Podle čeho vybírat televizor?

  • 92
Pryč jsou časy, kdy se televizory dělily na černobílé a barevné. Podle čeho zvolit přístroj, který vám bude dělat pár let společníka? Jakou úhlopříčku, formát obrazu? 100 Hz, či postačí 50? Nebude raději lepší porozhlédnout se po projektorech, televizích s LCD či plazmě?

Při výběru televizoru nejste již dávno limitováni volbou mezi černobílým a barevným přijímačem. Televizí je na trhu velké množství a také rozdíly mezi nimi jsou obrovské. Jak vybrat televizor, který bude vhodný právě pro vaše potřeby?

Nejde vám o požitek a chcete ušetřit? Zkušte kuchyňskou televizi

Pomineme-li miniaturní televizory, které využije jejich majitel maximálně párkrát do roka na dovolené či taxikář při čekání na dalšího zákazníka, jsou na trhu nejdostupnější televize takzvané kuchyňské. Ty se vyznačují menší úhlopříčkou, než je obvyklé, většinou tedy 25, 37, maximálně 51 centimetrů. Televize je podle svého přirovnání vhodná právě do kuchyně či do dětského pokoje, využije ji rovněž rodina, která nemá prostoru nazbyt.
Od takového přijímače lze očekávat v lepším případě stereo zvuk a teletext, z dalších možností však přístroj nenabízí mnoho navíc. Tomu odpovídá také cena, která se pohybuje zhruba okolo 4-5 tisíc, plus mínus v závislosti na značce a přítomnosti třeba právě teletextu.

Jak vybírat TV?

Větší je lepší

O poznání jiný filmový prožitek zajistí samozřejmě větší úhlopříčka než u televize kuchyňské. Do obýváku tak může přijít přijímač s velikostí obrazovky 55, 63, 70 či 72 centimetrů i větších. Samozřejmě záleží také na prostoru, který je k dispozici, na televizor s úhlopříčkou 84 centimetrů je doporučeno dívat se ze vzdálenosti 2-6 metrů.
Dle využití by se měl potenciální kupec zajímat o vlastnosti, které u přijímače využije nejvíce. Ten, kdo bude u televize trávit hodně času a potrpí si na kvalitu obrazu, by měl zauvažovat o 100Hz obrazovce, která šetří zrak mnohem více než její 50Hz kolegyně. Volba formátu zobrazování (16:9 či 4:3) je také důležitá, každý má své pro a proti a rozdíl je i v ceně. V neposlední řadě je potřeba vybrat, jak kvalitní zvuk vám postačí. Někomu postačí napodobenina prostorového ozvučení, jiný raději svůj přijímač propojí s reprosoustavou. Takový televizor by pal měl obsahovat dostatečné množství konektorů, aby šel přijímač propojit s dalšími spotřebiči.

Jak vybírat TV?

DVD lze samozřejmě sledovat na monitoru počítače či na kuchyňské televizi, ovšem proto disk nevznikl a rovněž nebude mít možnost vyniknout tak, jak by jeho tvůrci chtěli. Prostorový zvuk bude naplno využit až na TV propojené s domácím kinem a tedy slušnější reprosoustavou. Ozvučení jsme se podrobně věnovali v předchozím článku, není tedy třeba se více rozepisovat. Pseudoprostorový zvuk, který snad každý výrobce přijímačů nabízí, může sice stačit, ale je nutné mít na paměti, že relativně slušné ozvučení je otázkou pár tisícovek a rozdíl bude znát na první poslech.

Formát obrazu 4:3 nebo 16:9?

Myslí-li to už divák s domácím kinem vážně, měl by přemýšlet o přijímači s úhlopříčkou ne menší než 63, raději však 70 centimetrů. Až na takové obrazovce DVD pořádně vynikne a ve spojení s kvalitním zvukem se dá přiblížit zážitku v kině, čehož lze s obrazovkou o úhlopříčce 25 cm docílit jen stěží.

Jak vybírat TV?

U televizorů s úhlopříčkou 70 a více centimetrů se předpokládá, že budou hojně využívány k přehrávání DVD a tudíž možná ani tak pomalu nemá cenu pomýšlet na rozdělení obrazu 4:3. Tento formát zobrazí pouze malé okno filmu a zbytek jsou ony černé pruhy okolo. Možné je samozřejmě zvětšení obrazu, pokud to přehrávač umožňuje, tím však dochází k "pitvoření" obrazu - ten nemusí zůstat věrný a v případě filmů s titulky může dojít k jejich odsunutí až mimo obraz.
Televize s větší úhlopříčkou jsou na formát 16:9 koncipovány, a tak nebude nutné každé DVD nastavovat zvlášť, přijímač pozná, zda je pouštěn zrovna film, který využije potenciál televize či nikoliv. Takovéto přijímače jsou ovšem dražší než klasické 4:3 formátové TV. Cena 16:9 zařízení se až na výjimky rovná 20 tisícům korun nebo je vyšší. I formát 16:9 však není pro každého; sleduje-li někdo převážně televizní vysílání a DVD nepouští sporadicky či vůbec, je lepší volbou formát 4:3. 

Sledujete obraz často? Na 100Hz přijímači byste neměli šetřit

Co dá filmu vyniknout, je samozřejmě kvalitní obrazovka. U obrazu hodně záleží také na rychlosti promítání a rozdíl mezi 100 Hz a 50Hz televizorem je více než znatelný. Pár tisíc navíc při koupi stejného televizoru, ovšem s větší frekvencí, rozhodně nejsou vyhozené peníze. U větších televizorů (úhlopříčka rovna nebo vyšší než 70 cm) je 100 Hz zastoupeno v čím dál větší míře, což je dobře. 

