Pevné disky mohou slavit 50. výročí

  • 1
Právě před půl stoletím vznikl v jednom z domů amerického San Jose předchůdce počítačového pevného disku. Dnešní miniaturní digitální přehrávače hudby iPod netuší, že by za svůj vznik měly být vděčné nenápadné nízké budově s číslem 99 na Notre Dame Avenue, uvedl Michael Bazeley na internetovém portálu SiliconValley.com.
Skupinka lidí ze společnosti IBM tam před půl stoletím vyvinula RAMAC, první systém pro ukládání dat na magnetickém disku. Zařízení velikosti ledničky bylo technickým průlomem a je většinou považováno za předchůdce dnešních pevných disků.

Mezi počítačovými odborníky má RAMAC solidní reputaci. "Byla to radikální inovace," říká Al Hoagland, který pro IBM pracoval 28 let. Dnes je ředitelem Institutu technologií pro uchovávání dat a jedním z profesorů Santaclarské univerzity.

Před zavedením magnetického disku uchovávaly počítače data na kotoučích magnetického pásu nebo na děrovacích štítcích a vyhledávání informací pak trvalo hodiny či dny. Parametry RAMAC jsou ale z dnešního pohledu směšné také. Dnešní pevné disky jsou schopny uložit data v koncentraci 50milionkrát vyšší.

Dnes existuje již jen několik zařízení RAMAC. IBM jich přitom během pěti let vyrobila přes tisíc. Jedno z nich má Hoagland na univerzitě a studenti ho díky úvěru od IBM rekonstruují. Hogland doufá, že zařízení bude funkční v příštím roce, kdy IBM oslaví 50. výročí jeho uvedení na trh.