Mumie chlapce z Peru | foto: SIEMENS

Podívejte se do těla mumie chlapce z Peru

  • 16
Poprvé v historii byla použita magnetická rezonance na prokoumání těla mumie. Vědci z univerzity v Curychu na monitoru spatřili meziobratlové ploténky, mozkovou blánu, cévy a zbytek balzamovací tekutiny, aniž by mumii jakkoliv poškodili.

Jasně rozpoznatelné byly také růstové ploténky na horní paži mumie. Vědci došli k závěru, že se jedná o tělo chlapce, jemuž bylo v době úmrtí 15 nebo 16 let. Vzhledem k dosaženým úspěchům plánují vědci zkoumat pomocí této metody také další ostatky včetně mumií ze starověkého Egypta.

Mumie chlapce z Peru
Výzkum mumie pomocí magnetické rezonance. Mumie patnáctiletého chlapce byla nalezena ve skrčené podobně, přesně tak, jak to odpovídá dobovým pohřebním zvykům indiánů. Stáří mumie se odhaduje na 1000 let.

Mumie peruánského chlapce Mumie peruánského chlapce Mumie peruánského chlapce

Co je magnetická rezonance

Magnetická rezonance vytváří detailní 3D snímky lidského těla, aniž by pacienty vystavovala rentgenovému záření. Technologie využívá slabých magnetických vlastností jader vodíku, jenž se ve velkém množství vyskytuje zejména v lidských měkkých tkáních. MR přístroje vytvářejí velmi silné magnetické pole, může být až 30 000krát silnější než magnetické pole Země. Ve sledované části těla toto pole vyrovná osy atomů vodíku. Poté k nim přístroj vyšle silný elektromagnetický impulz, který je rozkmitá. Když se atomy znovu vyrovnají, přenesou rádiové vlny, díky nimž počítač vypočítá jejich pozici a vytvoří snímek tkáně.

Mumie chlapce z Peru
Detail lebky a horních končetin – na obrázku je dobře patrná struktura kostí, kterou není možné zobrazit běžnou magnetickou rezonancí

Kde má magnetická rezonance dobré výsledky

Procedura přináší dobré výsledky u atomů vodíku přítomných ve vodě a tuku, tedy v měkkých tkáních. Když jsou atomy součástí suché tkáně, například v kostech, je doba jejich návratu na původní pozice mnohem kratší, což znemožňuje běžnou metodu výpočtu. Proto výzkumníci vyvinuli novou měřicí metodu UTE (Ultra-short Echo Time) umožňující rychlou detekci signálu. Ta bez problému pracuje se současnými klinickými MR přístroji – pro vyšetření mumie byl použit model Siemens Magnetom Avanto.

Mumie peruánského chlapce

Metoda UTE umožňuje vytváření snímků tkáně, jež při MR vyšetřeních zůstávala až doposud skryta. Nová diagnostická technika by v budoucnu mohla být využita k vyšetřování metabolických procesů v srdci a k identifikaci abnormálních změn v metabolismu těla nebo mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Mumie chlapce z Peru
Snímek zobrazuje řez hrudníkem – vlevo zobrazení pomocí CT, vpravo pomocí nové technologie zobrazování magnetické rezonance (MRI). Žluté šipky označují kosti, chrupavky a vazy, které jsou u MRI výrazně jasnější a ostřejší. Dole uprostřed je vidět páteř, vlevo žebra. Nahoře jsou dolní končetiny – jak stehenní, tak holenní část, o to proto, že mumie byla nalezena ve skrčené podobě, což odpovídá pohřebním zvykům indiánů.