Doporučená vzdálenost sledování TV podle velikosti úhlopříčky

Konektory hrají velkou roli

Televizor se špičkovým obrazem by byl bez odpovídajících konektorů celkem k ničemu. Proto se jistě vyplatí důraz kladený na výběr přijímače, který bude vybaven všemi potřebnými vstupy a výstupy. Každý televizor, u něhož se počítá s propojením k DVD či lepší reprosoustavě, by měl mít alespoň jeden vstup SCART, lépe však dva i více. Podle umístění je potřeba hledat televizor s konektory vepředu či vzadu. Dále by měl přijímač obsahovat audio cinch, S-video (video vstup formátu S-VHS) vstup a další video a audio vstupy pro snadné připojení videokamery. Výhodný je stereofonní audio výstup pro připojení zesilovače nebo také výstup na sluchátka.
Při koupi je lepší se raději informovat a pročíst diskusní fóra, abyste nekoupili přístroj, který si s domácím kinem, zesilovačem či dalšími komponentami nebude vědět rady.

Dálkové ovládání - v jednoduchosti je síla

Dnes již nepostradatelným pomocníkem při ovládání snad jakéhokoliv přístroje je dálkové ovládání. Platí, že by mělo být jednoduché a přehledné a mít dostatečný dosah. Někomu se jako ideální dálkáč může jevit takový, který obslouží více přístrojů - TV, DVD přehrávač, věž, video... Bohužel, takovýto typ má sice svoji nespornou výhodu ve sdružování ovládání více přehrávačů, daní za to je poměrně velká nepřehlednost zařízení. Tomu lze předejít tak, že zakoupíte oboustranný ovladač, kterým lze ze strany jedné jednoduše ovládat televizi a nic dalšího a otočením na stranu druhou se z přístroje stane univerzální pomocník.

Jak vybírat TV?

Užitečné funkce televizorů

Každý televizor by měl v dnešní době obsahovat sleeptimer - časovač, který za určitou nastavenou dobu přístroj vypne. Některé přijímače mají rovněž budík, který televizor dokáže ve stanovenou dobu probudit.
Dětská pojistka zase umožní zablokování takových kanálů, které rodiče nechtějí zpřístupnit svým ratolestem. Užitečný je i zámek předvoleb. Při prohlížení teletextu asi každý ocení bezproblémovou podporu češtiny, stejně jako tento jazyk uvítá divák při nastavování vlastností v menu. Samozřejmostí by mělo být automatické ladění kanálů, vítanou funkcí je rovněž pojmenování jednotlivých stanic.
U dražších televizorů se dá narazit na funkci obraz v obraze (PIP) umožňující kupříkladu sledování sportovního přenosu během filmu či na možnost zmrazení obrazu.

Design hraje podstatnou roli

U někoho vzhled televizoru nebude rozhodovat, pro jiného bude hlavní vlastností. Každý jsme jiný a tomu odpovídá i vzhled přístrojů. Široká škála uspokojí snad každého.
Pro nespokojence nabízejí někteří výrobci možnost výměny předních lišt televizoru - nelíbí-li se někomu standardně dodávaná šedá, může ji zaměnit za modrou... Za všechno se však platí.

U dražších přístrojů se vyplatí zapřemýšlet o tom, zda k televizoru nekoupit stolek. Ten je většinou vyroben přesně pro daný tip televizoru a při koupi s ním se dá ušetřit - vyjde levněji, než když je podstavec kupován samostatně.

Zdá se vám televize velká a těžká? Zkuste projektor, LCD či plazmu

Pro ty, kteří nemají hluboko do kapsy a přitom chtějí do bytu či kanceláře něco víc než pouhý televizor, existuje samozřejmě řešení. Ze zasedaček je jistě každému známý projektor. Cena tohoto ještě donedávna široké veřejnosti nedostupného přístroje se poslední dobou příjemně hýbe směrem dolů. Kvalitní projektory se tak dají sehnat za nějakých 40 tisíc korun, a mohou posloužit pro přehrávání filmů lépe než TV, především proto, že obraz může mít úhlopříčně i několik metrů - nutností je samozřejmě plocha, na které se bude promítat. Výběr projektoru není nic jednoduchého, a tak se tomuto tématu budeme v nejbližší době věnovat podrobněji.

Jak vybírat TV?

O poznání jednodušší může být volba LCD televizoru. Ty sice ještě své "ano" příliš důrazně neřekly, ale s očekávaným padáním cen lze čekat i větší rozšiřování tohoto zařízení. Jeho výhodou je kromě jiného i to, že se dá použít jako monitor k počítači.
Nedávno jsme testovali 51palcový LCD televizor Grundig, a tak se sami podívejte, co lze od tohoto zařízení očekávat a pro koho bude vhodné.

Kapitolou samy pro sebe jsou plazmové obrazovky. Jejich brilantní obraz umožní sledování i z velkého zorného úhlu, tloušťka v řádu centimetrů a poměrně malá hmostnost umožní přístroj umístit třeba na zeď. Také cena za posledních pár let příjemně poklesla, ještě nedávno nebyly výjimkou několikasettisícové částky za plazmu, nyní se dá v USA sehnat 42palcový model za tři tisíce dolarů. 

Předchozí díly: