Poběží digitální televize budoucnosti přes ADSL?

  • 30
Zatímco počet satelitních a kabelových televizních kanálů pro předplatitele neustále klesá, televizní společnosti hoří nadšením pro televizi na ADSL.

Zatímco v některých zemích si ADSL jen pomalu razí cestu do domácností uživatelů, jinde je již penetrace na takové úrovni, že se vyplatí prostřednictvím této technologie nabízet služby pro masy. Například ve Francii jsou již k dispozici první služby nabízející přes ADSL televizní přenosy, ve Švýcarsku je operátor Bluewin ve spolupráci s Microsoftem připravuje na příští rok.

První službu založenou na šíření televizního vysílání prostřednictvím ADSL spustila ve Francii na počátku prosince 2003 společnost Free. Bez zvýšení poplatků či inzerátů hlásajících revoluční výkřik technologie rozšířila svou nabídku internetového připojení přes ADSL o možnost bezplatného přístupu na velký okruh televizních stanic.

Za 29,90 eur na měsíc nyní disponují její předplatitelé vybavení modemem/dekodérem Freebox přístupem na internet o rychlosti 5 Mb/s, druhou telefonní linkou zdarma a více než 40 televizními kanály (včetně veřejnoprávních kanálů, opět zdarma). Tato nabídka je doplněna výběrem dalších placených služeb (balíček kina AB Sat a MTV) a v dohledné době by se měla rozšířit o službu videa na objednávku.

Spuštěním televize přes ADSL uvedla společnost Free v život to, co odborníci nazývají „trojí hrou“ -- tedy nabídku předplatného, které kombinuje přístup k internetu, IP telefon a televizi.

ADSL televize z první ruky

„Když jsem si v listopadu roku 2002 předplatila ADSL u společnosti Free, doopravdy jsem nehodlala využít služeb jako televize přes ADSL. Měla jsem v úmyslu se za 30 eur měsíčně připojit k internetu, nic víc,“ říká Stephanie,  jedna z tisíců předplatitelů internetu, kteří dnes těží z 12 telefonních linek téměř zadarmo a ze stovky televizních kanálů v digitální kvalitě. Všechno ale není tak růžové, jak se zdá.
„Spuštění bylo náročné; na konci prosince bylo několik programů pixelovaných, některé nebyly dostupné a jiné neaktivované. Free svou nabídku od té doby značně vylepšila. Jako služba zdarma je naprosto přijatelná. I přesto mám předplaceno několik placených kanálů jako Paris Premiere a těším se na velké filmové kanály,“ dodává.

Uvedená nabídka předznamenala budoucnost ADSL ve Francii. Konkurence s reakcí nečekala dlouho. France Télécom jako první ohlásil v Lyonu svou službu Maligne TV -- ve spolupráci s TPS -- a sestavil nabídku programů  pro ADSL. Společnosti Cegetel a 9Telecom, které rovněž disponují vlastní sítí, zařadily do své nabídky internetové připojení přes televizi. Společnost Cegetel také slibuje s příchodem nového školního roku zavést ve spolupráci s firmou CanalSatellite svou vlastní televizní službu přes ADSL a Tiscali hovoří o brzkém spuštění videa na objednávku přes ADSL. 

Pouhá telefonní přípojka

Jedna z největších předností televize přes ADSL spočívá v její jednoduchosti. Když se předplatitel nachází v zóně, kde je nabízena televize přes ADSL, stačí mu jen telefonní přípojka a může využívat všech moderních komunikačních služeb -- digitální televize, telefonu a internetu. Na rozdíl od satelitu si nemusí instalovat externí anténu (což je problematické zejména v nájemních domech) a zároveň není nutné se nacházet v jedné ze zón kabelového pokrytí (jichž je ve Francii relativně málo). Proto by mělo být ke konci roku již 60 % francouzských domácností pokryto některým z poskytovatelů televizního vysílání přes ADSL.

Instalace je velmi snadná. U společnosti Free slouží stejný terminál zároveň jako televizní dekodér, modem ADSL i telefonní IP terminál. France Télécom, 9Telecom a Tiscali dodávají samostatný modem ADSL a zvlášť televizní dekodér, na který se připojuje televize. Přístup je o něco méně integrovaný než u společnosti Free, ale je výhodnější v případech, kdy je počítač nebo telefon vzdálen od televizního přístroje. Navíc je jednodušší a lacinější vyvíjet jen jeden prvek komunikačního kanálu než celé multifunkční zařízení. V každém případě se dekodéry ADSL podobají svým kabelovým nebo satelitním bratrancům. Všechny se řídí jednoduchým dálkovým ovladačem prostřednictvím menu zobrazovaného v televizním přijímači. 

