Podívejte se na technický rok 2010 na videu. Začalo to modrým sajrajtem

  • 55
Rok 2010 přinesl nástup trojrozměrných obrazovek do domácností, ambiciózní vědecké pokusy v CERN i zcela neambiciózní, zato šikovný modrý sajrajt na čištění povrchů.

Komerčně úspěšnými se staly produkty, které sice nejsou novinkami v pravém slova smyslu, ale poprvé se dostaly i mezi běžné uživatele. V oblasti domácí zábavy je to nepochybně nástup trojrozměrných obrazovek a příslušných přehrávačů.

Testovali jsme je již začátkem roku přímo na největší výstavě spotřební elektroniky v Las Vegas.

Více o 3D videu čtěte v tomto článku a také zde.

Naše redakce uspořádala jako první v Česku veřejnou projekci 3D Blu-ray filmu. Více v tomto článku.

Na začátku roku se na trhu objevil modrý sajrajt, tedy hmota, která vyčistí téměř jakýkoliv povrch. Nečistoty se na ní jednoduše přilepí. Více v tomto článku.

Dalším úspěšným produktem se stal iPad od firmy Apple, který počátkem roku rozvířil stojaté vody v oblasti dotykových Tablet PC. Vysoká cena a uzavřený systém jej předurčují jen pro některé uživatele, ti si na iPadu užijí desetitisíce aplikací z AppStore a bohaté multimediální možnosti. Obsáhlý test čtěte zde.

Oproti iPadu je čtečka elektronických knih mnohem levnější. Chybí ji barevný displej, zato je vybavena technologií elektronického inkoustu, který displeji propůjčuje fantastickou čitelnost bez rušivých odlesků i na plném slunci. Elektronické čtečky zažívají velký boom v USA. Také v Česku se schyluje k jejich rozmachu. Zatím se čeká na vydavatele, kteří plánují začít s prodejem elektronických knih v průběhu roku 2011. Zatím sledujeme pouze velmi nesmělé pokusy.

Čtečku Kindle 3 jsme otestovali tady.

Velkých věcí jsme se dočkali i na poli fyziky. Vědci v CERN, v obřím urychlovači částic, úspěšně nasimulovali podmínky blízké podmínkám při Velkém třesku. Experiment rozpoutal mediální paniku ohledně možného "konce světa" a byl označen za jeden z nejambicióznějších fyzikálních pokusů všech dob na cestě do nitra hmoty. Více zde.

Naopak posádka Mezinárodní vesmírné stanice získala větší nadhled díky nové panoramatické observatoři. Astronauti odtud budou řídit řadu experimentů souvisejících s pozorováním Země a vesmíru. Více zde.

Redakční testy nás zavedly do armádního vozidla Pandur, kde jsme si vyzkoušeli bojové podmínky. A udělali jsme si i výlet do budoucnosti webu, která nás nejspíš dožene v příštích letech.