Počítač pod stromečkem

Počítač pod stromečkem | foto: Profimedia.cz

Počítačové sestavy pod stromeček: levné, ale výkonné

  • 43
Štědrý den se nezadržitelně blíží, pokud právě pátráte po vhodné počítačové sestavě za málo peněz, může vám velmi pomoci dnešní článek. Podívejme se, jaké máme možnosti sestavení levných počítačových sestav.

Ne každý potřebuje vysoký herní výkon. Mnozí mezi námi potřebují počítač jako kancelářský stroj. Pravdou totiž je, že na datlování ve Wordu, surfování po internetu a poslech muziky vám stačí kdejaké Pentium 3.

Jenže doba pokročila a mnozí chtějí novou počítačovou sestavu. U těch nejlevnějších koukám především na to, aby se za ty peníze vůbec vyplatily, tedy aby byly z nových a moderních součástek vhodné kvality a kompatibility.

Dnes se tak podíváme na počítačový základ sestavy kolem 10 000 korun s daní.

Samotné počítače

Asi jste již zaregistrovali, že zde budu hovořit o sestavách jako o plně funkčních počítačových skříních. Pokud jde o kompletní sestavy, včetně periferií a operačního systému, tak to se pak dostáváme někam k 15-17 000 s DPH. A to jsou mnohdy ceny počítačových sestav, jejichž nabídky se k vám hrnou ze všech stran.

Já periferie a software nevybírám, protože je to natolik individuální záležitost, že si netroufnu vybrat jen tak obecně jednu věc. Ale takový pěkný monitor či klávesnice je pěkný tip na další dárek.

Aby nedošlo v diskusi k nějakým nedorozuměním, tak připomínám, že dnes se bavíme o levných počítačových základech do 10 000. Dražší sestavy přijdou na řadu v dalších článcích.

Navrhl jsem opět sestavy na obou platformách, jak AMD, tak Intel. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Výkonově, tak jak jsem to postavil, na tom bude lépe Intel, ale to je díky dražšímu procesoru.

  •  Test AMD sempron 64 vs Intel Celeron D356

Modely procesorů jsem nezvolil náhodou. V testu můžete vidět, že výkonově se dnes takřka žádný procesor nedá považovat za slabý. Přesto jsou na trhu vhodné i méně vhodné varianty.

Jaký který procesor?

U AMD bych dnes volil jedině socket AM2, který nahrazuje s939 i s754. AMD ukončilo výrobu těchto starších socketů, protože sAM2 je defacto výkonově totožné. Modely Sempron64 jsou slabšími modely odvozenými od Athlonu64.

U Intelu je to trochu obtížnější. Zvolený Celeron D 356 není totiž Celeron, jak ho známe. Tohle je pan Procesor na 65nm technologii, který své jmenovce Celerony D na 90nm strčí do zadní kapsy u kalhot, kdy se mu zachce. Pokud už Celeron D, tak jedině 65nm. Další možností jsou už pak jen výběhová Pentia 4 řady 5xx.

Sestava AMD

Komponent  cena (s DPH)

Procesor 
AMD Sempron64 2800+BOX (1.6GHz, AM2, Manila, 128kB)  

 
 1 500 Kč
Základní deska 
Gigabyte GA-M55plus-S3G - nForce 430 
 
 2 050 Kč

Operační paměť 
2x DDRII 512MB, PC800MHz, A-Data

 
 3 100 Kč
Pevný disk 
Hitachi 7K80 (SATA2, 80GB, Deskstar, 7200, 8MB)
 
 1 250 Kč

Optická mechanika 
Samsung SH-S183A (DVD±R/RW, SATA, DL, RAM, černá, bulk)

 
   900 Kč

Case a zdroj 
ModeCom Step 107 (middle, 350W, USB, černá)  

 
  1 550 Kč
orientační cena celkem (s DPH) 10 350 Kč

Sestava Intel

Komponent  cena (s DPH)
Procesor 
Intel Celeron D356 3,33GHz 533MHz BOX 775pin 
 
 2 150 Kč

Základní deska 
Gigabyte 8I945GZME-RH 

 
 1 800 Kč
Operační paměť 
2x DDRII 512MB, PC800MHz, A-Data            


 3 100 Kč

Pevný disk 
Hitachi 7K80(SATA2, 80GB, Deskstar, 7200, 8MB)  


 1 250 Kč

Optická mechanika 
Samsung SH-S183A (DVD±R/RW, SATA, DL, RAM, černá, bulk)  

  
    900 Kč

Case a zdroj 
ModeCom Step 107 (middle, 350W, USB, černá)  

 
  1 550 Kč
orientační cena celkem (s DPH)  10 750 Kč

Základní desky: značkové se vyplatí

Základem počítače je však základní deska. Na té se často nepochopitelně šetří. Výběrem kvalitní značky si můžete ušetřit spoustu problémů a starostí. Za takovou značku se již nedá označit MSI, ECS apod.

