Podrobná recenze Fujitsu Siemens Lifebook S7020

  9:00
Lehký a velmi rychlý, navíc s vynikajícím displejem a univerzálním slotem pro optickou mechaniku či druhou baterii, tak zní úvodní prolog k podrobné recenzi jednoho z vlajkových mobilních produktů společnosti Fujitsu Siemens Computers. Co všechno Lifebook S7020 nabízí a v čem je zajímavý se dočtete v článku.

Lifebook S7020 společnosti Fujitsu Siemens Computers patří mezi velmi lehké notebooky s hmotností pod 2 kg. Konkrétní hmotnost notebooku 1,74 až 1,79 kg se liší podle modelu a též podle osazené optické mechaniky. Notebooky s touto váhou zpravidla nemají velké displeje, Lifebook S7020 je ale na tom velmi dobře. Zajímavý je i univerzální slot pro optickou mechaniku či druhou baterii a použité mobilní technologie Intel. Na to všechno se teď podíváme podrobněji.

Design notebooku se stále častěji stává jedním z prvků, na které je kladen větší důraz než v minulosti. Šasi Lifebooku S7020 i krytu displeje je ze slitiny hořčíku antracitové barvy v kombinaci se světle šedými designérskými prvky. Víko notebooku je prakticky kompletně využito TFT displejem s úhlopříčkou 14,1 palce, což je u tak lehkého notebooku jednoznačné plus. Displej totiž nemusí být běžný typ XGA, nýbrž SXGA+ s rozlišením 1400 x 1050 bodů, k dispozici je ale i ekonomicky úspornější varianta 14,1" XGA displeje.

Obraz displeje je kvalitní a určitě s ním budete spokojeni. Displej netrpí žádnými velkými odlesky či odrazy okolního světla a díky podsvětlení s velkou regulací si můžete jas displeje přizpůsobit různým podmínkám v interiéru či exteriéru. Maximální intenzita podsvícení dost "užírá" baterkám a v interiéru je tedy lepší o trochu jas snížit. Kloub displeje je dostatečně tuhý a víko se tedy netřese.

Také zbytek konstrukce notebooku je poměrně pečlivý. Co se časem stane s popisky klávesnice si netroufám odhadnout, nejedná se totiž ani o samolepky ani o vypálení laserem, nýbrž o "propisotový" potisk tenoučkou vrstvou černé barvy. Světlá klávesnice je jinak velmi pohodlná a díky rozměrům celého notebooku též dostatečně rozměrná. Jednotlivé klávesy nemají příliš velký zdvih a jsou umístěny v relativně standardním rozložení. Potěší velká klávesa Enter i duální polohovací zařízení, které ale má jednu praktickou nevýhodu. Lifebook S7020 totiž nemá zdvojená tlačítka pro trackpoint a tlačítka za touchpadem jsou pro používání společně s trackpointem příliš daleko. Trackpoint sice lze naprogramovat i na klikání, ale není to prostě ono.

Velký stavový (nepodsvícený) LCD displej je naprosto pohodová záležitost, kterou používá snad už jen Fujitsu Siemens. Osobně považuji LCD displej se systémovými indikátory za lepší řešení než různé často podivně blikající nebo příliš intenzivně svítící LED diody, které občas mohou působit dost rušivě. Napravo vedle stavového displeje je řada tlačítek pro rychlé spouštění aplikací a případně i pro zadávání PINu pro bezpečnostní čipové karty, které umí Lifebook S7020 využívat. PINem lze též volitelně zabezpečit celý notebook přímo na hardwarové úrovni a bez znalosti PINu tedy nelze notebook vůbec spustit. Vyresetovaním BIOSu se PIN zrušit nedá, takže pokud vám tímto způsobem zabezpečný notebook někdo bohužel zcizí a bude ho chtít používat, má zkrátka smůlu.

Větráček s pomocným měděným chladičem je umístěný uvnitř levého boku notebooku a v závislosti na rychlosti procesoru produkuje vlažný až poměrně horký proud vzduchu. Na testy dorazila jedna z nejrychlejších možných verzí Lifebooku S7020 s 2,13 GHz procesorem Pentium M, který na maximální výkon celkem dost hřeje. Větráček se tedy téměř nezastavuje, pouze při přepnutí na nižší frekvenci se po chvilce znatelně zpomalí a tím klesne i hlučnost celého notebooku. Trochu slyšet je i pevný disk FUJITSU, pro uživatele vyžadující vyloženě tichý notebook tedy nebude Lifebook S7020 to pravé.

Pevný disk v Lifebooku S7020 je typ SATA a měl by tedy být o něco málo rychlejší než běžné 2,5" PATA disky. Kapacitu disku si můžete vybrat v rámci konfigurace notebooku, v nabídce jsou momentálně kapacity až do 80 GB.

Porty a rozhraní jsou umístěné všude po stranách notebooku. Na spodní straně je velký li-on akumulátor s kapacitou 4 800 mAh, který lze v případě potřeby doplnit o druhou li-ion baterii ve slotu určeném též pro optickou mechaniku nebo druhý pevný disk. Z hlediska dodávané či volitelné výbavy nechybí Lifebooku S7020 nic z toho, co lze v současné době považovat za nutnost nebo výbavu důležitou pro pohodlnou práci s notebookem. Nechybí tedy samozřejmě 54 Mbit WiFi karta a interní rozhraní Bluetooth, stejně samozřejmé je rozhraní FireWire, tři porty USB V2.0, S-VIDEO a VGA výstupy a navrch ještě infraport a gigabitová LAN karta. Lifebook S7020 má dále dva PC Card sloty typu II, jeden z nich je určen pro nové úzké karty Express Card respektive New Card.

Variabilita konfigurace Lifebooku S7020 umožňuje ušetřit finance při jeho nákupu a proto si můžete v rámci objednávky vybrat též několik volitelných doplňků. Chcete-li tedy například s notebookem získat i optickou mechaniku, musíte si ji objednat předem podobně jako druhou baterii nebo replikátor portů. Na replikátoru (viz fotografie) najdeme mimo jiné porty a rozhraní ještě jednu velmi důležitou věc, kterou je DVI výstup pro externí LCD panely a jiná zobrazovací zařízení s DVI vstupem. Jako u všech Lifebooků jsou součástí výbavy notebooku též univerzální koncovky pro modem a několik důležitých AV a systémových kablíků.


Softwarová výbava notebooku je též poměrně bohatá. Mimo různých důvěrně známých bonusových aplikací (Nero 6, Norton Ghost, Intervideo WinDVD 5 aj.) najdeme na instalačních CD všechny potřebné ovladače a systémové utility nutné ke zprovoznění všech vlastností a funkcí notebooku. Fujitsu Siemens má navíc stejně jako například IBM vyřešenou detekci verzí ovladačů z prostředí MS Internet Exploreru a jejich následný update z internetu.

Ovladače ke zvukové kartě s čipem Realtek umožňují nastavení analogového nebo digitálního audio výstupu a prostorové zvukové efekty. Drivery grafické karety Intel integrované v čipové sadě Intel 915GME umožňují částečně snížit výkon grafického adaptéru a redukovat spotřebu energie. Vestavěné rozhraní Bluetooth pochází z dílny společnosti Alps a jedná se o typ Bluetooth V1.2. Vyhledávání a konfigurace okolních Bluetooth kompatibilních zařízení funguje bez problémů stejně jako konfigurace bezdrátové síťové karty. Lifebook S7020 je též vybaven různými bezpečnostními funkcemi, které fungují jednak na úrovni samotného BIOSu a dále na úrovni mobilní správy notebooku s volitelnou ochranou pomocí čipových karet.


Testy a závěr

Testovaný Lifebook S7020 deklasoval díky svému velmi rychlému procesoru Pentium M s taktem 2,13 GHz téměř všechny námi doposud testované notebooky. Díky grafické kartě v čipsetu Intel bohužel notebook ztratil značný díl výkonu v oblasti 3D grafiky (s čímž souvisí i nižší výsledek testů v PC Mark 2004 než u Acer TM8100 s 2,0 GHz Pentiem M), pro kterou se Lifebook S7020 moc nehodí. Chcete-li výkonově vyváženou sestavu, máte na výběr z několika sestav Lifebooku S7020 s různými procesory, na 3D grafiku ale zapomeňte.

Pevný disk by mohl být o něco rychlejší, v notebooku osazený typ FUJITSU MHT2060BH s rozhraním SATA se výkonnostně nijak neprojevil. Provoz na baterie je na tak výkonný notebook přijatelný, přičemž kombinace interní a doplňkové baterie ve slotu pro optickou mechaniku nelze ocenit jinak než velmi kladně.

Závěrečné shrnutí bude tedy už jen stručné. Lifebook S7020 může nabídnout poměrně vysokou variabilitu konfigurací s různou rychlostí, výborný 14,1" SXGA+ displej a díky své váze pod 2 kg a interní výbavě též skvělou mobilitu. Jednoduše řečeno, Lifebook S7020 je plně profesionální notebook koncipovaný jako mobilní náhrada desktopu (se všemi potřebnými porty a rozhraními), kterou dobře doplňuje volitelný replikátor portů s DVI výstupem na externí monitor. Notebook není určen na práci s 3D grafikou a už vůbec ne na hraní her. Trochu pochybností mám k dlouhodobější trvanlivosti popisek klávesnice, což ale během testů nebylo možné ověřit.

Na českém trhu je v současné době k dispozici několik standardně dodávaných konfigurací notebooku, které navrch ještě doplňuje libovolná jiná individuální konfigurace dodávaná bez příplatku a ve standardní dodací době. Jedná se o cenově výhodný model Lifebook S7020 s XGA displejem, procesorem Pentium M 740 s taktem 1,73 GHz, 512 MB DDR2 SDRAM, 40 GB SATA harddiskem, Windows XP Professional CZ a hmotností 1,75 kg. Koncová doporučená cena sestavy bez osazené optické mechaniky je cca 42 tisíc Kč bez DPH.

O zhruba 2 500 Kč bez DPH dražší je konfigurace s SXGA+ displejem, procesorem Pentium M 740, 60 GB harddiskem, 512 MB DDR2 SDRAM a opět s neosazenou optickou mechanikou. Nejdražší z běžně dodávaných konfigurací obsahuje procesor Pentium M 750, 1 GB operační paměti, pevný disk s kapacitou 80 GB a Windows XP Professional MUI. Cena této sestavy je cca 49 tisíc Kč bez DPH.

Grafické testy

Testovaná konfigurace 3DMark
2001
3DMark
2003
3DMark
2005
Fujitsu Siemens LIFEBOOK S7020
Intel Pentium M 770 2,13 GHz
Intel 915GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR2 SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Professional
4 938 967 254
Acer TravelMate 8104WLMi
Intel Pentium M 760 2,0 GHz
ATI Mobility Radeon X700, 128 MB videopaměti
1024 MB DDR2 SDRAM, 100 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Professional
16 760 5 678 2 245
Prestigio Visconte 120
Intel Pentium M Dothan 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Home Edition
2 334 113 ---
Toshiba Portégé R100
Intel Pentium M ULV Dothan 1,1 GHz
Trident XP4, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Professional
4 979 266 ---
Desktop
AMD Athlon XP, 1,992 GHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional
13 707 3 903 1 556

Aplikační testy

Testovaná konfigurace PCMark 2004
Fujitsu Siemens LIFEBOOK S7020
Intel Pentium M 770 2,13 GHz
Intel 915GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR2 SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Professional
3 652
Acer TravelMate 8104WLMi
Intel Pentium M 760 2,0 GHz
ATI Mobility Radeon X700, 128 MB videopaměti
1024 MB DDR2 SDRAM, 100 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Professional
4 007
Prestigio Visconte 120
Intel Pentium M Dothan 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Home Edition
2 330
Toshiba Portégé R100
Intel Pentium M ULV Dothan 1,1 GHz
Trident XP4, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Professional
1 984
Desktop
AMD Athlon XP, 1 992 MHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional
3 610

Výdrž na baterie (s interní 4 800 mAh li-ion baterií)

