Důlní zařízení na planetě Pandora, jak si jej představoval ve filmu Avatar

Důlní zařízení na planetě Pandora, jak si jej představoval ve filmu Avatar režisér James Cameron | foto: Avatar Wiki

Šéfové Googlu a režisér Avatara založili firmu na těžbu z asteroidů

  • 220
Nová firma Planetary Resources chce využít asteroidy jako zdroj surovin, kterých je na Zemi nedostatek. Není první s takovým plánem, ale stojí za ní osobnosti, které by tento nápad mohly přivést k životu.

Zdá se, že Země je pro některé lidi příliš malá. Režisér James Cameron, šéfové Google Larry Page a Eric Schmidt, vesmírný turista a bývalý hlavní softwarový architekt Microsoftu Charles Simonyi a další založili firmu Planetary Resources, která by mohla mít v budoucnu prsty v těžbě nedostatkových surovin ve vesmíru.

Alespoň to vyplývá z pozvánky na představení společnosti 24. dubna v americkém Seattlu. V ten den se veřejnost dozví, co opravdu znamenají prohlášení "společnost bude pokrývat především dvě kritické oblasti - výzkum vesmíru a přírodní zdroje". To má podle pozvánky přinést biliony dolarů a zajistit lidstvu prosperitu i v budoucnosti.

James Cameron se díky filmu dostal i k vývoji kamer pro filmování ve velkých hloubkách a k technologii pro průzkum takovýchto oblastí. V nové společnosti tak nebude jen mediální tváří.

Může to znít jako námět pro sci-fi knihu nebo hollywoodský film. K čemuž by mohlo svádět i Cameronovo jméno, který natočil 3D trhák Avatar, kde ukázal, že se nebojí nových technologií.

Avšak další osobnost spojovaná s Planetary Resources Peter H. Diamandis dává tušit, že plány mohou být mnohem reálnější.  Bývalý zaměstnanec NASA byl jednou z vůdčích osobností soutěže X prize, která měla pomoci ve vývoji nevládních letů do vesmíru. I díky ní se zanedlouho vydá k ISS první soukromá raketa (podrobnosti o letu Spacex k vesmírné stanici zde).

"Věřím, že otázka využití zdrojů z vesmíru ve prospěch lidstva je velice důležitá," řekl Diamandis letos v rozhovoru pro časopis Forbes o plánech na založení společnosti pro těžbu z asteroidů.

Vyloučit tak nemůžeme ani variantu, že firma bude sloužit jako akcelerátor pro společnosti, které se budou chtít těžbou z asteroidů zabývat. Diamandis totiž věří, že zapojení soukromého sektoru do akcí ve vesmíru pomůže ke zlevnění vesmírných technologií.

Dolovat ve vesmíru je nákladné, ale přitažlivé

Právě návratnost projektů na dobývaní vzácných materiálů z vesmírných objektů je hlavním kamenem úrazu. Lidstvo se touto myšlenkou zaobírá v podstatě od doby, kdy vstoupilo do vesmíru.

Všechny nápady však při výpočtů nákladů na jejich uskutečnění zatím pokulhávají. Nerentabilní se jeví jak systémy na dolování materiálu z asteroidů letících kolem Země za pomocí automatů i lidí samotných, tak plány na přitažení těchto vesmírných objektů k planetě a jejich další využití k těžbě či dalším účelům, jako je třeba vesmírná základna.

Zatím nejschůdnější se zdají plány, v nichž je první na řadě Měsíc. Je dobře přístupný a má dostatek zásob vodního ledu a tím i vody. Složky vody vodík a kyslík mohou potenciální lidští či robotičtí těžaři využít i pro další účely, třeba jako palivo.

Nápad na prodej raketového paliva ve vesmíru má třeba firma Shackelton Energy Company, jejíž šéf Bill Ston chce prodávat raketové palivo z Měsíce na orbitě do roku 2020.

Hlavní cíl vesmírných těžebních společností, ale budou asteroidy, které jsou plné vzácných kovů a dalších surovin. Kdy se jim to může podařit možná zjistíme již v úterý, kdy firma Planetary Resources odhalí své plány.