Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podnikatelé mají zajem o internetové služby veřejné správy

aktualizováno 
Podnikatelé mají zájem i poměrně dobré zkušenosti. Brzdou jsou současné předpisy, malá informovanost a cena za připojení k internetu.
Ministerstvo informatiky představilo na tiskové konferenci výsledky průzkumu, který se pokusil zmapovat zkušenosti podnikatelů s elektronickými službami veřejné správy. Z odpovědí respondnentů se zdá, že o e-government je zájem a zkušenosti podnikatelů možná nejsou tak špatné, jak by se mohlo zdát.

Dotazník se objevil na portálu BusinessInfo.cz provozovaném agenturou CzechTrade, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem vnitra, zobrazil se každému druhému návštěvníkovi. Navíc byl dotazník rozeslán na rajské hospodářské komory, které jej buď distribuovaly mezi podnikatele, nebo jej zodpověděly samy. Celkem opovědělo 650 respondentů, dvě třetiny byli představitelé firem s nejvýše devíti zaměstnanci nebo samostatní živnostníci. Výsledky průzkumu nelze tedy příliš zobecňovat, je však užitečný pro první přiblížení a definici problémů.

Fenomén tří P

Na projektu se kromě státních institucí podílelo i Centrum pro elektronický obchod, agentura TNS Factum, První certifikační autorita a také firmy Cisco Systems a Siemens Business Services. Je tak příkladem partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public-Private Partnership, PPP), který může šetřit peníze daňových poplatníků. Některé ze zúčastněných komerčních subjektů jsou významnými dodavateli veřejných institucí, takže se jim náklady na tento výzkum jistě vrátí, a agentura může průzkum využít jako odrayový můstek k exkluzivním výzkumům dodávaným konkrétním zkazníkům za poplatek.

51 procent podnikatelů odpovědělo, že jejich zkušenosti s elktronikcou komunikací s orgnány státní správy a samosprávy jsou dobré, podle dalších 9 procent jsou dokonce velmi dobré. Jako překážky vnímají podnikatelé neinforomovanost o tom, které agendy lze řešit elektronicky přes internet, absenci zákonů nutících úřady akceptovat elektronickou formu komunikace a příliš vysokou cenu připojení k internetu. V menší míře si podnikatelé stěžovali také na nepřehlednost webových stránek institucí.

Podnikatelé mají zájem o elektronický podpis, z respondentů jej využívá již 15 procent. Dalších púadesát procent hodlá začít elektronický podpis používat od 1 až 2 let.

Zástupci První certifikační autority se pochlubili, že v současnosti obhospodařují certifikáty pro 150 tisíc klíčů k elektronickému podpisu na komerční bázi a asi 4 tisíce certifikátů pro zaručené podpisy splňující kritéria zákona o elektronickém podpisu. Komerční certifikáty jsou profitabilní, certifikáty pro zaručený podpis nikoli a v dohledné době ani nebudou. První certifikační autorita však hodlá expandvat na slovenský a polský trh.

Ředitelka sekce e-Government Ministerstva informatiky Ing. Dana Bérová uvedla, že ministerstvo se bude snažit prosadit předpisy pro povinnou komunikaci s úřady v elektronické podobě u některých agend, repsektive bude se snažit elektronickou komunikaci zvýhodnit oproti klasické.

Zástupce firmy Cisco reagoval na nářky na vysokou cenu a nízkou dostupnost vysokorychlostního internetového připojení (broadbandu) zmínkou o brněnském projektu, v rámci kterého byl zaveden stomegabitový Ethernet do padesáti tisíc domácností. Ethernet je síťová technologie, kterou známe z kancelářských počítačových sítí, která vyžaduje relativně nižší náklady u zákazníka a nabízí relativně vyšší přenosovou kapacitu oproti většině jiných technologií, které jsou pro broadband používány častěji.

Optimistické vize státních institucí i soukromých firem tak kontrastovaly s roztržkou mezi Českým Telecom a jeho dceřinnou firmou Eurotel týkající se plánovaného bezdrátového broadbandu, který Eurotel hodlá nabízet v pásmu 450 MHz pomocí technologie CDMA2000 1xEVDO.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

ZmapujTo.cz
Tipy na weby: Ukliďte Česko. Hlaste podněty přímo z ulice či lesa

Práskat se nemá, ale hlásit se to musí. Poukažte na problémy ve vašem okolí přímo z terénu a nechte je řešit díky projektu ZmapujTo.cz. Smazat sami sebe z...  celý článek

Laura Millerová na konferenci Engage 2017 v Praze
Falešné zprávy všechny překvapily, přiznává šéfka Obamova digitýmu

Jak může nejmocnější muž planety, prezident USA, vystupovat na sociálních sítích přirozeně a lidsky? Jak si ze sebe má dělat legraci, a jak naopak upozornit na...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Upozornil MHD na ostudnou chybu. Maďarská policie ho zatkla jako „hackera“

Maďarský provozovatel hromadné dopravy v Budapešti zavedl nový systém pro placení lístků on-line. Narychlo spuštěné stránky však obsahovaly řadu zásadních...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.