Počítač v LCD panelu - který je lepší? (duel)

  • 10
Na první pohled vypadají jako objemnější LCD panely. Jsou to však kompletní počítače, které jejich výrobci doslova přilepili k samotným panelům. Modely od společností Gericom a Umax jsme měli možnost porovnat.
jí především firmy, které jsou známy spíše svými notebooky než stolními počítači. I při vyslovení názvů firem Gericom a UMAX si člověk spíše představí přenosný systém (v případě UMAXU možná skener) než stolní PC. Jak tedy vypadají a co umí počítače Gericom Frontman Force (GFF) a UMAX Zen P4?

Balení a výbava

Mnohem praktičtější je balení počítače z dílen společnosti Gericom. Úhledná krabice je opatřena plastovým držákem, který výrazně zjednodušuje manipulaci. Umax svůj model dodává ve stejné standardní kartónové krabici, v jaké se dodávají počítačové skříně. Překvapila nás váha balení Gericomu, která byla minimálně o třetinu větší než u konkurence.

Po otevření krabic bylo jasné proč. Z krabice od Umaxu jsme vylovili LCD PC s 15palcovým panelem a již připevněným podstavcem. Ve výbavě se dále nacházel český manuál, CD a napájecí kabel. Bezdrátová optická myš s klávesnicí a přijímačem pro PS/2 byla dodána v externím balení.

 Rozložený stojan LCD PC Gericom Frontman Force

U Gericomu se mimo 17palcového LCD panelu s integrovaným PC nacházely ještě dvě další krabice. V první z nich byla bezdrátová kuličková myš, klávesnice a USB přijímač jejich signálu. Mnohem zajímavější ale byla druhá, poměrně těžká krabice. Ta mimo CD, českého manuálu a napájecího adaptéru s kabelem, obsahovala také rozebraný relativně těžký podstavec, sadu šroubků a šroubovák, kterým bylo možno tento podstavec sestavit a připevnit k displeji. Taková malá skládačka...

Vzhled

Na první pohled vypadá Zen P4 mnohem kompaktněji, zatímco Frontman Force je o něco elegantnější. To je dáno především tím, že druhé zmíněné LCD PC je umístěno na stříbrném podstavci, který budí dojem lehkosti, i když jeho váha není zanedbatelná. Na druhou je potřeba říci, že je UMAX díky robustnějšímu podstavci výrazně stabilnější.

Pohled na přední část LCD PC UMAX Zen P4 Přední část LCD PC Gericom Frontman Force

K spodní hraně LCD je u GFF připevněn panel s reproduktory (mikrofon se nachází na horní liště pnelu), ovládacími tlačítky a kontrolkami a jednoduchým zobrazovačem pro MP3. Těmito tlačítky lze jednak zapínat a vypínat počítač, ale také například zapnout TV tuner či MP3 přehrávač a pak ovládat přehrávání hudby - jedná se o jakýsi dodatek k doplňkovým klávesám na klávesnici. Pravá strana přístroje je vyhrazena pouze mechanice, která v našem případě byla v podobě přepisovacího DVD/CD-RW komba. FDD byste našli na straně druhé .

Největší „úrodu“ nabízí zadní část panelu. V pravém dolním rohu nalezne uživatel prostor pro tři USB sloty, výstup na sluchátka a PS/2 konektor. Dále je zde k dispozici mikrofonní vstup, konektor napájení a síťová a modemová zdířka. Využít lze také FireWire slot nebo S/PDIF port. Pravá horní část obsahuje vstup standardu S-Video, RCA A/V pro analogové video např. z videokamery a anténní konektor. V levé dolní části přístroje jsou dále k dispozici anténní vstupy. Zadní strana ještě skrývá zdířku pro napájení a pod krytem konektor mini-PCI.

Umax u Zenu P4 nechává čelní panel střídmý a umisťuje na něj pouze reproduktory základní kontrolky a tlačítko „power“. Na pravém boku se pak nacházejí dvě šachty PCMCIA karty a ovladače pro hlasitost reproduktorů a jas displeje. Podstavec na pravé straně nabízí prostor pro dvě USB zařízení a připojení napájecího kabelu. Levá strana je vyhrazena pro mechaniky. Odshora je to disketová FDD mechanika, optická CD-ROM mechanika a v podstavci je pod krytem umístěn pevný disk.

Pohled na zadní část LCD PC UMAX Zen P4 Zadní část LCD PC Gericom Frontman Force

Zadní prostor je u Zenu také pokryt mnoha konektory, které jsou umístěny ve spodní části. Jsou zde k dispozici zvukové konektory (mikrofon, line-out, skuchátka), síť, modem, dále dva USB a jeden Fire-Wire konektor. Následují PS/2 vstupy pro myš a klávesnici, sériový, paralelní port a VGA výstup na externí monitor. Velice příjemný je prostor v horní části přístroje, který umožňuje lehce přenášet Zen P4 z místa na místo.

