Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pirátská anarchie na Strahově by měla skončit

aktualizováno 
V minulém týdnu byl všem uživatelům strahovské sítě rozeslán e-mail informující o zpřísněné kontrole toku dat a možných postizích za porušení copyrightu. Co k rozeslání hromadného e-mailu vedlo a jak dopadne ten, kdo ustanovení poruši?

Strahovské koleje jsou mezi studenty proslavené především kvůli možnosti využívání největší počítačové studentské sítě v ČR a možná i v Evropě. Připojeno do ní je na dva tisíce studentů, kteří sdílejí data mezi sebou. Takové místo je však hudebnímu a filmovému průmyslu trnem v oku. Stejně jako v každé vysokokapacitní síti dochází ke sdílení materiálů nejrůznějšího charakteru i na Strahově. Svou rozsáhlostí a vyspělostí (gigabitová páteř/100MB po patrech) je sítí, o které se mnohým ani nezdá. Uživatelé mezi sebou sdílejí kromě studijních materiálů také gigabajty filmových a hudebních novinek, mnohdy takových, které se ještě neobjevily ani v kinech či na pultech prodejen. To by se ale mělo změnit.

Ve čtvrtek 28. srpna 2003 byla všem uživatelům kolejního internetu rozeslána zpráva následujícího znění:

Předmět: Zpřísněná kontrola dat poskytovaných v síti klubu Silicon Hill

"Na základě negativní publicity a na nátlak České protipirátské unie je představenstvo klubu nuceno zpřísnit kontroly dat poskytovaných na počítačích v síti klubu Silicon Hill. Pokud bude ZJIŠTĚNO, že člen klubu POSKYTUJE libovolným způsobem MATERIÁLY CHRÁNĚNÉ AUTORSKÝM ZÁKONEM proti šíření, vystavuje se nebezpečí ODPOJENÍ OD SÍTĚ.

Současně také riskuje postih ze strany orgánů činných v trestím řízení a pocit bezpečí ze zdánlivé anonymity síťového prostředí je falešný.

Předpokládám, že sdělení je dostatečně jasné a nevyžaduje žádnou další diskuzi. V této skupině není prostor pro dohady ohledně právních otázek. Navíc varuji případné diskutéry aby si uvědomili, že každé jejich sdělení může být v použito proti nim (to se týká nejen projevů v rámci celého systému News, ale všech projevů obecně). Uvědomte si že existují cesty, kterými se informace mohou dostávat ze Strahova ven.

Stručně řečeno: POKUD BUDETE NA FTP nebo jiným způsobem ZVEŘEJŇOVAT software či audiovizuální MATERIÁLY CHRÁNĚNÉ ZÁKONEM, BUDETE ODPOJENI.

Představenstvo klubu SH http://www.sh.cvut.cz/info/admins.html.

P.S.: Toto je myšleno smrtelně vážně."

Ke zpřísnění kontroly proudících dat na síti byli administrátoři internetu donuceni tlakem copyrightových organizací, ale i veřejnosti. O Strahově se již nějakou dobu hovoří jako o největším "warezovém doupěti" v ČR. Proč zástupci strahovských kolejí tak radikálně jednali a jak dopadnou uživatelé, kteří výzev neuposlechnou? Na to jsme se zeptali Michala Medveckého, předsedy klubu SH Studentské unie ČVUT.

Kolika uživatelům byla rozeslána zpráva týkající se zpřísnění kontroly dat ve strahovské síti?

Zpráva byla rozeslána na 3910 adres. To znamená na e-mail všech lidí, registrovaných v naší interní databázi, tzn. majících nějaký vztah ke klubu SH.

Jak budou uživatelé sítě kontrolováni? Budou scannovány disky či něco podobného?

Harddisky členů klubu kontrolovány nebudou. Nenáleží Studentské unii, aby kontrolovala soukromý majetek svých členů. Do jisté míry bude monitorován síťový provoz, to znamená fyzický tok po kabelu k/od počítače člena SU. Tato míra bude záviset na studentech samotných - podle toho, jak budou sami ochotni spolupracovat.

Klub Silicon Hill a Studentská unie obecně vznikly za účelem rozšiřování vzdělávacího prostoru ČVUT. Naše sítě jsou jedinečné svobodou, kterou poskytují. V porovnání s jinými sítěmi máme například vlastní unikátní IP rozsah v rámci internetu bez jakýchkoliv zásadních restrikcí možnosti komunikace s okolním světem. Tato svoboda bohužel něco stojí, v tomto případě bude namísto blokací docházet k namátkovým kontrolám.

Co s uživatelem, který bude přistižen při porušování pravidel?

Uživatel, který porušuje zákony České republiky, by měl být souzen jiným orgánem než studentskou neziskovou organizací. Ze zákona nám však vyplývá jistá obecná odpovědnost za to, co se na naší síti děje. Proto bude celé představenstvo klubu prosazovat kroky zajišťující z naší strany dodržování zákona.

V případě nalezení "potenciálně" nelegálního obsahu bude uživatel (rozuměj člen klubu) požádán o doložení jeho legálnosti. V současné době nedisponujeme spolehlivou technologií, kterou bychom sami dokázali posoudit, zda na dané soubory nevlastní práva někdo jiný. Ve spolupráci s Českou protipirátskou unií (ČPU) nám však bylo již několik způsobů doporučeno a rovněž se nebráníme další spolupráci s ČPU.

V případě, že uživatel nebude schopen prokázat původ dat a nepřestane je sdílet, bude odpojen od sítě po uvážení představenstva na přiměřenou dobu. V případě závažného porušení autorských práv může být celý problém předán dalším orgánům školy.

V reakci na co musel klub Silicon Hill přistoupit k výše zmiňovaným opatřením?

Představenstvo klubu na tento nepopulární krok přistoupilo na základě dlouhodobého nátlaku veřejnosti, médií a v poslední době i organizací chránících autorská práva vydavatelů.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nová aplikace propojí největší sociální síť s bleším trhem
Kladivo na Aukro? On-line „blešák“ Facebook Marketplace míří do Česka

Aplikace pro prodej a nákup mezi jednotlivci, Facebook Marketplace, bude do konce srpna dostupná i českým uživatelům. Zda dokáže přetáhnout uživatele portálu...  celý článek

VPN v ohrožení
Apple stáhl z Číny aplikace s VPN. Putin podepsal jejich zákaz v Rusku

Blokování přístupu na necenzurovaný internet je v některých zemích stále populárnější. Kvůli požadavkům čínských úřadů tak Apple stahuje VPN aplikace. V Rusku...  celý článek

Laura Millerová na konferenci Engage 2017 v Praze
Falešné zprávy všechny překvapily, přiznává šéfka Obamova digitýmu

Jak může nejmocnější muž planety, prezident USA, vystupovat na sociálních sítích přirozeně a lidsky? Jak si ze sebe má dělat legraci, a jak naopak upozornit na...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.