Plát s tranzistory před rozřezáním

Plát s tranzistory před rozřezáním | foto: Jiří Zahrádka

Podívejte se na nejlepší technické hračky pro rok 2011

  • 59
V rámci největšího veletrhu spotřební elektroniky na světě, CES 2011, byly vyhlášeny ceny Innovations 2011. Odborníci vybrali Apple příslušenství i nabíjení přes wi-fi. Celkem bylo k vidění přes 100 výrobků ve 35 kategoriích.

Osmý ročník Inovací se rozrostl o dvě nové kategorie (přenosné a stolní domácí příslušenství), takže nebylo vůbec jednoduché vyznat se v celkovém množství výrobků.

Snad by to ani ničemu nevadilo, kdyby mnoho z nich nepatřilo k docela obyčejné elektronice. Ocenění každým rokem získávají čím dál tím "normálnější" výrobky. Nominovat lze jakoukoli elektroniku, která zapadá do jedné z kategorií a prodává se na území USA. Ocenění pak udělují designéři, inženýři a novináři, kteří zaplatí vstupní poplatek a splní podmínky registrace.

Z cen jsme tedy nakonec vybrali jen to nejzajímavější a vynechali například sluchátka, chytré pračky a mikrosystémy. Celý seznam oceněných výrobků najdete na oficiálních stránkách CESu.

Apple příslušenství

Není dne, kdy by se nepsalo něco o Applu, a dnešek nebude výjimkou. V inovacích obsadilo příslušenství pro iPhone hned několik kategorií, všichni se snaží svést na vlně popularity Applu. Nutno podotknout, že některé výrobky byly velmi zdařilé.

Malá krabička na následujícím obrázku například umí zprostředkovat satelitní komunikaci. Funguje nejenom s iPhonem, ale i dalšími chytrými telefony. Komunikace probíhá současně oběma směry a umožňuje odesílání mailů, SMS a zpráv přes Facebook a Twitter. Spíše než hračka je to ale praktický pomocník do přírody, čemuž odpovídá i funkce SOS vysílající nouzový signál. Krabička nepodporuje hlasové služby, vzhledem k ceně od 169 dolarů (přibližně od 3 400 Kč podle modelu a služeb) je to ale praktická věc. Vyrábí ji společnost Spot. Více v reportáži.

Spot Connect

Ryze praktická je i chůvička (nejenom) pro iPhone. Snímá zvuky a obraz v určitém prostoru. Komunikace probíhá přes wi-fi, Bluetooth nebo 3G. Vzhledem k těmto rozhraním podporuje i celou řadu dalších zařízení. Vyrábí ji společnost Withings.

3G chůvička

Dostalo se i na tablet iPad, oceněna byla klávesnice společnosti Zagg. Je vyrobena z odolných materiálů, které slouží při transportu jako pevné pouzdro chránící displej tabletu. Po rozložení zařízení funguje jako stojánek a bezdrátová klávesnice, která se k tabletu připojuje přes Bluetooth. Vestavěná baterie vydrží podle výrobce několik týdnů. Je to tedy jakási vylepšená klávesnice od Applu, přičemž připlatíte jen necelou čtvrtinu ceny navíc. Prodává se za 99 dolarů (přibližně 2 000 Kč).

Zagg

Nad dokovací stanicí pro iPod by mnozí jen zívli. Ta vlevo ale ukrývá malý projektor, který promítá obraz na zeď. Využívá technologii DLP Pico s kontrastem 1:2000. Zařízení vpravo je přehrávač s dokováním pro iPhone. Jako bonus umí celým telefonem automaticky otáčet na šířku nebo výšku podle toho, v jakém poměru je přehrávané video. Výrábí společnost Optoma, resp. SDI Technologies.

OptomaSDI Tech

Energie z wi-fi

LEI elektronics se snaží ulovit všechny, kterým záleží na přírodě. Ve svém portfoliu má totiž Eco Alkalines, což jsou první alkalické baterie bez podílu rtuti, kadmia a olova. Vše je korunováno patentovanou technologií proti vytečení.