Shodou okolností jsem, jak pro Intel, tak AMD, zvolil výrobek Gigabyte. Obě osazené základní desky jsou moderní s veškerým příslušenstvím – tedy je na nich jak zvuková, tak síťová karta. Na zvolených modelech nalezneme i grafickou kartu.

Integrovaná grafika v klidu postačí

Tyto věci nejsou žádným bonusem s přidanou hodnotou, ale naprostým standardem na každé základní desce, takže za nic neplatíte, nebo to dostáváte zadarmo, o čemž se vás mnohé nabídky počítačových sestav snaží přesvědčit.

Nemalé peníze jsme ušetřili právě na výběru integrované grafické karty. Klasickou slotovou grafickou kartu, kterou má smysl kupovat, seženete až kolem 2000 korun s daní.

Pro kancelářské účely či sledování filmů apod. je však integrovaná grafické karta naprosto dostatečná. Není to na hraní her, ale potřebám většiny z vás s přehledem vyhoví. Nevýhodou integrované grafické karty je to, že se dělí o paměť se systémem. Tedy je dobré mít v počítači slušnou velikost RAM, pro bezproblémovou a svižnou práci. Dnes je již naprostým standardem 1GB operační paměti.

Paměti a disky .. 1GB RAM a 80 GB HDD je tak akorát

Vzhledem k novým Windows Vista, které sice nejsou o nic náročnější než Windows XP, ale správa paměti u nich funguje naprosto jiným systémem, který, když může, tak rád využije více RAM, než tomu bylo u XP (může, ale nemusí). 

Já jsem tedy do sestav zvolil 2x512MB DDR2 pamětí a to rovnou na 800MHz. Ty nestojí o moc více než pomalejší moduly, takže těch pár korun mezi 533MHz a 800MHz nehraje roli a 800MHz je 800MHz.

U pevného disku je to pak jasná záležitost rozhraní SATA300, nebo-li lidově SATA2. SATA2 je normální SATA, akorát vylepšené o některé funkce – běžný SATA150 disk vám v SATA300 normálně pojede, stejně jako naopak.

Poměr cena-kapacita u levných sestav nehraje příliš roli. 80GB pevný disk s 8MB vyrovnávací paměti je dobrou volbou. Zaměřil bych se na značku – vhodným adeptem na koupi je zejména zvolený Hitachi 80GB.

Optická mechanika je také záležitostí konkrétních potřeb. Samozřejmě pořizovat dnes cokoli jiného než DVDRW je nesmysl. Já jsem zvolil model Samsung s rozhraním SATA. Tedy již žádné IDE ATA kabely!

Bedna nikoli od whisky

Kapitolou na závěr je samozřejmě to, kam všechno vhodně umístit. Rozhodně nedoporučuji papírové bedýnky výrobců EC, KME apod. Nejde ani tak o bedýnky, jako to, co to všechno napájí.

Jen skutečný milovník hazardních sportů a neznalec si dá dnes do počítače parodii na zdroj typu EC, KME, Chill, LCpower apod. Tyto zdroje nejsou ušetřením, ale právě naopak – nedodržují standardy, klamou zákazníky ohledně maximálního výkonu a mají malou účinnost i bezpečnost. Watty nejsou zdaleka vše.

Z toho ohledu jsem na trhu našel zajímavý komplet od výrobce Modecom. Skříně sice nejsou z nejkvalitnějších, ale svoje udělají. Hlavně však obsahují kvalitní zdroj. Tím je Modecom 350W, který je vlastně Fortronem 350W vyrobeným v licenci, avšak se stejnou kvalitou. Jasná minimální volba.

  •  Pravidelné přehledy počítačových sestav

Samozřejmě bych se ještě zaměřil na chlazení celého kompletu. Dnes již není důvod se nechat otravovat hlukem. Doporučuji nahradit zejména BOX chladič u AMD – postačí naprosto základní ArcticCooling Alpine za 200,- sAM2 a rázem máte ticho. Kdo nezkusil neuvěří.

Netvrdím, že zvolené konfigurace jsou tím nejlevnějším. Podobný výkon vám možná poskytnou i levnější sestavy, ale se stejnou kvalitou a možnostmi rozšíření? To určitě ne.

Tyto sestavy jsou vhodným základem pro počítač, takže se inspirujte a podívejte se při srovnáních, co vám nabízejí jinde. Uvedené ceny jsou s DPH, jsou průměrné z velkých internetových obchodů – žádné velkoobchody ani akce. Dotazy na výběr či problémy počítačových sestav můžete směřovat do internetového fóra.

Autor je šéfredaktorem počítačového magazínu DDWorld.