Pirátské programy v počítačích - až 40 %

  • 54
Byl to neobvyklý dialog. Přes televizní obrazovku a mikrofony v sále pražského Top hotelu včera účastníci konference o počítačovém pirátství komunikovali s člověkem, ze kterého viděli jen černou siluetu. Byl to podnikatel, jehož firmu vyšetřovala policie kvůli užívání nelegálních počítačových programů. Na sebe pouze prozradil, že vlastní v Liberci podnik, který se zabývá správou budov a má 600 zaměstnanců.
Podnikatel, kterého moderátor konference oslovoval jako pana M., přistoupil na nabídku vysvětlit veřejně, jak se v jeho podniku načerno nahrané programy ocitly. „Firmu udal propuštěný zaměstnanec. Ráno u nás zazvonila policie, obsadila osm počítačů a zdržela se osm hodin. Ukázalo se, že nelegální programy přinesli přímo uživatelé jednotlivých počítačů, ale už se těžko prokazovalo, kdo přesně. Způsobili jsme škodu 100 tisíc korun. Ironií je, že já sám počítač nepoužívám,“ vyprávěl pan M. Uznal, že chyboval, když neplatil správce počítačů. I díky jeho vstřícnosti výrobci programů jednají s jeho firmou o mimosoudním vyrovnání.

Made in studentská kolej

Vsoučasnosti běží na českých počítačích podle odhadů jejich výrobců skoro čtyřicet procent programů nelegálně, což představuje roční ztrátu dvě a půl miliardy korun. V USA je to jen dvacet procent.

„V posledních letech se situace v Česku zlepšuje,“ řekl Martin Voborník, právník zastupující výrobce programů.

Nejčastěji piráti rozšiřují počítačové hry, kancelářské programy Windows a kreslicí programy pro architekty, které stojí statisíce.

Českou specialitou jsou podle Voborníka takzvané „nelegální kompilace“. Vyrábějí je podnikaví studenti, kteří stahují z internetu programy a sestavují tematická cédéčka, například s hrami.

Razie s počítači místo pistolí

Policie loni vyšetřovala 127 případů počítačového pirátství. Vyšetřovatelé buďto vystopují piráta přes jeho inzerát, nebo po udání.

„Před razií však potřebujeme povolení žalobce, a tudíž nějaké důkazy předem. Naštěstí si třeba výrobci kreslicích programů evidují zákazníky. Projekční kancelář, která v takové databázi chybí, je podezřelá,“ popisuje vyšetřovací taktiku Václav Vávra z odboru hospodářské kriminality policejního prezidia.

Při domovní prohlídce překopíruje policie pomocí speciálního programu za pár minut obsah každého kontrolovaného počítače do vlastního, přenosného. Pak žádá po firmě, aby ke všemu doložila licence.

Soudce může piráta poslat až na pět let do vězení. V praxi se k nepodmíněnému trestu uchyluje, jen pokud někdo poruší autorská práva opakovaně.