Polární záře z oběžné dráhy. Vesmírná podívaná, od které se neodtrhnete

  • 18
Polární záře je jev, který stojí za to vidět. A jak nám dokazují záběry z paluby Mezinárodní vesmírné stanice ISS, z vesmíru vypadá ještě úžasněji.

Časosběrné záběry polární záře pořídili členové posádky ISS letos v září a říjnu. Všechny snímky i videosekvence si můžete prohlédnout na speciální stránce Amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zde.

Jižní polární záři (Aurora Australis) snímali členové Expedicí 28 a 29. Fotografie pocházejí z přeletu nad Anatarktidou, jihem Austrálie, Tichým oceánem, západní částí Střední Ameriky a dalšími oblastmi.

Severní polární záři (Aurora Borealis) zachycuje přelet nad nočními Spojenými státy a jihem Kanady.

Samotný jev vzniká vzájemným působením nabitých částic slunečního větru s magnetickým polem Země a s atomy dusíku a kyslíku v atmosféře. Tzv. sluneční vítr tvoří protony, elektrony a alfa částice.

Světelné jevy se pak objevují ve výšce asi 80 až 1 000 kilometrů nad zemským povrchem, nejčastěji ve 100 kilometrech. Ze závoje z červeného, zeleného i fialového světla se obvykle mohou těšit obyvatelé polárních oblastí. Ale i v Česku je v případě silné sluneční aktivity možné tento úkaz pozorovat.

Při troše štěstí můžete spatřit polární záři i z paluby letadla - více zde.