Philips musí opravit dvanáct tisíc vadných plazmových TV

Nizozemská elektrotechnická společnost Philips Electronics bude muset ve Spojených státech opravit téměř 12.000 plazmových televizorů, které se nadměrně přehřívají. Philips se k tomuto kroku rozhodl v reakci na stále častější stížnosti zákazníků. Žádné škody ale Philips v této souvislosti nezaznamenal.

"V rámci preventivních opatření navštívíme zákazníky a vyměníme díl, kterého se problém týká. Riziko požáru nehrozí," řekl mluvčí Philipsu. Materiály, které Philips při výrobě plazmových televizorů používá, jsou podle něj nehořlavé.

Philips uvedl, že zákazníky, u jejichž televizorů bude nutné opravu provést, budou obvolávat podnikoví technici. Mluvčí ale nechtěl říci, kolik bude tato akce firmu stát. Technici Philipsu budou každého klienta kontaktovat zvlášť a firma k tomuto problému nevydala ani tiskovou zprávu, informovala agentura Reuters.

Problém s přehříváním se objevil u kondenzátorů v televizorech s úhlopříčkou 42 palců (106,7 centimetru) a 50 palců (127 centimetrů). Závada se týká jen televizorů prodaných v USA, protože kondenzátory, které bude třeba vyměnit, se používají pouze na výrobních linkách, kde se kompletují přístroje pro americký trh.

Philips na začátku týdne přiznal, že nestačí uspokojovat poptávku po svých vlajkových televizorech s obrazovkami z tekutých krystalů (LCD). Na vině jsou problémy s kvalitou, která není vždy taková, jak firma vyžaduje. Philips přitom hlavní komponenty odebírá od společnosti LG.Philips LCD, což je jeho společný podnik s jihokorejským koncernem LG Electronics.

"Na kvalitu jsme velmi nároční. I když je to politováníhodné, my si chceme být jisti, že naše výrobky mají absolutně tu nejvyšší kvalitu," řekl mluvčí Philipsu.

LCD a plazma jsou dvě rozdílné technologie. Obě ale v současné době tvoří základ při výrobě televizorů s plochou obrazovkou, které postupně nahrazují klasické televizory na bázi katodové trubice (CRT). Philips předpokládá, že se mu problémy s nedostatkem dílů podaří vyřešit do dubna, kdy by měl být schopen opět plnit poptávku po televizorech LCD.

Philips a LG mají více společných podniků, mezi nimiž je i společnost LG.Philips Displays. Její evropská součást byla začátkem roku nucena vyhlásit bankrot, protože už nebyla schopna plnit závazky vůči věřitelům, což jsou převážně banky. Bankrot se dotknul i české odnože v Hranicích na Přerovsku a o osudu továrny zatím nebylo rozhodnuto.