pirát

pirát

Pirátské sdílení hudby stále vede nad legálním nakupováním

  • 29
Podle zástupců fonografického průmyslu v Česku stále vede pirátské sdílení hudby. Češi nově otevřených internetových obchodů s hudbou sice využívají, ale ve velké míře si stále hudbu opatřují i pirátským způsobem.

"Zatím se neprojevují podobné zkušenosti, jako měli ve srovnatelných zemích, třeba v Nizozemsku nebo Dánsku, kde došlo k mírnému poklesu pirátského stahování. To u nás pořád vede na celé čáře," řekl ČTK Pavel Bodiš z české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI).

Mezi posluchači je časté stahování hudby prostřednictvím systémů P2P (peer-to-peer), jimiž uživatelé internetu sdílejí hudební soubory a pořizují jejich kopie. Proti nim nyní IFPI bojuje ve spolupráci s policií; první pachatel již byl nedávno odsouzen k sedmiměsíčnímu podmíněnému trestu.

V polovině listopadu loňského roku byl spuštěn portál www.i-legalne.cz, jeho prostřednictvím si lidé nyní mohou zakoupit a stáhnout přes 340.000 skladeb a více než 28.000 alb od 23.000 interpretů. "Denně máme kolem 12.000 unikátních návštěvníků s tím, že měsíčně se počty prodaných tracků pohybují kolem 30.000," řekl marketingový ředitel portálu Petr Peřina.

Portál registruje přes 30.000 pravidelných návštěvníků, polovina z nich si každé dva týdny nechá zasílat přehled novinek. Největší zájem o služby i-legalne.cz mají podle Peřiny teenageři, kteří si stahují čerstvé novinky rádiových hitparád. "Druhá skupina jsou lidi nad 25 let, kteří chodí pravidelně a nakupují archivní záležitosti. Prostě to, co si už nemůžete koupit v žádném obchodě," konstatoval Peřina.

Největší omezení pro další rozvoj legálního prodeje Peřina vidí ve skryté digitální ochraně zakoupených skladeb, jež nejdou přehrávat ve všech počítačích či přehrávačích formátu mp3. "Zásadní problém je, že se lidi pozastavují nad tím, že si něco koupí a my je ještě limitujeme tím, že omezujeme práva užití toho, co si koupili," vysvětlil.

Podle něj nastává čas tuto věc řešit, rozhodnutí však bude na hudebních vydavatelstvích. Například společnost EMI již počátkem dubna oznámila, že zpřístupní s výjimkou písní slavných Beatles téměř celý svůj hudební katalog k volnému stažení na internetu, bude si za to ale brát více peněz než za stahování skladeb chráněných protipirátským softwarem DRM.

Hudbu již bezmála půl roku prodává také internetový obchod podobného zaměření na adrese www.allmusic.cz, který provozuje společnost Vltava Stores. "Náš projekt je pořád ve startovací fázi," řekl ČTK jeho manažer Vít Janiš. V nabídce obchodu je nyní téměř 150.000 skladeb, firma však navazuje spolupráci s dalšími vydavatelstvími a v nejbližších týdnech plánuje výrazné rozšíření nabídky.

Posluchači si každý týden podle Janiše kupují řádově desítky skladeb a alb.

"Určitě to zatím nesplňuje představy, se kterými se do projektu šlo," konstatoval.

Přes 400.000 skladeb měl ve své nabídce již při spuštění v únoru další portál na stahování hudby www.t-music.cz, který provozuje mobilní operátor T-Mobile.

Česká pobočka IFPI nyní chystá zavedení žebříčku prodeje hudby na internetu, který by mapoval český trh podobně jako hitparáda nejprodávanějších alb či skladeb nejčastěji vysílaných v rádiích. Zatím má IFPI k dispozici pouze informace o měsíčních prodejích od i-legalne.cz, jedná však také s dalšími prodejci.

"Chceme jednání uzavřít tak, abychom už od června na týdenní bázi vydávali přehledy nejprodávanějších on line věcí prostřednictvím internetu," prohlásil Bodiš.

Přestože loni český hudební průmysl vykázal stejně jako v předchozím roce pokles, podíl internetových obchodů rostl. Tržby gramofonových firem se loni meziročně snížily o 9,7 procenta na 510,25 milionu, tržby z prodeje digitální hudby však vzrostly o 56,6 procenta na téměř 17 milionů korun.

"Je pravda, že jsme zemí notorických vypalovačů, ale věřím, že s tím, jak bude tenhle národ bohatnout, tak se budou zvyšovat i jeho choutky slyšet hudbu kupovanou legálně," míní hudební publicista Vladimír Vlasák.