Podívejte se, jak bude hořet padající satelit. A vsaďte si, kam spadne

  • 26
Padající satelit UARS se stal až nečekaně slavným. Zaměřili se na něj amatérští astronomové. K dispozici je i animace, která věrně zachycuje a ilustruje jeho rozpad a dopad zbytku na Zem. A na internetu si také můžete vsadit, kam dopadne.

Americký výzkumný satelit UARS si na samém sklonku svého života užívá nečekané popularity. Jeho zánik v atmosféře je ostře sledovaný. Zájem o osud padající družice dokládá například zahlcení stránky ny2o.com (zde). Ta umožňuje sledování satelitů (včetně UARS) a nabízí predikci jejich dráhy. 

V roce 2002 agentura NASA provedla podrobnou analýzu možných rizik při dopadu satelitu UARS. Tabulka ukazuje podrobný popis jednotlivých úlomků, které by při návratu satelitu mohly dopadnout až na povrch.

Ve čtvrtek ovšem byla prakticky nedostupná, podle všeho kvůli zvýšenému zájmu o přístup.

Americká firma Analytical Graphics (agi.com) zatím nabídla na svých stránkách animaci pravděpodobného průběhu rozpadu družice v atmosféře, kterou můžete vidět v záhlaví článku.

Věrně znázorňuje výsledky simulace, které si podrobněji, ale v méně graficky lákavé podobě (jako PDF), můžete prohlédnout i na stránkách NASA (dostupné zde).

Co bude dál

Družice UARS zatím opisuje kolem naší planety stále užší kruhy, nyní necelých 200 kilometrů nad povrchem. Podle zatím posledního odhadu NASA, vydaného v noci ze středy na čtvrtek našeho času, se její pád očekává v pátek 23. září večer středoevropského času.

Satelit by se podle NASA v té době zřejmě neměl pohybovat nad Severní Amerikou. Na odhad ovšem není možno v tuto chvíli ještě příliš spoléhat. Nejistota je stále velká (plus mínus zhruba pět hodin).

Což samozřejmě nabízí možnosti i pro sázkaře. Na internetu si můžete vsadit, do kterého moře nebo na který kontinent trosky dopadnou. Nejnižší kurz má samozřejmě Tichý oceán, z kontinentů pak Afrika. Nejvíce byste mohli za vhodných okolností vydělat na sázce na dopad do Irska (odkud je dotyčná sázková kancelář). Kurz na dopad části satelitu na půdu Zeleného ostrova je 66:1.

Nebezpečí újmy na zdraví či majetku je poměrně malé, i když ne zcela zanedbatelné (více zde). Nejrůznější "smetí" z vesmírných prostředků dopadá na Zem v podstatě každý den, i když obvykle jde o menší objekty, jejichž pád bývá lépe naplánován.

Ale ani neřízený pád satelitu není nic zcela neobvyklého. Brzy nás patrně čeká další: na konci letošního roku se patrně k Zemi neřízeně zřítí také satelit ROSAT. Ten je ovšem zhruba o polovinu lehčí než UARS, a výrazně nižší je i pravděpodobnost, že nějaká část trosek dopadne až na Zem.