Hewlett-Packard - Logo Hewlett-Packard.

Hewlett-Packard - Logo Hewlett-Packard.

Počítačové čipy nabírají další dech

  • 2
Výzkumníci společnosti Hewlett-Packard (HP) zveřejnili novou technologii, která umožní umístit na jeden čip mnohem více tranzistorů, než dovolují v současnosti používané technologie.

Nová technologie od HP dovoluje, aby i nadále byl v platnosti tzv. Mooreovův zákon. Díky využití nanotechnologie prý budou moci čipy i nadále zrychlovat a být energeticky méně náročnější. Hustota tranzistorů se má zvýšit až osminásobně.

Mooreovův zákon
Zakladatel společnosti Intel Gordon Moore si všiml, že rychlost počítačů, respektive počet tranzistorů uložených na křemíkovém čipu o dané ploše se za určité časové období zdvojnásobuje. Zpočátku byla perioda zdvojnásobování jeden rok, v současnosti je zhruba 18 měsíců.
Nyní se čipy vyrábí 65 nanometrovou technologií a s posunem na další úroveň zatím firmy vyčkávají, neboť by si vyžádal vysoké náklady.

Vše je založeno na novém systému integrovaným obvodů využívajících technologii programovatelných logických obvodů FPGA (field programmable gate array). Hlavní změna podle serveru ZDNET souvisí s výměnou komunikačních spojů mezi tranzistory sítí tenkých nanodrátků. Právě tyto spoje u FPGA zabírají až 80 % plochy čipu.

Výhodou nové technologie mají být i nízké náklady, které se zavedením této technologie souvisejí. Tranzistory totiž zůstávají stejné.