Test: Dosažený čas:
Power management nastavený na maximální výkon procesoru, jas displeje na maximum, pevný disk stále v provozu 1 hodina 2 minuty
Power management nastavený na nejvyšší úsporu energie, jas displeje snížený o několik stupňů, pevný disk v občasném provozu 4 hodiny 2 minuty
Průměrný "běžný" provoz v praxi zhruba 2,3 hodiny

SiSoft Sandra 2005

Testovaná konfigurace
Fujitsu Siemens LIFEBOOK S7020
Intel Pentium M 770 2,13 GHz
Intel 915GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR2 SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Professional
Acer TravelMate 8104WLMi
Intel Pentium M 760 2,0 GHz
ATI Mobility Radeon X700, 128 MB videopaměti
1024 MB DDR2 SDRAM, 100 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Professional
Prestigio Visconte 120
Intel Pentium M Dothan 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Home Edition
Toshiba Portégé R100
Intel Pentium M ULV Dothan 1,1 GHz
Trident XP4, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Professional
Desktop (KEPL)
AMD Athlon XP, 1 992 MHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional


2,5" pevný disk FUJITSU MHT2060BH, 60 GB, 5 400 otáček/min.


Notebook Lifebook S7020 zapůjčila společnost Fujitsu Siemens Computers.


Fujitsu Siemens Lifebook S7020 - základní technické parametry:

Software  - Microsoft® Windows® XP Professional
- Microsoft®Windows® Vista TM 
Chipset  Intel® 915GM / ICH6-M 
Processor   Intel® Pentium® M Processor 740 (1.73 GHz)
Intel® Pentium® M Processor 750 (1.86 GHz)
Intel® Pentium® M Processor 760 (2.00 GHz)
based on Intel® Centrino™ Mobile Technology  
System Bus  533 MHz  
Second-level cache   2048 KB 
Memory  up to 2 GB DDR2-533 SDRAM  
Optical drive  configurable: DVD/CD-R/RW combo drive,
Multiformat DVD writer with double layer support  
Floppy disk drive  optional external via USB 
Hard disk drive  40 / 60 / 80 GB S-ATA 150 
Slots  1 x Express card I/II,
1 x type I/II  
Interfaces  DC-in, docking connector, Fast IrDa, IEEE1394, headphone, Kensington Lock support, GBLAN, device recognition for Audio out/in, S-Video out with 3.5mm jack, microphone, modem, 3 x USB (2.0), VGA 
Graphics  Intel® graphics media accelerator 900 
Display/Resolution  14.1-inch TFT-XGA (ultra light, 1024 x 768 pixel) (basic)
14.1-inch TFT-SXGA+ (1400 x 1050 pixel) (supreme)
14.1-inch TFT-XGA-SPWG (1024 x 768 pixel) (value - for projects only)
Video RAM (MByte)  up to 64 DDR SDRAM (DVMT) 
Audio  RealTek ALC 260 24bit, internal stereo speakers  
Modem  built-in 56k V.92 modem 
LAN  built-in 10/100/1000 MByte/s Ethernet GBLAN (Broadcom BCM5751-M)  
Wireless LAN  optional Intel® PRO/Wireless 2200BG LAN or Intel® PRO/Wireless 2915 LAN a/b/g for projects only,
antenna integrated in the lid 
Bluetooth™  optional Bluetooth V1.2 integrated 
Weight (kg)  1.74 kg (basic)
1.76 kg (supreme)
1.79 kg (value) 
Dimensions
(H x W x D) in mm 
33.5 x 306 x 248 (XGA/SXGA+)
33.5 x 307 x 249
(XGA-SPWG) 
Battery operating time   Li-Ion,
1st battery: up to 4 h 45 min
1st + 2nd battery: 8 h 45 min
(Mobile Mark 2002) second battery supported 
Options  weight saver, additional primary Li-Ion battery, additional hard disk drive, Port Replicator 
Special features  Port Replicator, Quick Touch application buttons, Dual pointing device, Security Panel, TPM ready, SmartCard controller integrated in PC card controller, Dual band diversity antenna, Manageability software, family concept with LIFEBOOK S7010, LIFEBOOK E8010, LIFEBOOK E8020 and CELSIUS H210, CELSIUS H230 

Luboš Němec   

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...