Piráti zvou na premiéru dříve než filmaři

  • 10
Kvůli nelegálnímu šíření filmů přicházejí v Česku ročně filmoví distributoři o 600 milionů korun V době, kdy měl v kinech premiéru film Snowboarďáci, už kolovala mezi lidmi jeho nelegální kopie na DVD. Filmaři odhadli škody na pět milionů korun a podali na neznámého šiřitele kopií trestní oznámení.
Film Snowboarďáci viděla dvacetiletá studentka Marie z Prahy už třikrát. V kině by za to zaplatila 450 korun, ale ji trojí zhlédnutí příhod Rendyho a Jáchyma nestálo vůbec nic. Pustila si totiž doma na počítači jednu z tisíců nelegálních kopií, které kolují po Česku na cédéčkách nebo po internetu.

"Ta kopie byla velmi kvalitní, žádné okénko uprostřed obrazovky počítače. Jenom u nás na privátě film mohlo vidět už deset lidí. Přinesla to spolužačka, její otec to někde načerno stáhl, ale rozhodně za to neplatil," tvrdí Marie.

Producenti Snowboarďáků z firmy Whisconti se včera rozhodli jako jedni z prvních z filmových distributorů podat trestní oznámení na neznámého piráta, který kopii "vynesl" zřejmě přímo z filmového štábu. Škody za nelegální kopírování teenagerovského filmového hitu odhadli na 5 milionů korun, o které přijdou na nevybraném vstupném.

Právě Snowboarďáky považuje Markéta Prchalová, ředitelka České protipirátské unie, za největší loňský hit mezi piráty. "Je to film určený pro cílovou skupinu teenagerů, která se právě velkým dílem podílí na vypalování cédéček. A premiéra Snowboarďáků se trefila zrovna do doby, kdy se masově rozšířily v Česku i DVD vypalovačky," vysvětluje Prchalová.

Tvůrci Snowboarďáků nejsou jediní postižení. Na internetu se už objevil třeba také snímek Milenci a vrazi, který měl premiéru v kinech devátého prosince. "Často si film kopírují promítači v kině a ti ho dál šíří," dodává Prchalová.

Loni protipirátská unie evidovala 1036 případů nelegálního šíření filmů, což je dvojnásobek ve srovnání s rokem 2003.

Piráti loni podle odhadů unie způsobili filmařům škodu 600 milionů korun. Většina z 400 tisíc loňských zabavených disků s filmy stále pochází z tržnic.

Kopírovat filmy je stále snadnější, protože klesá cena vypalovaček a přes internet se data přenášejí stále rychleji. Co však neklesá, je cena originálních nosičů.

Asi pětinu zjištěných loňských případů unie předala policii. Za porušování autorských práv ukládají soudy nejčastěji pokuty. Teoreticky hrozí pirátovi i nepodmíněný trest, Soudci ho ukládají jen výjimečně, pokud už je obžalovaný v podmínce kvůli jinému činu nebo se dopouštěl pirátství opakovaně.

Kopírování jako brigáda

V obchodě stojí DVD s filmem kolem osmi set korun, pirát ho nabídne i za stovku. Lov na piráty vypadá většinou tak, že detektivové sledují inzeráty v tisku a na internetu a snaží se vydávat za zákazníky. Když domluví předání a jsou připraveni nelegálního obchodníka zatknout, zjistí, že s cédéčky přichází třeba čtrnáctiletý chlapec.

I dítě, které nemůže jít k soudu, však policie "potrestá" - obvykle tak, že rodině zabaví počítač, coby předmět, na kterém se páchala trestná činnost. Školáci mezi piráty vynikají proto, že často rozumějí počítačům lépe než jejich rodiče a na nákup originálního CD nemají. "Třetině pirátů je méně než osmnáct let a každému desátému nebylo patnáct," odhaduje soukromý detektiv Jiří Jakubka.

Ten provozuje jedinou českou soukromou detektivní kancelář zaměřenou na vyhledávání pirátů.