Krátké zprávy

Rekonstrukce teplot v dolní troposféře podle modelu GTR týmu z Alabamské...

Rekonstrukce teplot v dolní troposféře podle modelu GTR týmu z Alabamské univerzity | foto: screenshot redakce/GTR UAH

Podle NASA byl listopad s náskokem rekordně teplý. Podle jiných ne

  • 3

Asi vám bude stačit jen pohled z okna, abyste poznali, že letošní zima má k ladovské klasice daleko. Teplé počasí není ale jen česká specialita, vysoké teploty panovaly v podstatě na celém světě. Díky silnému jevu El Niño (při kterém jsou povrchové vrstvy Pacifiku teplejší než obvykle) a velmi teplé Arktidě (údajně o 4 °C teplejší, než je běžné touto dobou) vládne nečekaně vlídná zima velké části severní polokoule.

Podle údajů NASA je dokonce listopad o 1,05 °C nejteplejší zaznamenaný měsíc v jejich databázi, která začíná rokem 1880. (V ČR byl listopad zhruba 1,9 °C nad teplotním průměrem) - a to s velkým náskokem. Některým odborníkům se ovšem nelíbí, že NASA používá k určování teplot od letošního roku novou metodiku, která zjednodušeně řečeno vyhlazuje hojně diskutovanou „pauzu“ v globálním oteplování v posledních desetiletích (něco o tom třeba v tomto článku Boba Tisdale dostupném i na známé „skeptické“ stránce Wattsupwithat, my jsme na Technetu psali o nové metodice v červnu).

V každém případě existují i další metodiky výpočtu globální teploty, a tím výsledky vychází trochu jiné. Model univerzity v Alabamě vidí listopad v globálu teplejší o 0,33 °C, podle satelitních údajů v rámci projektu RSS činí anomálie +0,43 °C (dodejme, že to není rekonstrukce celého glóbu, protože vynecháváme extrémní severní šířky). Která je nejblíže skutečnosti, nevíme.