Eco Alkalines

Skutečná pecka ale přišla až u miniaturní hračky jménem RCA Airpower. Zařízení umí podle výrobce získávat energii z wi-fi signálu, a dobíjet tak třeba mobilní telefon. Koncept počítá s tím, že by články z obrázku byly zabudované přímo v mobilu. Dobíjet byste mohli kdekoli na cestách jen tím, že byste mobil položili poblíž přístupového bodu. Výrobce ještě uvádí možnost získávat energii ze světla. Více informací zatím neuvolnil, známe jen údaj "6 až 8 hodin potřebných pro dobití běžné baterie v mobilu."

Airpower

Opravdový hardware

Disky, ramky a procesory

Oceněn byl i celkem běžný hardware, který patří k top produktům na trhu. Z disků vyhrál Samsung s 2 TB (= 2 000 GB) HDD řady EcoGreen. Kromě doposud nevídané velikosti ploten je mimořádně tichý a má sníženou spotřebu energie. Na druhém obrázku můžete vidět první 32 GB paměťový modul typu DDR3 RDIMM určený pro servery. Vyráběný je 40nm technologií a skládá se ze 4GB bloků. Jako třetí dostal ocenění Intel za nové procesory Sandy Bridge, které vstupují už i na náš trh.

Samsung HDDSamsung RAMWafer před rozřezáním

Další hardware je zatím ve fázi příprav, už ale s funkčním vzorkem. Společnost Wilocity představila po třech letech vývoje první 60GHz bezdrátový modul pro vysokorychlostní přenos dat. Jeden modul má podporovat také současná pásma 2,4 a 5 GHz, přičemž má být až 10× rychlejší než dnešní wi-fi.

Wilocity

Myš bez tlačítek a solární klávesnice

Z periferií nebylo tentokrát zajímavé skoro nic. Velkému zájmu se těšila nová myš Arc Touch od Microsoftu, která nemá žádná hardwarová tlačítka. Veškeré ovládání probíhá pomocí dotyků a gest, k čemuž využívá kapacitní technologii.

Microsoft Arc Touch Mouse

Solidně vypadal také ovladač pro letecké simulátory, který jako kdyby zrovna někdo vyrval z Boeingu. Ve skutečnosti se výrobce Thrustmaster inspiroval u proudového letadla A-10C. Poslední obstojně zajímavou inovací v této kategorii je klávesnice od Logitechu, která ke svému napájení využívá solární panely. Jako bonus přidává podsvícení.

ThrustmasterLogitech Sun Keyboard

Že by menší revoluce

Sifteo přináší nový pohled na hraní

Celkem nenápadná trojice boxíků je ve skutečnosti úžasně kreativním systémem pro cvičení mozku. Vývojáři navrhli elektronický systém kostek, které spolu dokáží komunikovat v reálném čase. Jejich přemisťováním, nakláněním, otáčením a doteky řešíte (nebo spíše vaše děti řeší) nejrůznější hry.

Sifteo

Sifteo

Cena za jednu sadu tří kostek má být 149 dolarů (přibližně 3 000 Kč) . Dokoupit jich však můžete i víc, vždy se spolu nějak domluví. Systém je řízený vaším počítačem, do kterého zapojíte bezdrátový dongle. Následně spustíte aplikaci a můžete si začít hrát. Na jedno nabití vydrží Sifteo až 4 hodiny, po této době kostky zasunete do základny a necháte dobít. Více na webu Sifteo.

Hvězdičky už i pro amatéry

Tím jsme prošli to nejzajímavější, co bylo k vidění. Jako poslední věc si ukážeme ne zrovna revoluční, ale hodně praktický hvězdářský dalekohled.

Teleskop Celestron

Pokud jste někdy zkoušeli pozorovat oblohu, asi víte, jak je náročné se na ní zorientovat. Mistři ze společnosti Celestron představili teleskop SkyProdigy 130, který vše zaměří za vás. Na ovladači zadáte souřadnice, které si najdete třeba na internetu, a dva motorky nastaví teleskop do správné polohy. Baterie vydrží až 30 hodin, v databázi je uloženo na 4 000 přednastavených objektů. K dostání bude od července 2011.

Teleskop CelestronTeleskop Celestron