Internetoví provideři v USA mohou určovat, co pustí přes své kabely a kolik to bude majitele obsahu stát

Internetoví provideři v USA mohou určovat, co pustí přes své kabely a kolik to bude majitele obsahu stát | foto: Profimedia.cz

V USA končí síťová neutralita. Některá data budou mít přednost

  • 19
Princip síťové neutrality mimo jiné zakazuje omezovat přístup lidí k internetu a vyžaduje stejný přístup k datům. Americká Federální komise pro komunikace tuto myšlenku prosazovala několik let. Nyní se její postoj změnil.

Americká Federální komise pro komunikace (FCC) chystá nová pravidla, která umožní poskytovatelům internetového připojení účtovat firmám nabízejícím internetový obsah poplatky za rychlejší přenos jejich dat k uživatelům. Na blogu to uvedl předseda FCC Tom Wheeler, podle kterého by nový systém mohl fungovat do konce roku. Dosud v USA platila zásada takzvané internetové neutrality, podle které jsou si všechna přenášená data rovna.

FCC tak reaguje na lednové rozhodnutí amerického odvolacího soudu. Ten rozhodl, že Komise nemá pravomoc požadovat po poskytovatelích internetového připojení dodržování pravidla takzvané internetové neutrality. Podle něj mají poskytovatelé internetu přistupovat ke všem klientům a informacím na síti stejně.

Komise původně zvažovala, že se kvůli udržení stávající podoby internetové neutrality bude dále soudit, ale nakonec se rozhodla od právních bitev ustoupit a umožnit operátorům zpoplatnit přednostní přenos některých dat.

Síťová neutralita

Zásada internetové neutrality je definována jako rovnocenné zacházení internetových poskytovatelů se všemi daty procházejícími světovou informační sítí. V praxi to především znamená, že by žádná z telekomunikačních firem neměla blokovat či omezovat klientům přístup k obsahu webových stránek.

Firmy poskytující internetové připojení se proti těmto zásadám stavějí zejména proto, že jim snižují potenciální příjmy, které jim mohou plynout z jimi provozované telefonní sítě, které konkuruje bezplatná internetová telefonie. Další zisky jim mohou plynout třeba od úspěšných provozovatelů stránek za rychlejší "nabíhání" jejich obsahu.

Soud tehdy rozhodoval ve sporu velkého amerického telekomunikačního operátora Verizon Communications, který žaloval FCC kvůli nezákonným zásahům do svého podnikání.

Byl to sice teprve druhý spor týkající se pravidel síťové neutrality, ale oba FCC prohrála. Soud v roce 2010 rozhodl, že Federální komise pro komunikace překročila své pravomoci, když potrestala firmu Comcast Corp za zpomalení připojení některým zákazníkům, kteří stahovali velké soubory a využívali služby na sdílení souborů.

Platby za video

Aktuální změna pravidel by se podle New York Times mohla týkat například společností Netflix, Amazon, Disney či Google, které provozují internetové videotéky, případně mají velké datové nároky. Operátoři by však nadále nesměli blokovat či jinak znevýhodňovat jiné poskytovatele on-line obsahu, kteří dohodu o prioritním datovém spojení, tedy jakési obdobě předjížděcího pruhu na dálnici, mít nebudou.

FCC si od nového přístupu slibuje jak ochranu zákazníků, tak nové finanční zdroje pro investice do vysokorychlostního připojení. Operátoři o nové služby, které budou moci zpoplatnit, dlouhodobě usilovali.

,