Philips MZ-1000 - Úžasný mikrosystém s mimozemskou krví (recenze)

  • 3
Nevšedně vyhlížející systém, který na jednu stranu připomíná přístroje z 60. let, na stranu druhou působí jako návštěvník z kosmu. Design není všechno, jak hraje a co umí nejnovější mikrosystém Philips?

EM – brána do budoucnosti

Zkratka EM (Emotive Motion), co si pod ní představit? Inu, co jiného, než novou řadu výrobků Philips, která zatím čítá pouhé tři zástupce, avšak ne ledajaké. Jsou jimi mikrosystémy MZ-1000, 1100 a 1200. Vzestupné označení výrobků může utvářet dojem, že se jedná o produkty tří cenových kategorií. Ovšem nikoliv, systémy se liší pouze designem (a tedy označením). Nizozemský výrobce se rozhodl uvést na trh něco, co zaujme a bude dostatečně „cool“ i pro náctileté, kteří většinou vyžadují netradiční futuristický design spojený s moderními technologiemi. MZ 1000 respektive 1100 či 1200 se ale také inspirují ve starých přístrojích zhruba z 60. let. Na první pohled tudíž splňují všechny požadavky, oplývají opravdu extravagantním vzhledem, ale jsou i dostatečně vyspělé, aby přehrály MP3 CD. K redakčnímu testu jsme měli k dispozici model MZ-1000. Jak se jeví po týdnu testování? Je všechno tak dokonalé, jak se na první pohled může zdát?

Philips_mz1000

philips_mz1000_2


Design a provedení

Všechny tři přístroje mají vertikálně loženou CD mechaniku a digitální tuner. Kazetovou mechaniku byste hledali marně, to už dnes nefrčí. Základní tvary jsou u všech přístrojů stejné, liší se pouze barvou a materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. V horní části nad CD mechanikou se nachází displej, v případě MZ-1000 zeleně podsvícený. Nalevo od "štěrbiny" pro kompakt je pětice tlačítek pro ovládání přístroje. Vzhledem  k jeho malým rozměrům nalezneme v krabici ještě černou nevzhlednou bedýnku, kterou je zesilovač (výstupní výkon 2x 50 W). Do zesilovače se napojují reproduktory pomocí kabelů s nestandardní koncovkou (do jiného přístroje je nelze zapojit), samotný přístroj se potom spojuje se zesilovačem dalším kabelem, zesilovač je samozřejmě napojen do sítě.

V zadní části jsou k nalezení konektory pro připojení dalšího zdroje audio signálu a line out, samozřejmostí je možnost připojení antény. Sluchátkový výstup je nelogicky umístěn vzadu, což leckterého uživatele jistě nepotěší (rušil by asi design, ale v tomto případě by měla být účelnost rozhodně na prvním místě).

Philips_mz1000

Napájení

Přehrávání CD a ovládání

Všechny tři modely si poradí s CD-R i CD-RW a na nich zapsanými soubory ve formátu CD-DA nebo ISO s MP3. Skladby v MP3 by podle manuálu měly být oficiálně v bitrate v rozmezí 32 až 256 kbps, přesto bez nejmenších problémů MZ-1000 přehrál soubory v bitrate 320 kbps. Variabilní datový tok je také možný. Systém bohužel nečte informace zapsané v jednotlivých skladbách (ID3 tagy), displej se stejně pro větší množství textu nehodí, přesto nám absence této funkce přijde jako dosti zásadní.

Ovládání MZ-1000 je vcelku snadné a nebude činit problémy ani technikou neposkvrněným majitelům. Po vložení do mechaniky se načte CD poměrně rychle (u MP3 je tento proces delší než u audio CD). Pokud se v mechanice nachází disk s „empétrojkami“, nejprve je nutné navolit číslo alba a poté skladbu. Kvůli k tomu, že přístroj nepřečte ID3 tagy, je orientace na disku zhoršená.
 Pro přehrávání lze klasicky nastavit opakování jedné a všech skladeb, přehrávání v náhodném pořadí chybí, naprogramovat je možné až 99 skladeb v libovolném pořadí.

philips_mz1000_3

Tuner

Přijímat můžeme jak v pásmu FM, tak AM, příjemnou funkcí je automatické naladění všech dostupných stanic a jejich uložení do paměti. Dodávaný plochý dálkový ovladač ale není vybaven numerickou klávesnicí, což znesnadňuje přesun z jedné stanice na druhou (do paměti se jich uloží až 40), podobně nám tato klávesnice chyběla i pro orientaci v MP3, manuální pohyb pouhým přeskakováním je zbytečně zdlouhavý. Milou zprávou je to, že je systém vybaven funkcí RDS, tudíž se na displeji přinejmenším zobrazuje název stanice.

Zvuk

Reprodukci lze v dané kategorii považovat za opravdu vynikající, reproduktory vytváří skutečně plné a příjemné basy, stejně tak výšky, rozhodně se nemusíte bát plochého bezvýrazného zvuku. U MP3 je při použití bitrate nad 160 kpbs prakticky nemožné poznat rozdíl. Opravdu překvapivý výkon od takového drobečka.

Dalším milým překvapením je možnost upravení basů i výšek, a to v šesti stupních. Kromě toho je dále systém zaopatřen tzv. Incredible Surround („Úžasným surroundem“), který by měl navodit prostorový dojem. Při testování jsme jej samozřejmě zapnuli. Po chvíli ne zrovna přílišné spokojenosti byl ovšem vypnut, zvuk jednotlivých nástrojů byl slabší a jako by se vytratila razance, se kterou systém nastoupil s vypnutým surroundem. Jeho použití jsme se proto už po většinu testu vyhýbali, poněvadž zvuk velice nepřirozeně upravil a spíše zhoršil, než zlepšil. 

philips_mz1000_3

Philips_mz_1000_4

Příslušenství

V celkem objemné krabici se nachází kromě přístroje FM teleskopická anténa, AM anténa, příjemně vyhlížející dálkový ovladač a potřebná kabeláž. Jak již bylo řečeno výše, absence numerické klávesnice na ovladači znesnadňuje ovládání, je to příliš krutá daň za jeho skvělý design.

Další funkce

Kromě hodin má MZ-1000 i budík, Philips ale jaksi opomněl funkci sleep, jejíž absence je opět velkou chybou. S tím je spojený i problém s displejem, jehož krásné podsvícení sice zaujme nejednoho návštěvníka vaší domácnosti, ale ve tmě příliš září a při usínání přímo ruší. Jeho jas je sice nastavitelný, ale pouze ve dvou přednastavených stupních, jeho úplné vypnutí není možné.

Philips_mz1000

Emotivní zážitek končí

Philips MZ-1000 nás překvapil svou výtečnou reprodukcí a skvělým neotřelým designem, přesto v některých směrech pokulhává, ať už se jedná o skvostný, ale trošku nešikovný ovladač, nemožnost vypnutí displeje či absenci funkce sleep. Přesto se nejedná o nedostatky, které by srážely výrazně jeho konečné hodnocení. Bezpochyby potěší nejednoho uživatele, který dostane za svých 14 990 Kč určitě kvalitní výrobek.

Výrobek do testu zapůjčila společnost Philips Česká republika


Témata: Krev, Philips, Testování