Podvádí AMD s procesory?

  • 36
Marketingové oddělení AMD se patrně vyznamenalo. Dokázalo zmást zákazníky, spotřebitele a co víc, dokázalo zmást i odbornou veřejnost. Jak se jí to povedlo? Podvádí AMD s procesory? Posuďte sami.

Marketingové oddělení AMD se patrně vyznamenalo. Dokázalo zmást zákazníky, spotřebitele a co víc, dokázalo zmást i odbornou veřejnost.
Jak se jí to povedlo? Podvádí AMD s procesory? Posuďte sami.

Athlon je nejlepší..

Když byl uveden na trh procesor AMD Athlon XP, rázem si vydobyl značnou popularitu. Okouzlil nízkou pořizovací cenou a výborným výkonem v mnoha náročných aplikacích. Avšak tím výčet jeho trumfů ani zdaleka nekončil a nekončí.

Mezi marketingové trháky patří nepochybně zabudované pokročilé výpočetní instrukce a v neposlední řadě fakt, že majitelé předchozích typů Athlonů s jádrem Thunderbird (většinou) nemuseli při upgradu na nový procesor nakupovat také novou základní desku - s paticí, která by nový procesor podporovala.

Tím značně ušetřili a mnozí v budoucnu ještě ušetří, neboť další generace procesorů AMD je plánována pro stejnou patici. Ale vraťme se zpět, k věci.

Ošklivá konkurence

AMD má jednoho velkého konkurenta. Tím je společnost Intel, která rovněž vyrábí mikroprocesory. S Intelem AMD soupeří v mnoha oblastech a nově také v oblastí víceprocesorových systémů a pracovních stanic. Pokud bychom nabídku firem srovnávali a ve srovnávání se omezili na osobní počítače, pak nutno konstatovat, že obě dvě společnosti dokáží nabídnout zákazníkovi rovnocenné procesory. AMD Athlonu XP se vyrovná Pentium 4, Duronu pak Celeronu od Intelu. Zde je tedy situace velice vyrovnaná.

Ale. Pokud bychom porovnávali nabídku pro víceprocesorové systémy, pak je bez jakékoliv diskuse, že tady Intel vede s velkým náskokem. Nabízí více druhů procesorů do serverů a do pracovních stanic. Má na tomto poli dlouhou tradici a přesto neusíná na vavřínech. Neustále inovuje a žene vývoj vpřed.

Společnost AMD si je této technologické nadvlády Intelu velice dobře vědoma a tak se rozhodla také produkovat procesory pro víceprocesorové systémy. Proto doslova vtrhla na tento velice lukrativní trh a pokud se dnes podíváte na webové stránky AMD, najdete na první stránce reklamu na "Athlon MP". Tedy reklamu na procesor, který má Intelu sebrat alespoň kousek serverového trhu.

Malý háček

Má to ale jeden háček. Na ten přišli na serveru HardwareZone. V článku "Modding the Athlon XP into an MP" dokázali, že navzdory proklamacím firmy AMD může procesor Athlon XP fungovat jako Athlon MP! V uvozovkách "stačilo" propojit kontakty v L5 Bridge, které jsou od výroby přerušené a základní deska osazená čipsetem AMD 760MPX při startu počítače rozpoznala Athlon XP, jako Athlon MP verzi a dokonce dva procesory Duron, jako Duron MP. Přitom procesor "Duron MP" neexistuje.

Je zřejmé, že samo o sobě toto zjištění nestačí a tak na HardwareZone udělali pokus číslo dvě. V článku nazvaném "Dual Athlon XP or Duron : Did It Work?" prokázali, že spolu dva procesory AMD Athlon XP bez problémů spolupracují a že podávají totožné výkony s MP verzí Athlona.

Zjištění je to šokující a jasně ukazuje na marketingové šachy - neboť v případě AMD si zákazník, a nejenom on, musí klást otázku: Co je to vlastně za procesor, ten Athlon MP? Nepodvádí tak trochu AMD s procesory?

Podvádí AMD s procesory?

Odpověď na tuto otázku není snadná. Prakticky je jen velmi málo lidí na světě, kteří májí šanci zjistit, jak jádra jednotlivých procesorů vlastně doopravdy fungují, jaké jimi probíhají instrukce a které části jádra jsou pozměněny a které ne. V danném případě je vše ještě složitější, neboť se jedná o stejnou architekturu.

Neméně pikantně pak působí informace, že podle materiálů AMD nemá Athlon XP umět multiprocesing a nemá mít ani schopnost podělit se o část vykonávaných instrukcí s jiným procesorem. Přesto to umí. Ovšem, jak k tomu tak náhle přišel? Těžko říct.

Na základě výše zmíněných skutečností je jen krůček k domněnce, že Athlon MP vlastně nikdy neexistoval a neexistuje. Že je to jen Athlon XP ze zvlášť podařených sérií, který, lidově řečeno, akorát o něco méně topí.

Pokud by tomu tak bylo, a připusťme, že tomu tak s největší pravděpodobností je, pak ale zbývá několik otázek: Proč například AMD dělá s MP verzí Athlonu takový humbuk? Nebylo by lepší na rovinu říci, jak je Athlon XP dobrý procesor a pochlubit se tím, co všechno zvládne?

Asi ne. Daleko lepší je hrát na nervy Intelu a pokusit se vytáhnout ze zákazníků nějaký ten dolar navíc.