Po dvou letech slibování je Winamp3 finální!

  • 29
Na internetu se překvapivě objevila nová verze multimediálního přehrávače Winamp3, označená jako Final 3.0 build 488. Oficiální zdroje však mlčí. Pojďme se společně podívat ostrému vydání populárního Winampu na zoubek!

Fanoušci digitální hudby se konečně dočkali své modly. Po dvou letech plánování a ladění a po pěti kandidátech na ostrou verzi (Release Candidate) vydává Nullsoft poměrně neočekávaně a bez bujarých oslav finální Winamp3. Populární přehrávač tak vkročil do nové éry, stal se z něj plnohodnotný multimediální přehrávač se všemi klady i zápory.

Winamp3 final 

Plus
Nejprve si do žil vlijme trochu optimismu, k čemuž přispívají sami autoři. Na otázku "co je ve Winampu nového?" odpovídají: "Všechno!". Mají vlastně pravdu. Vyjmenovat všechny změny, vylepšení a bugfixy by zabralo několik (desítek) obrazovek textu. Tak předně vzhled. Winamp vypadá pěkně, moderně, radost pohledět. Přímo interně podporuje obrovské množství nejrůznějších audio formátů. Namátkou jmenujme MP3, WAV, WMA, Ogg Vorbis, MIDI, nejznámější hudební moduly, VOC, SND, AIFF a další, včetně internetových streamů. Načítá playlisty ve formátech M3U, PLS. Vylepšené bylo přehrávání souborů, nyní je možné přímo v programu vypnout mezery mezi soubory a přecházet z jedné skladby do druhé prostřednictvím elegantního efektu crossfade.Přestože už Winamp 2.x uměl pouštět video pomocí zásuvných modulů, i Winamp 3 je v tomto směru inovativní. Obsahuje přímou nativní podporu MPEG a AVI videa, což znamená jediné - podíváme se i na filmy ve formátu DivX.
Novinkou je oproti dvojkové řadě nové okno s názvem Thinger. Díky němu lze rychle přistupovat k různým součástím Winampu: editoru playlistů, knihovně médií, preferencím, oknu videopřehrávače, vizualizačnímu studiu a MiniBrowseru. Uživatel tak nemusí procházet systémovým menu či hledat malá tlačítka. Do knihovny se automaticky ukládají všechny přehrávané soubory, ostatní média z disku lze přidat pomocí příkazu Add to Library.

 Winamp3 final

Mínus
Vezměme to nyní z druhé strany. Jaký je Winamp3 jako multimediální mašina? Velký. Instalace zabere téměř 8 MB, nepočítaje možnost lokalizace, která je už několikerou verzi teprve v plenkách. Druhý aspekt - pomalý. Na bleskový start, který jsme tak kvitovali u druhé generace Winampu, můžeme zapomenout. Čas spuštění se může vyšplhat až na deset sekund. Pořád je to ale dobré skóre oproti například MusicMatch Jukeboxu či Windows Media Playeru sedmé řady. Starší systémový Media Player 6.4 nabíhá absolutně nejrychleji.
Změna vzhledu se negativně odrazila i na playlistu, kde není po označení více souborů vidět jejich celkový čas ani počet. Kupodivu v editoru playlistů zůstala i jedna chyba - když je zmenšený do malé lišty (tzv. WindowShade mód), nelze do něj přidávat soubory metodou drag'n'drop.

Winamp3 final

Finální beta?
Vůbec bych řekl, že celá finální verze působí stále ještě trochu nedodělaným dojmem. Přestože se při uchopení souborů a tažení myší do oken Winampu objeví tradiční znaménko "plus", žádná akce po puštění tlačítka nenastane. V programu chybí podrobnější historie vývoje, kterou přikládá i ten nejmenší vývojář. Žádná zmínka stále není ani na samotném oficiálním webu Nullsoftu. Informace o nové verzi se objevily pouze na vývojářských informačních serverech. Patrně se brzy dočkáme dalšího buildu, tentokráte #489.

Po uzávěrce: Winamp3 už je konečně anoncován také na oficiálních stránkách celého projektu. Kromě plné instalace se připravují také odlehčené verze Standard a Lite, na něž jsme byli zvyklí z předchozí generace přehrávače. Firma Nullsoft se svým dítkem notně pyšní, ovšem to stále nijak neubralo na zklamání z toho, že některé funkce nefungují tak, jak by měly...