Další předností televize ADSL je kvalita signálu. Programy jsou vysílány digitálně a zakódovány ve formátu Mpeg-2 s využitím komprimační technologie užívané pro filmy na DVD nebo na satelitu. V případě společnosti Free je každý program komprimován do toku 3,5 Mb/s. Kvalita obrazu je pak o něco horší než přes kabel nebo satelit. Služby jako Maligne TV společnosti France Télécom nebo CanalSat DSL společnosti 9Telecom využívají datového toku 4,5 Mb/s a přibližují tak kvalitu obrazu satelitnímu vysílání. Zajímavostí je zvuk Dolby Surround, drobný detail, který ocení zejména milovníci kina.   

Nabídka se rozšiřuje


Aby společnost Free zvětšila náskok před konkurencí, zvolila místo programů zahrnující zejména veřejnoprávní stanice také kanály skupiny AB Sat, několik hudebních, tematických a zahraničních kanálů. Velké televizní společnosti se tomuto přístupu „všehochuti“ vysmívají, ale nezbývá jim než přiznat jeho úspěch. Za vše mluví fakt, že televizi s Free již pravidelně sleduje 100 000 předplatitelů.

France Télécom, Cegetel nebo 9Telecom hodně sázejí na video na objednávku. Maligne TV společnosti France Télécom proto uzavřela partnerství se skupinou TPSL, větví satelitní skupiny TPS. 9Telecom a Cegetel se rozhodly vrhnout do dekodéru provozovaného společností CanalSatellite. Ta také vede jednání s France Télécom, která chce svým klientům nabídnout dva okruhy programů. Free oznámila, že je otevřená komercializaci placených programů. Jak vysvětluje náměstek generálního ředitele Michael Boukobza, vede Free v současné době debaty se společnostmi TPS a CanalSatellite kvůli šíření svých programů přes jejich síť.

Nabídka programů je ale jen dílčí složkou toho, co televize přes ADSL umožňuje. Technologie nabízí i možnost reakce diváka -- je tak vhodná pro služby jako objednávka filmů, interaktivní průvodce programy, televizní průzkumy... Jde o trumfy, které vytáhla společnost France Télécom společně se svým Maligne TV.

Televize na ADSL v tuzemsku

 A jak to vypadá s televizí na ADSL v České republice? Zeptali jsme se Zdeňka Haida, produktového manažera pro obsahové služby Českého Telecomu.
„Možnost živého vysílání TV on  ADSL skutečně zvažujeme. Plánujeme rozšíření stávajících služeb  na StarZone.cz (stahování hudby a  filmů) o samostatný TV kanál, tvořený speciálně pro  uživatele služby Internet Expres. Na přípravách již spolupracujeme s externím dodavatelem. TV kanál by měl být zaměřen na rychlou a akční zábavu. Jeho spuštění bychom mohli stihnout ještě do konce tohoto roku,“ uvedl mimo jiné Zdeněk Haid.

Tiscali připravuje službu nazvanou Home VidéoClub. Její marketingový ředitel Sylvian Rabuel svůj přístup vysvětluje: „Nabídka televizních programů není ohromující a mají ji všichni. Službu videa na objednávku  považujeme za silný prvek diferenciace od naší konkurence.“ Podle průzkumu vedeného dodavatelem internetového připojení a společnosti BVA by koncept domácího videoklubu oslovil 7,5 milionů Francouzů (z cca 60 milionů obyvatel země).

Společnost Free tvrdí, že rovněž pracuje na službě videa na objednávku a také na dalších interaktivních službách -- jako například na možnosti zaregistrovat si vysílání na síti a zhlédnout ho později. Zaregistrované programy jsou uloženy na serverech společnosti, nikoli na lokálním disku. Jinými slovy takový digitální videorekordér na dálku... 

Výhled

S narůstajícím zájmem o ADSL se nepochybně rozvine i služba televize přes ADSL a zajistí vysílání programů ve vysokém rozlišení nebo simultánní příjem několika programů na jedné lince. S ohledem na současné limity není dnes ještě možné instalovat více dekodérů a sledovat ve vysoké kvalitě přes ADSL různé programy, jak je tomu v případě kabelového nebo satelitního vysílání.  

Uživatelé mohou ve Francii využívat přes ADSL integrovanou trojici služeb: digitální televizi, telefon a připojení k internetu.
 
Jednou z výhod televize přes ADSL je interaktivita

Pro splnění tohoto cíle jsou zapotřebí dvě věci. Za prvé je to rozšíření formátu Mpeg-4, normy komprimace videa efektivnější než verze Mpeg-2. Tato technologie umožní simultánní příjem několika televizních kanálů nebo příjem programů vysokého rozlišení (HDTV), které vyžadují šířku pásma 7 Mb/s. Druhou nezbytností pro rozvoj ADSL je nástup ADSL 2+, jenž dovolí přijímat data rychlostí 15 Mb/s. To vše se dá ovšem očekávat ve velkých francouzských aglomeracích v letech 2006–-2007.  

 

 

Autoři: Christophe Bardy, Olivier Corredo, Serge Leblal, redaktoři Computerworldu

Zveřejněno se souhlasem týdeníku Computerworld.