Plazmové televize LG pomalu končí | foto: LGEPR

Konec jedné epochy. Plazmové televizory se pomalu loučí

  • 47
Firma LG potvrdila dlouho očekávaný krok, který bude znamenat konec této zobrazovací technologie v televizních přijímačích velkých výrobců. Výjimkou budou modely některých menších hráčů, jako je například v Česku vyrábějící Changhong Electronics.

LG je poslední z velkých výrobců plazmových (PDP) televizorů, ale již ne nadlouho. Firma se nechala podle serveru Pocket-lint slyšet, že nyní už jen čeká na vhodnou příležitost, kdy ukončí jejich výrobu.

Plazma versus kladivo

V roce 2008 Panasonic představil plazmový televizor s odolným čelním panelem. Vyzkoušeli jsme, co vydrží.

Modelka rozbila plazmu kladivem

„Zkoumáme, kdy bychom mohli skončit s PDP technologií,“ řekl podle serveru prezident LG pro oblast domácí zábavy Ha Hyun-hwoi. Ten také slíbil, že bude k této události včas vydáno oficiální prohlášení. Hyun-hwoi to řekl na setkání s  novináři v Jižní Koreji minulý týden, když byla představována 64palcová OLED televize. Právě v OLED technologii vidí mnozí zdatného nástupce současných televizních technologií.

Plazmová televize je kvalitní, ale drahá

Konec éry plazmových televizorů přichází v době, kdy byl v jednom spotřebitelském testu starší plasmový televizor od Samsungu ohodnocen jako jeden z nejlepších televizorů posledních let. Dostal se dokonce v součtu lehce nad OLED televizi od LG, byť v řadě dílčích vlastností, jako je například zobrazení černé, za touto televizí mírně zaostal.

Konkrétně šlo o modely 55" OLED LG 55EC9300 a plazmu Samsung ze série F8500. Test uveřejněný na serveru Digital Trends probíhal na setkání odborníků a novinářů v rámci akce Value Electronics v americkém Scarsdalu.

OLED

Technologie OLED (organická dioda emitující světlo) využívá organických uhlíkových sloučenin, které s přísunem elektřiny vysílají světlo. Obrazovky odebírají méně energie, protože nepotřebují podsvícení.

OLED se proti LCD a plazmě vyznačuje výraznějšími barvami, vyšším kontrastem a rychlejší odezvou, takže lépe snáší rychlé změny obrazu. Přenos obrazu touto technologií může být tisíckrát rychlejší než u LCD, což eliminuje určitou rozmazanost typickou pro obrazy zprostředkované displeji z tekutých krystalů.

OLED televizor lze prohnout jakkoliv. Konvexně i konkávně. Pro reklamní použití...

OLED televizor lze prohnout jakkoliv. Konvexně i konkávně. Pro reklamní použití to může být užitečné, na doma asi ne.

Proč tedy výrobci tuto technologii opouštějí? Hlavním důvodem jsou náklady na výrobu a z toho vyplývající méně konkurenční cena výsledného produktu. Například vyrobit 4K PDP panel v rozumné cenové hladině je problém. Plazma byla v poslední době doménou především profesionálů a fajnšmekrů a ti velké výrobní linky neuživí.

I když jsou současné generace OLED televizorů také drahé, platí se především za předchozí vývoj. Výrobní proces těchto televizorů je relativně jednoduchý, a tím pádem i levný. Proto se dá očekávat, že v řádu let půjdou ceny těchto přístrojů razantně dolů a budu tvrdou konkurencí LCD panelům v odpovídající úhlopříčce.

Ostatně ceny začínají klesat již nyní a z několika set tisíc se už dostávají na v přepočtu méně než 100 tisíc korun. Zatím mimo Česko.

Postupný konec PDP

Konec PDP technologie v televizorech prakticky odstartovalo ukončení vývoje, výroby a prodeje modelu Kuro od Pioneeru v roce 2009, což byly jedny z nejkvalitnějších televizorů minulých let.

Jejich technologie a inženýry posléze převzala společnost Panasonic. Ta však oznámila ukončení výroby těchto přístrojů k letošnímu březnu.

Pár měsíců poté se k podobnému kroku odhodlala i firma Samsung, která bude na linkách po PDP nyní vyrábět například akumulátory.

Plazmové televizory Samsung

Plazmový televizor Panasonic Viera ZT60

První plazma

První plazmový televizor uvedla na trh společnost Fujitsu v roce 1996. Začala se psát nová éra domácí zábavy.

Nyní již delší dobu kolující nepotvrzené informace o konci plazmových televizorů u LG potvrdil oficiálně i zástupce firmy. Letopočet 2014 se tak zapíše do historie, jako rok, kdy prakticky skončila PDP technologie v televizorech.

Znovu oživit se ji může podařit jen začínajícím hráčům, jako je čínský výrobce Changhong Electronics, ale vzhledem k reálnému příchodu OLED technologie je to jen málo pravděpodobné.