Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Počítače zítřka nás uvidí a uslyší

Nová uživatelská rozhraní budou schopna reagovat na gesta a mluvené slovo. Budeme za pár let ovládat počítač pouze hlasem? Nebo klávesnici a myš žádná nová technologie nenahradí?

Počítače budoucnosti budou schopné vykonávat úkoly podle toho, co jim řeknete, na co budete ukazovat prstem nebo kam se podíváte. To ovšem neznamená, že vaše klávesnice a myš brzy zmizí. Nová rozhraní je spíše jen doplní. „Nikdy však není třeba vyhazovat cokoliv, co funguje,“ říká Joseph Olive, ředitel multimediální komunikační výzkumné laboratoře firmy Lucent Technologies.

Výzkumní pracovníci, kteří tvoří nové generace uživatelských rozhraní, přistupují k ovládání počítačů pragmaticky. K dosavadním způsobům přidávají podporu rozpoznávání řeči, pohledu, gest a dalších přístupů. Vždy ovšem záleží na konkrétní situaci - a na tom, co v ní dává smysl.
V ideálním případě zvládnou počítače zítřka lépe odhadovat uživatelova přání a příkazy psané klávesnicí tak už nebudou nezbytné. „To se bude týkat některých rozhraní, která si uvědomují kontext,“ říká Ted Selker, vedoucí skupiny context-aware výzkumu v mediální laboratoři univerzity MIT. Webová aplikace tak bude třeba schopna vycítit nejen pohyb vaší myši, ale i pohyby oka, a podle toho odhadnout, jestli uživatel již navštívil webovou stránku někdy v minulosti a jaké informace ho tam zajímají - a pak dynamicky vygenerovat stránku podle těchto zájmů. „Do roku 2006 bude počítač vědět víc o tom, proč děláte to, co děláte a co může udělat pro to, aby vám pomohl,“ odhaduje Sleker.

Řekni mi to

Programy na rozpoznávání hlasu již začínají pronikat do aplikací určených pro služby zákazníkům po telefonu. Dnešní systémy jsou ale často omezené na jednoduché úkoly, jako například na vyslovení jména společnosti, po němž vám systém sdělí cenu jejích akcií. Práce na systémech umožňující širší využití však již začala.
„Co se snažíme intenzivně zkoumat, je možnost volnějšího způsobu vyjadřování,“ říká Olive. Pobočka firmy Lucent sídlící v New Jersey nedávno testovala prototyp automatického telefonního operátora ve finanční instituci. Volající zde může říct něco jako „Ztratil jsem šekovou knížku“ místo toho, aby se probíral zdlouhavým seznamem položek nabídky.

Testování probíhalo tak, že volající byli podle vyřčených požadavků směrováni do jednoho ze zhruba 40 oddělení. Asi 8 % hovorů muselo být přepnuto k lidskému operátorovi, protože požadavky nebyly dost specifické. „Hovory, které vyřizoval počítač, však byly z 96 % přesné,“ tvrdí Olive.

V mobilech a v PDA

Odborníci na rozpoznávání řeči věří, že tato technologie bude užívána častěji v mobilních zařízeních. Podle Mika Phillipse, hlavního technologa firmy SpeechWorks International z Bostonu, je např. přece jen těžké navrhnout jednoduše obsluhovatelné rozhraní pro přehrávač MP3 v autě, když přehrávač má v paměti několik tisíc písniček. Další sama se nabízející použití ve voze zahrnují důmyslnější hands-free umožňující bezdotykové vytáčení čísel na telefonu nebo kontrolu klimatizačního zařízení.
Rozpoznávání řeči by také mělo usnadnit používání nějakého malého přenosného zařízení k tomu, aby byl možný přístup k datům uloženým na větším zařízení. „V podstatě cokoli, co máte na pracovní ploše kancelářského počítače, může být přístupné a ovladatelné hlasem,“ předpovídá Olive.

Mnozí odborníci na rozpoznávání řeči věří, že robustní infrastruktura mobilních sítí třetí generace, která umožňuje vysokorychlostní přenosy dat, přinese zlepšení i do oblasti rozpoznávání řeči na bezdrátových zařízeních.

Jak na to

„Aby bylo rozpoznávání řeči efektivní, mělo by být částečné zpracovávání provedeno přímo v mobilním aparátu nebo v PDA a další část pak v síti,“ říká Bill Mark, viceprezident informačních a počítačových věd ve firmě SRI International z Kalifornie. To podle něj pomůže uživatelům překonat problémy, jako je hluk a trhaný příjem při některých bezdrátových spojeních.

V některých případech by bylo lepší, kdyby zařízení udělalo víc než jen jednoduché zpracování vyřčeného povelu. Například by bylo vhodné, kdyby byl vyslán širší požadavek vyžadující ceny letů do Paříže v určitém měsíci než jen informace počítači, že se volající ptal, kolik stojí letenka z Bostonu do Paříže příští měsíc?“
To je ovšem pro architekta programu i zařízení náročný úkol. Vyžaduje to jistou dávku inteligence. Mark k tomu navíc připomíná další související problém: „Jak může počítač aerolinek vyslat něco jako formulář pro požadovanou rezervaci letu přímo do mobilního zařízení tak, aby jeho řečová reprezentace byla srozumitelná v daném v kontextu a byl poslán zpět správný požadavek?“

V pohledu

Výzkumníci také zkoumají, jak mohou počítače reagovat na pohyby očí. A opět je tu důležité klávesnici a myš spíše doplnit, než je zcela nahradit. „Přidejte kameru na sledování pohybů očí k přenosnému počítači, a systém pak může vidět, na co se díváte na obrazovce,“ říká Daniel M. Russell, ředitel laboratoře pro výzkum uživatelů a jejich zkušeností ve výzkumném centru firmy IBM v San José.
To by mohlo pomoci snadnějšímu užívání stolních i přenosných počítačů. Russell říká, že podle něj jednoho dne vzniknou systémy s klávesou „Skoč“ (Jump) pod mezerníkem. Když budete chtít zadat příkaz, podíváte se na vysunovací volby na nabídkové liště na obrazovce a jednu pohledem vyberete. Aby se příkaz provedl, stisknete klávesu „Skoč“. „Bude to, jako by počítač věděl, co chcete dělat,“ říká Russell. „Všechno se zrychlí.“
Podle Russella jsou zatím kamery vhodné pro komerční zavedení takového systému příliš velké a drahé, ale to se podle něj může tak do pěti let změnit.

V kombinaci

Projekt Oxygen na universitě MIT také hledá, jak zkombinovat zrak a řeč tak, aby počítač mohl reagovat na uživatelovu řeč a ukazování. „Nemyslím, že bychom co nevidět nahradili aplikaci Microsoft Word gestikulačním rozhraním,“ říká Trevor Darrell, zástupce profesora a výzkumník umělé inteligence na MITu. Zatím se podle něj plánuje používání alternativ tam, kde to dává smysl. Tedy např. v informačních kioscích, v autech nebo v konferenčních místnostech.
„Naším nejvšeobecnějším cílem je udělat počítače zajímavější nebo užitečnější,“ vysvětluje Darrell. Jednou z cest, jak jejich používání usnadnit kdykoli a kdekoli, mohou být právě nově vyvíjená rozhraní.

Článek přinášíme ve spolupráci s časopisem Computerworld.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 14 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 44 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...