalších kodeků do počítače zvládne VLC Player přehrát velké množství různých formátů videa i hudby, včetně například i formátu Flash video (FLV). Ovládání přehrávače je opět v češtině, možná je jen o něco málo přehledné než u předchozích přehrávačů.

Vzhled přehrávače je možné změnit pomocí skinů. Mezi nástroji pro přehrávání videa a zvuku nechybí nezbytná nastavení a efekty, upravovat můžete jas, kontrast a barvy obrazu. Zvuk lze vylepšit pomocí ekvalizéru. Zobrazení a možnost nastavení vlastností titulků je samozřejmostí.

Specialitou přehrávače VLC Player je možnost streamovaného vysílání multimédií do sítě. VLC Player umí fungovat jako multimediální server, který vysílá přehrávanou hudbu a video po síti i ostatní připojeným počítačům.  

Podpora formátů: 1
Funkce pro přehrávání: 1-
Ovládání: 2
Doplňkové funkce: 1

Výsledná známka: 1,38

VLC Player 0.9.8a stahujte ze Slunečnice zde. (15,6 MB, open source)

VLC Player 

GOM Media Player

Podobně jako další přehrávače z našeho přehledu, obsahuje i GOM Media Player základní sadu kodeků pro přehrávání běžných typů souborů s videem a hudbou. Přehrávač také podporuje dlouhou řadu různých formátů titulků a nabízí funkci pro jejich synchronizaci se zvukem filmu.

Jestliže přesto narazíte na film, se kterým si přehrávač v základní výbavě neporadí, umí GOM Media Player najít potřebný kodek na internetu. Další výbava zahrnuje obvyklou korekci obrazu přehrávaného filmu (jas, kontrast, saturace), úpravu poměru stran videa a nechybí ani filtry pro vyhlazování hran nebo potlačení šumu v obraze.

Hudební soubory nebo zvuk filmu můžete vylepšit pomocí ekvalizéru s možností uložení uživatelských předvoleb. K dispozici je i nastavení prostorového zvuku a zvukových efektů. Ze speciálních funkcí přehrávače jmenujme především sekvenční ukládání snímků z přehrávaného videa.

GOM Media Player má uživatelské rozhraní v angličtině, i bez češtiny je ale jeho ovládání velmi snadné a přehledné. Pro změnu vzhledu přehrávače jsou k dispozici různé skiny.  

Podpora formátů: 1
Funkce pro přehrávání: 1
Ovládání: 1- 
Doplňkové funkce:  2- 

Výsledná známka: 1,5

GOM Media Player 2.1.14.4525 stahujte ze Slunečnice zde. (5,5 MB)

GOM Media Player

AVS DVD Player

Přehrávač AVS DVD Player si samozřejmě poradí i s jinými formáty, než jen DVD. Základní kodeková výbava zvládne běžné formáty videa i zvuku. Funkční výbava přehrávače patří k těm nejslabším.

Kromě nastavení poměru stran, počtu použitých reproduktorů nebo regionálního kódování obsahuje AVS DVD Player už jen běžné funkce pro ovládání přehrávání. K dispozici jsou čtyři různé vzhledy (skiny) uživatelského rozhraní přehrávače. Češtinu je do přehrávače AVS DVD Player nutné doinstalovat zvlášť.

Přehrávač nenásilným způsobem zobrazuje reklamu na komerční software od stejného výrobce.

Podpora formátů: 2
Funkce pro přehrávání: 2
Ovládání: 2
Doplňkové funkce: 3

Výsledná známka: 2,25

AVS DVD Player 2.4.4.144 stahujte ze Slunečnice zde. (40,7 MB, freeware) Češtinu pro přehrávač najdete zde.

AVS DVD Player 

Nezbytný doplněk

Bezproblémové přehrávání všech běžně používaných nebo i trochu exotických formátů videa i zvuku si zajistíte instalací některého z volně dostupných kodekových balíčků. Populární je například často aktualizovaný K-Lite Mega Codec Pack, který ve své výbavě obsahuje vedle desítek kodeků, filtrů a doplňků také přehrávač Media Player Classic. Instalací K-Lite Mega Codec Packu tedy získáte kompletní výbavu pro přehrávání videa i hudby v počítači.

K-Lite Mega Codec Pack 4.4.2 stahujte ze Slunečnice zde. (17,1 MB, freeware)

Který multimediální přehrávač používáte nejraději vy? Jak by vypadal žebříček nejlepších přehrávačů podle vašich kritérií? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.


Témata: hudba, software, Windows