Loď Jules Verne přistává u ISS.

Loď Jules Verne přistává u ISS. - Umělecká vizualizace přistání nákladní evropské vesmírné lodi Jules Verne u Mezinárodní vesmírné stanice | foto: Profimedia.cz

Podívejte se ve čtvrtek na Mezinárodní vesmírnou stanici. Poletí přímo nad Prahou

  • 5
Pokud se zítra v noci, chvíli před čtvrtou hodinou ranní, podíváte na oblohu, spatříte průlet Mezinárodní kosmické stanice ISS. Díky vysoké jasnosti minus 2,4 magnitudy bude dobře vidět.

Ve čtvrtek 10. července přeletí Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) zhruba mezi 03:41 a 03:47 po delší době opět přesně nad hlavami Pražanů ve výšce 90 stupňů. Bude mít vysokou jasnost minus 2,4 magnitudy, což z ní bude činit nejjasnější objekt na obloze. Jevit se bude jako jasná hvězda tiše plující po nebeské klenbě.

Další stejně jasné přelety opět nad hlavami pozorovatelů ve výšce 89 stupňů budou následovat 12. července zhruba mezi 02:55 a 03:00 a 14. července mezi 02:08 a 02:12. Jasnost stanice bude minus 2,4 a minus 2,5 magnitudy. Po Měsíci je nejzářivějším objektem na noční obloze planeta Venuše s jasností kolem minus 4,4 magnitudy. Měsíc v úplňku má jasnost minus 12,6 magnitudy.

Čím nižší číslo, tím větší jasnost

Méně jasné ranní přelety níže nad obzorem je možné sledovat každý den.

Aktualizované informace včetně mapky s trajektorií letu po obloze jsou k dispozici na mailové adrese preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi. Kdo chce vidět stanici s raketoplánem a nechce čekat na to, až u ní bude kotvit, může si prohlédnout snímky Libora Šmída, které nalezne na webu http://www.astro.cz/cam/2008/02/.

Družic je možné na obloze spatřit desítky. Některé září jako jasné hvězdy, jiné jsou sotva viditelné. ISS je výjimkou, protože vzhledem ke svým rozměrům předčí jasem i většinu planet, a tak patří k nejvýraznějším objektům na obloze.

Jasnost ISS závisí na tom, jak jsou k Zemi natočeny solární panely a trup stanice nebo zda u ní právě kotví raketoplán. Nejvyšší hvězdná velikost, které za ideálních podmínek dosahuje, je minus 2,8 magnitudy.