Postřehy a zkušenosti

Oba modely jsou vybaveny poměrně kvalitními LCD panely, které nemají jediný mrtvý bod a mají téměř bezproblémové podsvícení. Také rychlost odezvy bodu je velice slušná a určitě nebude ani v jednom případě vyšší než 40 milisekund, spíše méně. Úhly pohledu beze změny se pohybují kolem 120 až 140 stupňů.

Boční pohled na LCD PC UMAX Zen P4 Boční pohled na LCD PC Gericom Frontman Force

Co se pohyblivosti týká, díky otočnému podstavci má Umax mnohem větší volnost pohybu. Gericomu je dovoleno se jen mírně naklánět a otáčet jej lze jen po zvednutí z podložky.

Výkon a kvalita reproduktorů systému Frontman Force byla výrazně lepší než u Zenu P4 a možná i nejlepší ze všech přídavných reproduktorů, které jsme kdy s LCD testovali. Výrazně k tomu dopomohl integrovaný subwoofer. Příjemné také bylo přímé ovládání hlasitosti těchto reproduktorů, které bylo umístěné zespodu. Hlasitost mírně nadprůměrného zvuku reproduktorů u Zenu P4 lze také ovládat přímo.

Výhodou přístroje od Gericomu je integrovaný TV a FM tuner, který rázem přemění obyčejný počítač na televizi či rádio. Po nastavení a automatickém vyhledání stanic funguje vše naprosto bez problémů (záleží samozřejmě na síle signálu). S ovládáním prostřednictvím programu PixelView jsme také neměli problémy. Případný záznam se ukládá ve formátu AVI. Líbil se nám také samostatný MP3 přehrávač, který funguje aniž by musely být spuštěny Windows.

 

Mnohem příjemnější byla práce s bezdrátovou klávesnicí a optickou myší od Umaxu. Jedná se standardní sadu UMAX Wireless s cenou těsně pod 3 000 korun včetně daně. Líbil se nám především design klávesnice, která má na svoji tenkost příjemný zdvih kláves. Její stabilita na stole je dostatečná. Líbila se nám také možnost dobíjet vybité baterie přímo v těle myši. Druhý bezdrátový set je vybaven robustnější klávesnicí a kuličkovou myší. V obou případech byly nainstalovány. Jednu výtku však přece máme, a to k oběma modelům. Rozložení směrových kláves a bloku Insert až Page Down je v obou případech tak nešikovné, že se stalo téměř pravidlem, že jsme se neustále „uklepávali“ a nemohli si na toto rozložení zvyknout.

LCD PC UMAX Zen P4 LCD PC Gericom Frontman Force
 

Nespornou výhodou Frontman Force je možnost připevnit toto LCD PC podle standardu VESA k externímu držáku například na zeď. Umax ZEN P4 v tomto případě poněkud pokulhává, neboť je napevno spojen se svým podstavcem, a je tak odsouzen k stání na stole.

Dle našich zkušeností lze většinu externích napájecích adaptérů připojit k elektrické síti prostřednictvím standardního počítačového kabelu. Gericom nabízí v tomto ohledu nestandardní řešení. Adaptér i napájecí kabel totiž mají nestandardní profil.

Kapitolou samou pro sebe je hlučnost přístrojů. Chlazení externího zdroje GFF slyší uživatel od zapnutí PC po jeho vypnutí, ale není příliš silné. UMAX hlučí jen občas, ale zase výrazně.

Záverečné hodnocení

Oba přístroje zajisté neudělají na pracovním stole ostudu. Zastanou bez problémů valnou většinu kancelářských nároků a na Gericomu si možná budete moci zahrát i nepříliš staré hry.

Velice nás ale zarazil nepoměr cen a výbavy obou modelů. Za cca 85 000 korun i s daní UMAX nabízí stejný procesor jako Gericom (Intel P4 2,4 GHz), stejnou kapacitu paměti (256 DDR SDRAM), o polovinu menší kapacitu pevného disku (40 GB), 15palcové LCD (Gericom 17“), pomalejší grafickou kartu ( UMAX mobility ATI Radeon 7500 versus Gericom GF4 MX 440 Go). Poněkud jsme nechápali, proč oba výrobci zvolili mobilní verze grafických karet. Snad je k tomu donutila nutnost úspory místa. Přitom Gericom Frontman Force stojí necelých 55 000 včetně DPH. Navíc je vybaven kombo mechanikou, TV a FM tunerem a lepším zvukem.

Pro UMAX naopak mluví PCMCIA sloty, LPT a sériový port, výstup na další monitor a lépe rozmístěné USB konektory. Přesto je jeho cena i v porovnání s notebooky UMAX značně diskutabilní.

 

Přístroje do testu zapůjčili ScoS a Umax